Ile będzie kosztować foliówka w sklepie? Minister proponuje stawki

Dodano: 13 września 2017, 21:43
Autor: Kurier PAP

(fot. Maciej Kaczanowski)

20 groszy miałaby od 2018 r. kosztować torba foliowa w sklepie; taką deklarację złożył resort środowiska na posiedzeniu sejmowej podkomisji. Jednak maksymalna opłata, zapisana w projekcie ustawy, to 1 zł.

Połączone sejmowe komisje środowiska i samorządu terytorialnego rozpatrywały rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Projekt stanowi, że od 2018 roku jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę.

Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich opakowań. Poseł Dariusz Piontkowski z PiS przedstawiając sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej poinformował, że w trakcie prac nad projektem noweli resort środowiska zadeklarował, iż w przygotowywanym rozporządzeniu do ustawy opłatę za jedną foliówkę ustali na początku na 20 groszy. 

– Ministerstwo w trakcie dyskusji wyraźnie deklarowało, że zgodnie zresztą z wnioskiem poselskim, który zakładał wpisanie 20 gr jako stawki maksymalnej w projekcie ustawy, taka będzie pierwotna wysokość opłaty recyklingowej zaproponowanej przez Ministerstwo Środowiska w rozporządzeniu – powiedział poseł.

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek powiedział na posiedzeniu komisji, że ustalenie w rozporządzeniu opłaty na poziomie 20 groszy „to sensowna kwota”. Zwrócił uwagę, że obecnie w wielu sklepach trzeba już płacić za torby foliowe na zakupy. Opowiedział się jednak za pozostawieniem w ustawie możliwości ewentualnego podnoszenia opłat maksymalnie do 1 zł. Zwrócił uwagę, że ma to związek ze zwiększającą się siłą nabywczą Polaków. Jego zdaniem nowej opłaty nie można nazwać podatkiem, ponieważ klient będzie miał wybór – będzie mógł zabrać na zakupy torbę wielorazowego użytku, lub kupić foliówkę.

Dodał, że opłaty za torby foliowe obowiązują w 15 krajach UE. Połączone komisje nie poparły propozycji PO, by w projekcie maksymalną opłatę określić na 20 gr, oraz by wpływy z opłat zamiast do budżetu państwa trafiały do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Posłowie nie zgodzili się też na to, żeby ustawa zaczęła obowiązywać rok później, czyli od stycznia 2019 r. Za późniejszym wejściem w życie przepisów opowiadali się m.in. producenci takich opakowań.

Zgodnie z projektem, opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów – obecnie najczęściej wydawane przy kasach sklepowych. Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego tzw. zrywki, o grubości poniżej 15 mikrometrów – pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzyw, owoców, mięsa, ryb itp.).

Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafiać m.in. na kampanie edukacyjne mające na celu ograniczenie stosowania foliówek.

Czytaj więcej o: zakupy Sejm prawo ekologia handel
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 września 2017 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już wyczuły s***ele zapach szmalu i udając ekologów zrobia skok na gotówke durnego suwerena
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2017 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Maksymalna 1zł - czyli będą po 0,99, żeby ładnie wyglądało. Towarzysz minister wyznaczył opłatę - toż to zupełnie jakby się czytało Trybunę Ludu z 1950 r.
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2017 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Butelki plastikowe powinny być zwrotne i okaucjowane tak jak jest to w Niemczech !!! A cena reklamówki powinna wynosić 10 gr za najsłabszą.
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2017 o 11:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TORBA FOLIOWA W SKLEPIE POWINNA KOSZTOWAĆ W SKLEPIE 1 ZŁ,DRUGA 2 ZŁ,TRZECIA 3 ZŁ,I TAK WIELOKROTNIE.NAUCZYŁOBY TO LUDZI EKOLOGI.
Rozwiń
Gość
Gość (14 września 2017 o 10:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czemu 20 groszy? Lepiej od razu 500 zł. I 3 zł za każdą minutę spędzoną w sklepie. Nie będzie kolejek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!