Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

18 kwietnia 2016 r.
14:31

Startupem na szerokie wody. Jak założyć startup i poradzić sobie na rynku?

0 2 A A

Rozmowa z Agnieszką Smreczyńską-Gąbką, ekspertem ds. strategii rozwoju i strategii marki, trenerem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Startupy mają być „solą” rozwoju polskiej gospodarki, kolejne, gigantyczne środki z UE przeznacza się na ich powstawanie. Co jest najważniejszym elementem w nowo powstałej firmie, aby wyrosła z niego prężnie działające przedsiębiorstwo?

– Twórcy startupów muszą przede wszystkim dobrze zaplanować nie tylko start swojego biznesu, ale również koncepcję rozwoju, która nada od samego początku odpowiedni kształt tworzącej się strukturze organizacyjnej. Po wielu latach pracy, zajmując się strategiami rozwoju i strategiami marki, stworzyłam własne określenie planowania strategicznego rozwoju. Najważniejsze jest to, że planowanie strategiczne jest funkcją porządkującą rzeczywistość, która umożliwia realizację założonych celów, w określonym czasie, poprzez wykorzystanie ściśle określonych zasobów. Kluczową sprawą dla prawidłowego rozwoju nowo powstającej firmy jest określenie i wdrożenie odpowiedniej struktury. Bez struktury nie można skutecznie osiągnąć odpowiedniego tempa rozwoju, jak również postawionych celów. Nawet najbardziej kreatywne i innowacyjne pomysły wymagają odpowiedniej strategii rozwoju późniejszej kontroli, dlatego nie można bagatelizować tych elementów.

W zależności od postawionych sobie celów rozwojowych należy wybrać metodę ich realizacji. Ważne jest, aby miejsca, w których powstają startupy, tworzyły dla nich odpowiednie środowisko wzrostu. Tworzenie relacji i partnerstwa na rynku jest istotnym czynnikiem budowania marki przedsiębiorstwa. Wielką szansą są środki na internacjonalizację, współpracę nauki z biznesem. Potrzebne są kompleksowe działania na rzecz ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw, w tym startupów. Nie mamy czasu na powolne i eksperymentalne rozwiązania, bo nasza gospodarka ciągle nadrabia dystans do światowej czołówki.

• Jakich narzędzi należy używać, aby nie zatonąć w globalnym oceanie?

– Nie ma jednego, uniwersalnego narzędzia, ani koncepcji zarządzania, które wystarczy na zawsze i rozwiąże wszystkie problemy. Zakładając firmę warto korzystać z wypróbowanych modeli biznesowych prowadzenia przedsiębiorstwa i równocześnie cały czas trzeba przyglądać się rynkowi i reagować na zmiany. Istnieją oczywiście pewne ogólne zasady zarządzania i unikania problemów, które wiążą się z tym, że firma musi osiągać zyski, a także powinna zwiększać się z czasem jej wartość. Sama mam kilka takich wypróbowanych sposobów działania. Zachęcam przedsiębiorców do uporządkowania firmy, zrestrukturyzowania struktury organizacyjnej i sięgnięcia po nowe narzędzia komunikacji z rynkiem. Jednym z użytecznych pojęć żeglarskich jest „klar na pokładzie”, który najłatwiej porównać do wprowadzenia porządku, według ściśle określonych reguł. Klar na pokładzie umożliwia szybkie odnalezienie odpowiednich przedmiotów bez względu na warunki pogodowe, a podczas sztormu taki porządek chroni przed niebezpiecznym bałaganem i pozwala szybko znaleźć potrzebne rzeczy. Mając odpowiedni porządek w firmie, w przypadku nagłej zmiany, możliwie szybko można podjąć prawidłową decyzje i nie zboczyć z wyznaczonego kursu.

• W czym tkwi największy problem w rozwijaniu nowo powstających firm?

– Wiele lat pracy z menadżerami, właścicielami przedsiębiorstw uświadomiło mi, że kluczowym problemem jest natłok porad dotyczących zarządzania i rozwoju. Jako metodolog postanowiłam je uprościć i ujednolicić, aby korzystanie z nich było równie wygodne, jak posługiwanie się GPS-em. Doświadczenie i wiedza menadżerów przekłada się na kondycję firmy. Nowi przedsiębiorcy powinni pamiętać, że nieprzemyślane decyzje, błędnie wyznaczone cele rozwoju i źle wykonane badania rynkowe, w konsekwencji powodują duże straty. Niejednokrotnie prowadzą one w do utraty zdrowia, znajomości czy majątku. Warunkiem prawidłowego rozwoju jest ciągła obserwacja rzeczywistości, kontrola spraw, które nas dotyczą, przewidywanie zachowania innych ludzi i odpowiednia decyzja w przypadku zmiany przewidywanej sytuacji. Wprowadzenie odpowiedniego controlingu daje świetne rezultaty. Można wymienić trzy podstawowe narzędzia controlingu: zarządzanie przez cele, planowanie w przedsiębiorstwie i rachunkowość zarządcza. Warto podkreślić, że trzeba ciężkiej pracy, aby po jakimś czasie pojawiły się efekty, ale warto te działania podjąć.

