Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

10 listopada 2017 r.
13:21

"Jesteśmy startupem jako region. Mamy ten stan umysłu". Europejski Tydzień Innowacji w Lublinie

0 0 A A
(fot. mat. organizatora)

– Dziś Lubelskie potrzebuje start-upów jak nigdy do tej pory. Musimy być w konkurować nie tylko tanią siłą roboczą, ale przede wszystkim innowacyjnością – przekonywali uczestnicy konferencji poświęconej start-upów ostatniego dnia Europejskiego Tygodnia Innowacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Entuzjazm, chęć działania - to coś, co wyróżnia Lubelszczyznę na tle innych regionów – przekonuje Artur Habza, dyrektor Departament Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. – Jakiś czas temu zdecydowaliśmy się zaryzykować i postawić na startupy. Mamy narzędzia, czyli środki publiczne, i przedsiębiorczych ludzi z pomysłami. Nie mamy wyjścia, musimy iść tą drogą.

Dobrze być i pierwszym, i lepszym

Przepis na sukces? Ważne są nie tylko pieniądze, ale i partnerzy z całego świata. – Mój odpowiednik z Nevady spędził w Polsce w ciągu dwóch lat 120 dni. Przyjeżdżał 16 razy i w końcu do współpracy, do tworzenia Nevada Acceleration Bridge, wybrał Lubelszczyznę. To nie jest sukces tylko Urzędu Marszałkowskiego i zespołu Biznes Lubelskie. To sukces całego regionu – mówi Habza.

Dlaczego właśnie Lublin? Dla Bartosza Lipnickiego z Alfa Beat to oczywiste. – Szukamy projektów technologicznych w całej Polsce. Tu jest ogromna liczba potencjalnych start-upów. Do konkursu wybieraliśmy 10 z kilkudziesięciu zgłoszeń. Lublin daje im możliwość rozmowy, miejsce i lokalne wsparcie – tłumaczy.

– Jesteśmy startupem jako region. Mamy ten stan umysłu. Gdybyśmy ten stan umysłu do szerszego grona naszego zaplecza naukowego to rekord świata mamy praktycznie w kieszeni. Bo wtedy liczba fantastycznych pomysłów pchanych na rynek będzie duża – przekonuje Artur Habza. I dodaje: – Chciałbym też żebyśmy my jako strona publiczna z roku na rok zmniejszali swój udział finansowy na rzecz funduszy prywatnych.

Naukowcy, otwórzcie szuflady!

Artur Habza: Ja naprawdę jestem przekonany, że w szafach i magazynach uniwersytecki leżą cuda. To fakt, że nauka nie wierzy biznesowi. Ktoś sprzeda mój pomysł i nic z tego nie będę miał. Ale przecież jeśli leży w szufladzie to na pewno nie odniesie sukcesu. Czy nie warto jednak zaryzykować tak jak zrobiło to Nexbio?

Tomasz Małecki, prezes Lubalekiego Parku-Naukowo-Technologicznego: Nexbio to taka jaskółka. Ich sukces uskrzydlił pozostałe start-upy. Zrozumiały, że warto się rozwijać i myśleć globalnie. Bo produkty muszą być innowacyjne nie tylko na rynku lokalnym, ale i w skali świata. Dziś rozmawiają z największymi spółkami skarbu państwa o wejściu kapitałowym, ale ich droga nie była łatwa. Ostatnio gdy siedzieliśmy z chłopkami na kawie, to przyznali, że życie startupów najbardziej ilustruje stare góralskie przysłowie: Jak się nie wywrócisz, to się nie nauczysz. W Nexbio udało się nam się stworzyć interdyscyplinarny zespół, który się uzupełnia, a nie dubluje. Nie ma konfliktów natury zarządczej, ale wzajemne wspieranie i granie do jednej bramki. Stoi kolejka funduszy, która chce zainwestować, ale nam zależy na tym by Nexbio nie powielił błędów poprzedników jak np. niebieski laser czy mityczny grafen. Żeby w to nie zainwestował kapitał zagraniczny, by był rozwijany na Lubelsczyźnie.

Od potrzeby do rozwiązania. Study case

Bartosz Lipnicki: Jesteśmy funduszem prywatno-publicznym. Stawiamy na weryfikację rynkową pomysłu. Najpierw jest rynek i problem, a potem szukamy rozwiązania. Przykład? Igła do biopsji prostaty pokrywa antybiotykiem. Zespół naukowców i urologów potwierdził, że jest rosnąca na świecie liczba zabiegów biopsyjnych i rosnąca liczba powikłań po tych zabiegach. Opatentowali technologię i obecnie projekt jest na etapie badan przedklicznych. Ale wcześniej, żebyśmy mogli w to zainwestować, poświęciliśmy prawie rok pracy z zespołem projektowym. Jeżdżąc do producentów urządzeń w Niemczech, prowadząc wideo konferencje z firmami z tej branży w Stanach. I po kilkunastu takich misjach gospodarczych i rozmowach potwierdziliśmy, że rzeczywiście problem jest, a pomysł tego zespołu może być rozwiązaniem.

