Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 lutego 2018 r.
10:49

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
27 25 A A

Główny Urząd Statystyczny zbadał strukturę wynagrodzeń według zawodów w październiku 2016 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wynika z raportu, przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto wyniosło 4346,76 zł, przy czym mężczyźni zarabiali przeciętnie o 18,5 proc. (o 734,50 zł) więcej od kobiet.

Okazuje się też, że więcej zarabiali pracownicy zatrudnieni w jednostkach sektora publicznego niż ci z sektora prywatnego. W sektorze publicznym przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto (4565,09 zł) było o 7,5 proc. (tj. o 318,50 zł) wyższe niż w prywatnym oraz o 5 proc. wyższe od średniego w skali kraju.

Jak podaje GUS, wynagrodzenia powyżej średniej krajowej otrzymują przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy oraz specjaliści (w obydwu sektorach własności). Przeciętnie wyżej od średniego zarabiali też technicy i inny średni personel. 

Jak to wygląda w stawkach godzinowych? Przeciętne godzinowe wynagrodzenie ogółem brutto wyniosło 26,37 zł (mężczyzn było o 3 zł wyższe niż w przypadku kobiet).

Przeciętne godzinowe wynagrodzenie wynosiło od 12,39 zł dla np. fryzjerek do 81,93 zł w odniesieniu do dyrektorów generalnych i wykonawczych. 

„W sektorze publicznym przeciętne godzinowe wynagrodzenie ogółem brutto (26,11 zł) było wyższe niż w prywatnym – o 19,9 proc. (tj. o 4,97 zł) oraz o 13,3 proc. wyższe od średniego w skali kraju” – poinformował GUS.

Ponadto w sektorze prywatnym na jednego pracownika „wyższego szczebla” przypada trzech pracowników techniczno–wykonawczych; w sektorze publicznym proporcja ta wynosi 1:1.

Czytaj więcej o:

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 08:03
Średnio to mnie możeta w d.... pocałować. Postawcie prezesa jakiejś korporacji z udziałem skarbu p. obok jakiejś wsi i wyciągnijcie średnią. Wyjdzie, że wszyscy to bogacze.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 21:05
a księgowe u marszałka ile?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 21:04
Pawlak, smolarzi kalinowski w radzie lotniska lublin ile doją ?
Avatar
Gosc / 5 lutego 2018 o 18:34
undefined napisał:
A tysiące marszałkowskich urzędników to ile wyciąga?
 3 200 brutto po 10 latach
Avatar
Gosc / 5 lutego 2018 o 18:30
3200brutto
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 18:12
Od komuny wynagrodzenie liczyło się "od stanowiska" . A kto był i jest "na stanowiskach" NO -KTO ?
Avatar
biedota budżetowa / 5 lutego 2018 o 16:32
budżetówka, 39 lat pracy, 3 tys. brutto, nawet gdybym chciała dopracowac do średniej krajowej to by mi życia zabrakło
Avatar
Bibi / 5 lutego 2018 o 16:31
Gdzie w urzędzie miasta proponują 1600 netto? Chyba że dla obcych,bo dla swoich duuuuzo więcej.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 15:23
Mam wyższe techniczne wykształcenie, doświadczenie, pracuje od 15 lat i jakoś do tej średniej nawet zbliżyć się nie mogę.
Avatar
m / 5 lutego 2018 o 15:15
UM LUBLIN co przyznał niejaki K.ŻUK płaci ....najgorzej. Już ludzie nie chcą do policji czy straży miejskiej, nie chcą na staże do urzędów. Już są sytuacje odmowy podpisania umów po konkursie. Jeszcze 5-10 lat i w urzędach dojdzie do masowych odejść młodych a zostaną sami bierni. Nie wiem co ktoś chce oczekiwać od pracownika który na wejście w urzędzie dostanie 1600 NETTO!!! taki pracodawca nie powinien nic oczekiwać
Avatar
Gość / 6 lutego 2018 o 08:03
Średnio to mnie możeta w d.... pocałować. Postawcie prezesa jakiejś korporacji z udziałem skarbu p. obok jakiejś wsi i wyciągnijcie średnią. Wyjdzie, że wszyscy to bogacze.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 21:05
a księgowe u marszałka ile?
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 21:04
Pawlak, smolarzi kalinowski w radzie lotniska lublin ile doją ?
Avatar
Gosc / 5 lutego 2018 o 18:34
undefined napisał:
A tysiące marszałkowskich urzędników to ile wyciąga?
 3 200 brutto po 10 latach
Avatar
Gosc / 5 lutego 2018 o 18:30
3200brutto
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 18:12
Od komuny wynagrodzenie liczyło się "od stanowiska" . A kto był i jest "na stanowiskach" NO -KTO ?
Avatar
biedota budżetowa / 5 lutego 2018 o 16:32
budżetówka, 39 lat pracy, 3 tys. brutto, nawet gdybym chciała dopracowac do średniej krajowej to by mi życia zabrakło
Avatar
Bibi / 5 lutego 2018 o 16:31
Gdzie w urzędzie miasta proponują 1600 netto? Chyba że dla obcych,bo dla swoich duuuuzo więcej.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 15:23
Mam wyższe techniczne wykształcenie, doświadczenie, pracuje od 15 lat i jakoś do tej średniej nawet zbliżyć się nie mogę.
Avatar
m / 5 lutego 2018 o 15:15
UM LUBLIN co przyznał niejaki K.ŻUK płaci ....najgorzej. Już ludzie nie chcą do policji czy straży miejskiej, nie chcą na staże do urzędów. Już są sytuacje odmowy podpisania umów po konkursie. Jeszcze 5-10 lat i w urzędach dojdzie do masowych odejść młodych a zostaną sami bierni. Nie wiem co ktoś chce oczekiwać od pracownika który na wejście w urzędzie dostanie 1600 NETTO!!! taki pracodawca nie powinien nic oczekiwać
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów dla Realu Madryt!

Liga Mistrzów dla Realu Madryt! 0 1

W rozegranym w Kijowie finale najważniejszych europejskich rozgrywek „Królewscy” pokonali Liverpool 3:1. Bohaterem spotkania okazał się Gareth Bale, który zdobył dwa gole, a antybohaterem– bramkarz ekipy z Wysp Brytyjskich – Loris Karius

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor

Cechy wolicjonalne ważniejsze niż technika i taktyka, czyli opinie po meczu Chełmianka – Motor 7 1

Motor przedłużył swoje nadzieje na awans do II ligi dzięki sobotniej wygranej z Chełmianką (2:0). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie
galeria

Maria Chomentowska, architekt, mistrzyni skrytości. Jej rozwiązania sprzed lat wciąż są nowatorskie 0 2

Nie była ani szczupła, ani gruba. Ani wysoka, ani niska. Włosy? Ciemny blond. Chyba. Pani Maria. Maria Chomentowska. Mistrzyni skrytości. Perfekcyjna i pracowita. Architekt wnętrz, projektantka. Zaproponowane przez nią kilkadziesiąt lat temu rozwiązania, nadal są nowatorskie. I świetnie się sprawdzają. Jej życie zawodowe podzielone na kilka okresów, dopiero teraz doczekało się pierwszej monograficznej wystawy i opracowania. Życie prywatne zostanie prywatnym już chyba na zawsze. Gdy najbliżsi chcieli zacząć zadawać pytania, już nie miał kto odpowiadać. Znajomi nigdy nie pytali, bo czuli, że pytać nie powinni

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą

Radomiak – Wisła 2:2. Puławy żegnają się z drugą ligą 2 12

Kolejki cudów nie było. Wisła powalczyła w Radomiu, ale urwała gospodarzom tylko jeden punkt po remisie 2:2. Znicz Pruszków i MKS Kluczbork wygrały swoje mecze. A to oznacza, że puławianie muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Właśnie zaliczyli drugi spadek z rzędu i w następnym sezonie zagrają w III lidze