• Budowa innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, bez wzrostu przemyślanych rozwiązań w strukturach organizacyjnych firm, nie przyniesie poprawy jakości i wydajności pracy czy zwiększenia zysku. Co możemy zrobić w tym zakresie?

– Rozwój innowacyjnej gospodarki powinien być nieodłącznie związany z budowaniem systemowych rozwiązań związanych z komercjalizacją wiedzy (współpracą biznesu i nauki) oraz równoczesną restrukturyzacją przedsiębiorstw. Bez wątpienia współpraca uczelni i tworzenie banków technologii może w tym momencie pomóc. Nie możemy liczyć na to, że przejdziemy do złożonych projektów technologicznych w firmach, jeżeli nie podpowiemy ich właścicielom, w jaki sposób rozwijać biznes po wdrożeniu zmian. Wiele polskich firm jest już dzisiaj championami na rynku międzynarodowym, dlatego mamy z kogo brać przykład. Od 2009 roku zajmuję się komercjalizacją wiedzy i zdaję sobie sprawę, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Oczywiście wymaga to tworzenia przemyślanej, odpowiedniej strategii, która będzie wpływać na rozwój kompetencji przedsiębiorców i wzrost efektywności procesów kształtowania struktury organizacyjnej m.in. startupów. Niestety bez odpowiednich holistycznych rozwiązań, będziemy mieć do czynienia z marnowaniem wiedzy, kreatywności i pieniędzy.

• Co robić, gdy firma wymaga restrukturyzacji, a właściciele są już zmęczeni nieskutecznymi próbami naprawienia sytuacji i przeraża ich dalsze finansowanie nierentownej działalności?

– Wtedy proponuję skorzystać z usługi interim management, która stanowi połączenie usług zarządzania czasowego z wykupem menedżerskim lub usług shadow managera. Usługa interim management bazuje na współpracy interim menedżera z organizacją oraz jego partycypacji w ryzyku i zysku co do zamierzonego celu. Trzeba jednak pamiętać o ostrożności, bo osoba, która proponuje firmie takie usługi powinna mieć już jakieś doświadczenie i stosowne kompetencje. Shadow manager to z kolei „niewidoczny” manager procesu zmian w organizacji. Ze specjalnie powołanym wewnątrz firmy zespołem, opracowuje plan zmian i czuwa nad jego wdrożeniem, a następnie końcowym rozliczeniem wprowadzonych rozwiązań. Pracując często w charakterze shadow managera wspieram menedżerów i członków zespołu odpowiedzialnego za zmiany, a także pomagam kadrze zarządzającej w odpowiednim przygotowaniu się do wdrażanych procesów, aby nie doszło do zbędnych napięć i nieporozumień. Swoją wiedzę i doświadczenie staram się wykorzystywać jak „akuszer zmian”, aby cały proces zarządczy przyniósł oczekiwane rezultaty.

• Czy to prawda, że w pracy korzysta Pani nie tylko z wiedzy i doświadczenia, ale również z tego co dają posiadane pasje?

– Od najmłodszych lat chodziłam po górach, bo mieszkałam w ich bliskim sąsiedztwie. Kocham góry i uważam, że trud wędrówki zawsze jest nagradzany w niesamowity sposób. Jednak w ostatnich latach to żeglarstwo stało się moją pasją, którą zaraziłam się od „pierwszego rejsu”. Żeglarstwo skłania do lepszego poznania siebie i zasad współdziałania, nie tylko na pokładzie. Żeglowanie angażując wysiłek fizyczny, jednocześnie zmusza do efektywnej komunikacji i współpracy między sobą. Poczucie satysfakcji z dobrej żeglugi w ciągu dnia stwarza pozytywny klimat do rozmów wieczorem i planowania kolejnego rejsu. Wspólne przygotowywanie potraw dostarcza ciekawych narzędzi pokonywania barier kulturowych i obyczajowych. Poprzez swoją elitarność i charakter, żeglarstwo stanowi doskonałą płaszczyznę do nawiązywania nowych i podtrzymywania istniejących kontaktów oraz nabycia umiejętność planowania strategicznego. Dlatego często w mojej pracy nawiązuję do metafor żeglarskich i rozwiązań, które potem stosuję w budowaniu nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych. Dlatego uważam, że startupy nie mogą zatonąć, ale muszą wypłynąć na szerokie wody, dlatego należy w umiejętny sposób wspierać ich rozwój.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Arek / 14 listopada 2017 o 10:19
Z kumplem jesteśmy teraz w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale pewnie pozyskamy kapitał przez Startup Stock w pewnym momencie. Stworzyliśmy koncepcję fajnego produktu i już się powoli przyjmuje. Szczegółów nie chcę zdradzać z wiadomych powodów :) Kontakt na ten projekt dostałem na spotkaniu branżowym i przyznam, że się mocno zainteresowałem. W założeniach wszystko wygląda czysto i emisja akcji w mediach społecznościowych to faktycznie ciekawa perspektywa. Można nawet później robić strategiczne sojusze z komplementarnymi startupami. Czas pokaże, czy to zadziała. Każdy sposób na zdobycie dodatkowego kapitału jest godny rozpatrzenia, szczególnie w krajowych warunkach.
Z kumplem jesteśmy teraz w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale pewnie pozyskamy kapitał przez Startup Stock w pewnym momencie. Stworzyliśmy koncepcję fajnego produktu i już się powoli przyjmuje. Szczegółów nie chcę zdradzać z wiadomych powodów :) Kontakt na ten projekt dostałem na spotkaniu branżowym i przyznam, że się mocno zainteresowałem. W założeniach wszystko wygląda czysto i emisja akcji w mediach społecznościowych to faktycznie ciekawa perspektywa. Można nawet później robić strategiczne sojusze z komplementarnymi startup... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 09:55
w dzisiejszych czasach dobry pomysł na własny biznes to podstawa. ale jak zacząć? jak założyć start-up pomoże ci preply. więcej informacji możesz znaleźć tutaj: ******kluczdokariery.pl/twoja-kariera/rozwoj-osobisty/samoocena/art,12,czy-nadaje-sie-na-ceo-w-start-upie-10-cech-dobrego-managera.html
Avatar
Arek / 14 listopada 2017 o 10:19
Z kumplem jesteśmy teraz w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale pewnie pozyskamy kapitał przez Startup Stock w pewnym momencie. Stworzyliśmy koncepcję fajnego produktu i już się powoli przyjmuje. Szczegółów nie chcę zdradzać z wiadomych powodów :) Kontakt na ten projekt dostałem na spotkaniu branżowym i przyznam, że się mocno zainteresowałem. W założeniach wszystko wygląda czysto i emisja akcji w mediach społecznościowych to faktycznie ciekawa perspektywa. Można nawet później robić strategiczne sojusze z komplementarnymi startupami. Czas pokaże, czy to zadziała. Każdy sposób na zdobycie dodatkowego kapitału jest godny rozpatrzenia, szczególnie w krajowych warunkach.
Z kumplem jesteśmy teraz w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, ale pewnie pozyskamy kapitał przez Startup Stock w pewnym momencie. Stworzyliśmy koncepcję fajnego produktu i już się powoli przyjmuje. Szczegółów nie chcę zdradzać z wiadomych powodów :) Kontakt na ten projekt dostałem na spotkaniu branżowym i przyznam, że się mocno zainteresowałem. W założeniach wszystko wygląda czysto i emisja akcji w mediach społecznościowych to faktycznie ciekawa perspektywa. Można nawet później robić strategiczne sojusze z komplementarnymi startup... rozwiń
Avatar
Gość / 12 maja 2017 o 09:55
w dzisiejszych czasach dobry pomysł na własny biznes to podstawa. ale jak zacząć? jak założyć start-up pomoże ci preply. więcej informacji możesz znaleźć tutaj: ******kluczdokariery.pl/twoja-kariera/rozwoj-osobisty/samoocena/art,12,czy-nadaje-sie-na-ceo-w-start-upie-10-cech-dobrego-managera.html
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis

Mundial 2018. Japonia - Senegal 2:2. Honda ratuje remis 0 0

Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu Japonia zremisowała z Senegalem 2:2. Co prawda to zespół z Afryki dwa razy wychodził w tym starciu na prowadzenie, ale bliżej wygranej był zespół z Azji, który stworzył więcej sytuacji pod bramką rywala

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli

Ostry zgrzyt pomiędzy wojewodą i prezydentem Lublina. Poszło o pieniądze dla nauczycieli 1 0

„Ohydną insynuację i manipulację” zarzucił wojewoda prezydentowi Lublina. Tak zareagował na list rozesłany do szkół przez prezydenta z okazji zakończenia roku szkolnego. Wojewodę oburzyły słowa dotyczące dodatków motywacyjnych dla nauczycieli.

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski

Bez laktozy i GMO. Nowe produkty od OSM Piaski 0 0

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piaskach wychodzi naprzeciw trendom i oczekiwaniom klientów. Do sprzedaży wprowadziła kefir i jogurt bez laktozy. Spółdzielnia zbiera również oświadczenia od dostawców, że ich krowy nie są żywione paszami genetycznie modyfikowanymi.

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia]
galeria

Mila na start w Lublinie. 270 osób na mecie [zdjęcia] 3 2

270 osób zameldowało się na mecie niedzielnego biegu Mila na start w Lublinie.

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym

Chełm: Będą zmiany na placu Dworcowym 2 0

Już niedługo ruszy zapowiadana przez ratusz przebudowa pl. Dworcowego w Chełmie. W tym celu zaktualizowano techniczny projekt jego zagospodarowania. Miasto wydało też pozwolenie na budowę i przygotowuje przetarg na wykonawstwo.

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna

Lublin: Szkoła podstawowa na Felinie za ciasna 0 0

Uczniowie z Felina mogą być dowożeni na lekcje na Kośminek.

Sukces młodych mechaników z Zamościa

Sukces młodych mechaników z Zamościa 1 0

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu zajęli V miejsce w klasyfikacji drużynowej XXII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego dla Szkół Ponadgimnazjalnych. Oprócz pucharu Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymali też nagrody rzeczowe.

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia]
galeria

Setki rowerów w jednym miejscu. Okolice Lubartowa przejęte przez rowerzystów [zdjęcia] 14 3

Do przejechania było aż siedem wariantów tras. Najkrótsza miała 17 km, a najdłuższa 62 km. W Lubartowie już po raz 25. odbyło się się Święto Roweru.

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych
25 czerwca 2018, 18:00

Jakub Ćwiek w Lublinie. Spotkanie z pisarzem w Tarasach Zamkowych 1 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 25 czerwca o godz. 18 w Empiku Tarasy Zamkowe (al. Unii Lubelskiej 2) odbędzie się spotkanie autorskie z popularnym twórcą literatury fantasy - Jakubem Ćwiekiem. Autor będzie promował swoją najnowszą powieść - Stróże.

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli?

Puławy: Jak będzie wyglądać ławeczka księżnej Izabeli? 3 2

Zarząd Dróg Miejskich upublicznił projekty „ławeczki księżnej Izabeli” i poddał je konsultacjom. O tym, jak docelowo będzie wyglądała figura arystokratki i gdzie zostanie zamontowana zdecydują mieszkańcy.

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant?

Puławy ku odrodzonej: Zaborca czy okupant? 0 0

2 lutego 1911 r. na terenie Mokradek w Nowej Aleksandrii rozlepiona została odezwa wzywająca do dalszego oporu przeciw carskiemu zaborcy. W kilka miesięcy później naczelnik nowoaleksandryjskiej straży ziemskiej powiadamiał swoich przełożonych o ukazaniu się dwóch odezw o podobnej treści, tym razem na ścianie Domku Gotyckiego. Przykłady te świadczą o kontynuacji na terenie Nowej Aleksandrii patriotycznych dążeń do wypowiedzenia posłuszeństwa carskiemu zaborcy.

Koncert w Kazimierzu: Sąsiedzi Icka z Markuszowa
24 czerwca 2018, 19:00

Koncert w Kazimierzu: Sąsiedzi Icka z Markuszowa 0 0

Galeria Klimaty w Kazimierzu Dolnym (Mięćmierz 5) zaprasza na wyjątkowy koncert zespołu Sąsiedzi Icka z Markuszowa. Wydarzenie odbędzie się 24 czerwca o godz. 19.

ROW Rybnik - Speed Car Motor 43:47 [WYNIK KOŃCOWY]

ROW Rybnik - Speed Car Motor 43:47 [WYNIK KOŃCOWY] 8 0

O godzinie 16:15 lubelscy żużlowcy stoczą kolejny pojedynek ligowy. Tym razem Speed Car powalczy o punkty w Rybniku z tamtejszym ROW. W Lublinie górą byli zawodnicy trenera Dariusza Śledzia. Powtórka na terenie rywala w hicie Nice 1 ligi żużlowej jest więc mile widziana

Biała Podlaska: Gumowe kaczki płynęły Krzną. Tłumy kibicowały [zdjęcia]
galeria

Biała Podlaska: Gumowe kaczki płynęły Krzną. Tłumy kibicowały [zdjęcia] 0 0

Już po raz czwarty gumowe kaczki popłynęły rzeką Krzną. Charytatywny wyścig zorganizowali rotarianie z Białej Podlaskiej.

Anglia - Panama 6:1. Spacerek Wyspiarzy

Anglia - Panama 6:1. Spacerek Wyspiarzy 0 0

Reprezentacja Anglii odniosła drugie zwycięstwo w grupie pokonując Panamę 6:1, a trzy gole zdobył Harry Kane

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.