Pracownicy puławskich Azotów grozili strajkiem. Ale jest ważna zmiana

Dodano: 13 lutego 2018, 10:58

Umowę podpisali przedstawiciele zarządów największych spółek grupy kapitałowej polskiej chemii, m.in. Jacek Janiszek, prezes ZA w Puławach (z lewej) oraz Wojciech Wardacki, szef Grupy Azoty w Tarnowie (w środku)
Umowę podpisali przedstawiciele zarządów największych spółek grupy kapitałowej polskiej chemii, m.in. Jacek Janiszek, prezes ZA w Puławach (z lewej) oraz Wojciech Wardacki, szef Grupy Azoty w Tarnowie (w środku)

Zarządy największych spółek Grupy Azoty podpisały „umowę o współdziałaniu”. Na jej bazie powstanie nowy departament, który ma koordynować handel nawozami w całej grupie. Jego siedzibą mają być Puławy. Taka decyzja poprawiła nieco nastroje wśród gotowej do strajku załogi Zakładów Azotowych.

Nowy Departament Korporacyjny Handlu Segmentu Agro - bo tak brzmi jego pełna nazwa, ma zostać ulokowany w Puławach. To niespodzianka, bo dotychczas spodziewano się, że zostanie uruchomiony w Tarnowie. Przypominamy, że to właśnie perspektywa utraty wpływu na zarządzanie handlem wywołała ostry sprzeciw ze strony załogi największej spółki w grupie kapitałowej, Zakładów Azotowych „Puławy”. Obecnie jest trochę bliżej kompromisu.

– To jest z pewnością krok w dobrym kierunku. Rozmowy o tym, jak ma wyglądać integracja handlu zaczynały się zupełnie inaczej i dobrze się stało, że widzimy teraz w tym obszarze pewien progres – mówi Sławomir Kamiński z Zakładów Azotowych „Puławy”, który przestrzega jednak przed wyciąganiem z podpisania „umowy o współdziałaniu” zbyt optymistycznych wniosków. – Umowę podpisano na razie tylko na poziomie zarządów. Następnym etapem będą konsultacje z radami pracowniczymi. Jesteśmy więc na początku drogi, a diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach – dodaje.

Sławomir Wręga, wiceprzewodniczący komitetu strajkowego, przyznaje, że rada pracownicza zdążyła już zapoznać się z treścią umowy i wkrótce wniesie do niej swoje uwagi. – Jesteśmy zadowoleni, ale tylko w pewnym stopniu. Uważamy, że dość złożona struktura zarządzania handlem nawozami, którą zaproponowano, może okazać się niewystarczająco efektywna. Mamy do czynienia z trzema poziomami zarządzania: komitetem strategicznym, nowym departamentem agro i pionami handlowymi. Naszym zdaniem, puławski pion już teraz śmiało poradziłby sobie z nowymi zadaniami. Nie widzimy przesłanek do tworzenia nowych podmiotów – przekonuje.

Według koncepcji, jaką wypracowały zarządy, do komitetu strategicznego, podobnie jak do departamentu agro weszliby przedstawiciele największych spółek, czyli Puław, Tarnowa, Polic i Kędzierzyna. Ich decyzje ostatecznie wykonywałyby piony handlowe. Puławscy związkowcy tutaj również mają pewną uwagę. – Police i Kędzierzyn zostały skonsolidowane przez Tarnów, my skonsolidowaliśmy Agrochem i Fosfory. Dlaczego więc, tylko jedna strona miałaby swoich przedstawicieli w tym komitecie? – pyta Wręga, który zapowiada, że uwagi do „umowy o współdziałaniu” zostaną przekazane jeszcze w tym tygodniu.

Mimo tych zastrzeżeń, klimat pomiędzy załogą puławskiej spółki, a Grupą Azoty, od grudnia znacznie się poprawił. Ucichły głosy o pikietach oraz innych formach zaostrzania strajku. Z treści umowy zadowolony jest m.in. Wojciech Wardacki, prezes GA. – Umowa pozwoli grupie m.in. na wykorzystanie synergii i wzmocnienie pozycji poprzez zintegrowanie obszaru handlu. To wydarzenie o strategicznym znaczeniu dla całej grupy – podkreśla.

Jak tłumaczy biuro prasowe Azotów, efektem stworzenia departamentu kierującego handlem, ma być stworzenie jednolitej strategii, polityki handlowej, koordynacja marketingu pod wspólną marką oraz umocnienie relacji z klientami. Handel ma być kolejnym segmentem poddanym konsolidacji, po tzw. bilansowaniu produkcji, zasadach zamówień publicznych, czy obsługą bocznic kolejowych.

Czytaj więcej o: biznes Grupa Azoty Puławy Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
marek
Użytkownik niezarejestrowany
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 dni temu o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
odpowiedzialna jest platforma i pis, a za nie drążenie tematu poseł od " ch.. tam z Polską wschodnią " dostał tekę ministra, a dlaczego papiery z tak zwanej " konsolidacji " są utajnione, co robią posłowie z ziemi lubelskiej w tym temacie ? co robią tak zwane związki zawodowe oprócz dbania o swoje ciepłe posadki, nie robią nic tylko udają jakieś działania, kiedy w końcu zmienią ustawę o związkach zawodowych by bonzowie nie otrzymywali wypłat z funduszów płacowych przedsiębiorstw, to jest korupcja w majestacie prawa
Rozwiń
marek
marek (4 dni temu o 08:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niestety, to tylko mydlenie oczu. zarządzanie nadal w Tarnowie. oby nie skończyło się jak z żelatyną- wywożeniem co lepszych instalacji i linii produkcyjnych , a pozostawieniem bez remontów tu na miejscu mniej opłacalnych- to wykończy miasto i region. oddali sie mało znaczącemu w Grupie Tarnowowi i teraz będą dziada utrzymywać i tam zyski dawać- zgroza! na jakiej podstawie to się stało? kto jest za to odpowiedzialny? to był sabotaż.
Rozwiń
Gość
Gość (5 dni temu o 20:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" ważna decyzja ", a czy dobra ? dla kogo ? bo na pewno nie dla ZA Puławy, nawozy sprzedają się bardzo źle, potem Tarnów powie, że to wina Puław, będzie na kogo zgonić, ta cała " konsolidacja " szumnie nazywana to nic innego jak wrogie przejęcie, dziad kupił bogacza i taka jest prawda dzięki politykom i kredytowi z NBP, a to co pokazuje swoim " zarządzaniem " Tarnów to wiadomo dlaczego dołowali i w plecy byli mając wtedy i teraz takich pseudo managerów
Rozwiń
Gość
Gość (6 dni temu o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mydlenie oczu.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2018 o 19:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Potem halę będą prawnuki spłacać bo z podatków w mieście nic nie wpłynie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!