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich
wiersze między newsami

"Czułe guziczki" nie są dla wszystkich 0 0

Amerykanka, kolekcjonerka sztuki, przyjaciółka Picassa, Hemingway’a i Fitzgeralda pisała także wiersze. Na koniec naszej poetyckiej akcji – spotkanie z Gertrude Stein. Bądźcie dzielni

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie

Avia – Podhale 1:4. Pierwsza wiosenna porażka u siebie 5 8

Piłkarze ze Świdnika ponieśli pierwszą w rundzie wiosennej porażkę na swoim stadionie. Zespół trenera Dominika Bednarczyka przegrał z Podhalem Nowy Targ 1:4, choć jako pierwszy zdobył tego dnia bramkę

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi

MKS Ryki – Stal Kraśnik 0:9. Sobotnie wyniki meczów IV Ligi 38 7

Opromieniona awansem do III ligi Stal Kraśnik dokonała kolejnej egzekucji. Tym razem zespół trenera Daniela Szewca rozgromił w Rykach tamtejszy MKS aż 9:0, a cztery gole zdobył Filip Drozd

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Lublin: Pikieta i przepychanki przed spotkaniem z Morawieckim. Premier odpowiedział [wideo, zdjęcia] 230 50

Do pikiety doszło przed dzisiejszym spotkaniem premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami Lublina

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo)

Chełmianka - Motor 0:2 (zapis relacji na żywo) 3 16

Motor pokonał w sobotę Chełmiankę 2:0 i przedłużył nadzieje na awans do II ligi. Swój mecz wygrała jednak także Resovia i podopieczni trenera Piotra Zasady ciągle tracą do rywali cztery punkty.

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków"
galeria

Premier Mateusz Morawiecki w Białej Podlaskiej: "Spełniamy marzenia Polaków" 60 64

Premier Mateusz Morawiecki przekazał klucze lokatorom Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej. – Tu rozpoczynamy program który jest alternatywą dla rzeczywistości która do tej pory panowała – powiedział szef rządu.

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum"

Zarząd puławskich Azotów odpowiada związkowcom: Nie będzie "Bizancjum" 1 6

Władze puławskich Zakładów Azotowych odpowiadają na zarzuty wysuwane przez związkowców o wysokich kosztach utrzymania menedżerów nowego pionu handlowego. Kopiowanie „bizantyjskich zwyczajów”, jak zapewnia zarząd firmy, to nieprawda

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie

Przeczytaj zanim wybierzesz się na imprezę lub przyjęcie 0 0

Tylko wnikliwy obserwator, a takim był pan Larkin, potrafi określić pozycję społeczną patrząc w kieliszek. W czyjś kieliszek. I w swój kieliszek

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Setki światełek zaświeciły podczas koncertu w Lublinie [zdjęcia] 21 1

Drugiego dnia Kulturaliów w Lublinie zobaczyć można było m.in. Kamp!, The Dumplings i Myslovitz

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana

Górnik gra z Rakowem. Liczy się tylko wygrana 1 2

PIŁKARSKA NICE I LIGA Do zakończenia sezonu pozostały już tylko dwie kolejki. W niedzielę o godzinie 12:45 łęcznianie zagrają na swoim stadionie z Rakowem Częstochowa. Aby zachować szanse na utrzymanie łęcznianie muszą zwyciężyć i liczyć na to, że w dwóch ostatnich meczach punkty zgubi Stomil Olsztyn

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej
27 maja 2018, 15:00

Piknik Charytatywny w Niedrzwicy Kościelnej 19 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 27 maja o godz. 15 w szkole podstawowej w Niedrzwicy Kościelnej odbędzie się Piknik Charytatywny na rzecz Kingi Bartoszcze i Weroniki Przybycień. W programie m.in. Kabaret PKS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!