Inny przykład? Najlżejsza felga samochodowa na świecie. Zespół polsko i niemieckich naukowców i przedsiębiorców z udowodnił, że to ma sens. Po kilkunastu wycieczkach do producentów samochodów do Niemiec. BMW, Audi, Ford potwierdzili, że waga felgi jest bardzo ważna, chcemy ją obniżyć. Jeden kilogram w dół na masie nieresorowanej to Święty Graal w branży motoryzacyjnej. Dziś to już nie jest pomysł w szufladzie, ale silnie zweryfikowana potrzeba rynkowa i zaangażowanie potencjalnego nabywcy. Czyli wychodzimy od rynku do rozwiązania, a nie w drugą stronę.

Czego brakuje naszym startupom?

– Ci, którzy mają świadomość, że trzeba iść do przodu, akceptują to że po drodze popełnia się błędy, są dobrymi start-upowcami – mówi Habza.

– Największym wrogiem start-upu jest jego autor. Będzie go bronił jak niepodległości. Nie chce go zweryfikować, bo to jego pomysł. Tu jest potrzebny odpowiedni system, który pokarze start-upowcowi właściwą drogę – tłumaczy dr Robert Zajkowski z UMCS. – Młody człowiek kończąc studia jest napakowany wiedza teoretyczną i ma pomysły. Może pójść do firmy albo podjąć wysiłek. Co ma do stracenia? Na 100 założonych firm po roku będzie działało 75, po 5 latach 25. To proces naturalny. Nawet jeśli są świetni eksperci na etapie weryfikacji pomysłów. Jeśli po latach z setki zostanie 20 prężnie działających, to można uznać to za sukces.

Lubelski Tydzień Innowacji

5 dni, światowej sławy eksperci, 1000 uczestników – w poniedziałek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczął się Europejski Tydzień Innowacji. Dziś (piątek, 10 listopada) poznamy zwycięzcę konkursu konkursu Young & Innovative na najlepszy startup lub pomysł na biznes. Wstęp na wszystkie prelekcje, debaty i panele eksperckie jest wolny. Wcześniej trzeba się zarejestrować na stronie http://etilubelskie.pl

Konkurs na startup

Główną nagrodę w konkursie startup czyli 20 ty. zł oraz możliwość wejścia kapitałowego w wysokości 2 mln zł zdobył Infinum 3D. Głównym obszarem działalności Infinum 3D jest projektowanie, produkcja oraz wdrażanie nowoczesnych sterowników do drukarek 3D oraz wszystkich związanych z tym dodatkowych akcesoriów i komponentów. Wyróżnienie powędrowało do startupu IMeshup.

Pozostałe informacje

Nowoczesne oraz piękne panele podłogowe - warto postawić na solidne podłogi

Nowoczesne oraz piękne panele podłogowe - warto postawić na solidne podłogi

Wyposażając własne mieszkanie albo remontując stary dom, warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, które sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Kluczową rolę w pokoju dziennym, kuchni czy też łazience i in., odgrywać będzie podłoga, którą z powodzeniem można pokryć panelami. Tego typu panele podłogowe np. panele laminowane z łatwością nabędziemy za pośrednictwem Internetu - wystarczy tylko nieco ich poszukać. Dobrze dobrane panele podłogowe laminowane sprawią, że będzie można po nich stąpać przez wiele lat. Z powodzeniem można pod nimi zamontować ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu ciepło będzie równomiernie rozchodzić się po wszystkich pomieszczeniach. W przypadku paneli podłogowych winylowych z powodzeniem możemy postawić na rodzime produkty - co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Po kłótni z partnerką, 33-latek chciał jej wręczyć bukiet. Ale nie poszedł do kwiaciarni, tylko ukradł kwiaty z automatu.

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Marka Kärcher jest kojarzona z najwyższą wydajnością, innowacyjnością oraz jakością. Jest znana dzięki urządzeniom czyszczącym do domu i ogrodu. Świetne jakościowo produkty Kärcher są połączeniem funkcjonalności i ciekawego designu. Produkty firmy zostały już nagrodzone ponad 100 odznaczeniami za wzorowy design. W jaki sposób może nam pomóc myjka wysokociśnieniowa? Co możesz umyć myjką ciśnieniową? Co cechuje myjkę ciśnieniową? Wyjaśniamy!

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Pochodzący z Biłgoraja 19-latek to wchodząca gwiazda sportów motorowych. Juz w poprzednim sezonie zwyciężył w Sports Cup. Teraz zaliczył sportowy awans i przeszedł do prestiżowej serii Porsche Sixt Carrera Cup.

HI DESIGN

HI DESIGN

Cześć i czołem, drodzy czytelnicy! Dziś mam dla was gorący temat, który może wprawić w ruch serca każdego przedsiębiorcy: rebranding. A dokładniej, dlaczego warto zmienić logo i kiedy jest ten moment.

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Wsparcie w postaci odpowiednich artykułów do rehabilitacji może znacznie przyspieszyć ten proces, umożliwiając pacjentom skuteczną i bezpieczną rekonwalescencję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sklepowi e-Orteza, specjalizującemu się w dostarczaniu wysokiej jakości artykułów rehabilitacyjnych.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych
Wideo

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium