Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

15 listopada 2017 r.
14:21

"Takiej elektrowni jeszcze nie ma na świecie". To szansa dla Lubelskiego?

Autor: Zdjęcie autora toma
9 9 A A

Prawdziwą szansą dla lubelskiego górnictwa jest rozwój energetyki konwencjonalnej – twierdzi poseł Artur Soboń z PiS. I apeluje do przedstawicieli biznesu i nauki o współpracę przy rozwoju technologii, która mogłaby być wykorzystana w elektrowni mającej powstać przy kopalni w Bogdance.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To na razie kwestia planów, ale koncern Enea podtrzymuje chęć realizacji inwestycji. Mająca ok. 500 megawatów elektrownia miałaby działać w nowoczesnej technologii IGCC, która bazuje na gazyfikacji węgla. Mogłaby ona powstać do 2023 roku. Dokładne koszty nie są znane, ale szacuje je się nawet na 2 mld euro.
Poseł Soboń zapowiada, że Ministerstwo Energii i zarządzający kopalnią koncern pracują już nad biznesplanem. Jego zdaniem inwestycja może być szansą nie tylko dla lubelskiego górnictwa.

– Przy budowie pracę znajdzie kilka tysięcy osób. Ok. 500 mogłoby być zatrudnionych w samej elektrowni – mówi parlamentarzysta i dodaje, że dużą rolę w przedsięwzięciu mogą odegrać także przedstawiciele lokalnego biznesu i nauki. – Już teraz warto przygotowywać projekty o tę nieobecną jeszcze w Polsce technologię – wyjaśnia.

– Zapowiedzi budowy w okolicach Bogdanki bloku 500-megawatowego są dość odważne. Według mojej wiedzy takiej elektrowni jeszcze nie ma na świecie i realizację od razu takiej inwestycji uważałbym za nieroztropną. Powinno zacząć się od stopniowego budowania mniejszych instalacji. W takim przypadku widziałbym tu rolę naszej uczelni – komentuje prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tellchar 2 / 17 listopada 2017 o 16:15
@essi... ja jestem ździwiony, że dopiero po 2 latach ciut zdrożała. PO sobie nie folgowała w podwyżkach. Jeszcze mamy daleko do cen za Tuska, czyli 5,65zł/l. A dolar też nie drożał. Prawda, że dziwne? Tyle, że za Tuska baryłka ropy była po 100 dolarów, a teraz jest po 50
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 20:33
oseł Soboń wie co mówi. Powstanie nowa elektrownia a on dożywotni będzie w jej radzie nadzorczej. nieźle chłopina kombinuje. Tak jak arbuzy z ZSL w radzie nadzorczej lotniska w Świdniku.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 19:02
@essi... ja jestem ździwiony, że dopiero po 2 latach ciut zdrożała. PO sobie nie folgowała w podwyżkach. Jeszcze mamy daleko do cen za Tuska, czyli 5,65zł/l. A dolar też nie drożał. Prawda, że dziwne?
Avatar
and / 15 listopada 2017 o 17:10
Kolejne czary mary Sobonia zrób chłopie w końcu coś w realu dla ziemi Łęczyńskiej chociaż tą drogę z Lublina zapchaną w dzień na maksa z prędkością podóżną jak w centrum miasta a bajki o elektrowni kolejnych kopalniach możesz prezentować na stoiskach mięsnych w dziale kiełbasa wyborcza. Wierzącym w te plany przypomę przed wyborami co obiecał a co zrobił.
Avatar
essi / 15 listopada 2017 o 17:01
Opłaty licznikowe nie znikną. Proszę popatrzeć nazarobki pisiaków w PGE. Ktoś musi na to się zrzucić. Najprostszy sposób to - wyborcy. Dlaczego drożeje paliwo na stacjach. Czyżby dolar zdrożał? To najprostszy sposób na ściągnięcie haraczu z wyborców, bez tworzenia bzdurnych uchwał.
Avatar
dv4 / 15 listopada 2017 o 16:48
Pomysły na miarę lat 70. Ludzie , pisuary myślcie trochę jest 2017rok a wam sie marzy kopanie i spalanie węgla !!!.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 16:19
A elektrownia komu będzie dostarczać prąd, czy też tylko na sprzedaż?
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 15:50
Kiedy zapłacę za wskazania licznika? Komuna upadła a my nadal płacimy opłaty okołolicznikowe. Złodziejstwo w majestacie prawa a wszyscy mówią, że jesteśmy w Europie. Tylko której?
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 15:27
proponuje elektrownie na głupotę pisowców bedzie nadmiar energi w polsce. gazowanie to zawsze strata energii lepiej od razu spalic
Avatar
tellchar 2 / 17 listopada 2017 o 16:15
@essi... ja jestem ździwiony, że dopiero po 2 latach ciut zdrożała. PO sobie nie folgowała w podwyżkach. Jeszcze mamy daleko do cen za Tuska, czyli 5,65zł/l. A dolar też nie drożał. Prawda, że dziwne? Tyle, że za Tuska baryłka ropy była po 100 dolarów, a teraz jest po 50
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 20:33
oseł Soboń wie co mówi. Powstanie nowa elektrownia a on dożywotni będzie w jej radzie nadzorczej. nieźle chłopina kombinuje. Tak jak arbuzy z ZSL w radzie nadzorczej lotniska w Świdniku.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 19:02
@essi... ja jestem ździwiony, że dopiero po 2 latach ciut zdrożała. PO sobie nie folgowała w podwyżkach. Jeszcze mamy daleko do cen za Tuska, czyli 5,65zł/l. A dolar też nie drożał. Prawda, że dziwne?
Avatar
and / 15 listopada 2017 o 17:10
Kolejne czary mary Sobonia zrób chłopie w końcu coś w realu dla ziemi Łęczyńskiej chociaż tą drogę z Lublina zapchaną w dzień na maksa z prędkością podóżną jak w centrum miasta a bajki o elektrowni kolejnych kopalniach możesz prezentować na stoiskach mięsnych w dziale kiełbasa wyborcza. Wierzącym w te plany przypomę przed wyborami co obiecał a co zrobił.
Avatar
essi / 15 listopada 2017 o 17:01
Opłaty licznikowe nie znikną. Proszę popatrzeć nazarobki pisiaków w PGE. Ktoś musi na to się zrzucić. Najprostszy sposób to - wyborcy. Dlaczego drożeje paliwo na stacjach. Czyżby dolar zdrożał? To najprostszy sposób na ściągnięcie haraczu z wyborców, bez tworzenia bzdurnych uchwał.
Avatar
dv4 / 15 listopada 2017 o 16:48
Pomysły na miarę lat 70. Ludzie , pisuary myślcie trochę jest 2017rok a wam sie marzy kopanie i spalanie węgla !!!.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 16:19
A elektrownia komu będzie dostarczać prąd, czy też tylko na sprzedaż?
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 15:50
Kiedy zapłacę za wskazania licznika? Komuna upadła a my nadal płacimy opłaty okołolicznikowe. Złodziejstwo w majestacie prawa a wszyscy mówią, że jesteśmy w Europie. Tylko której?
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 15:27
proponuje elektrownie na głupotę pisowców bedzie nadmiar energi w polsce. gazowanie to zawsze strata energii lepiej od razu spalic

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE
tylko u nas

Zbudują największe SPA w woj. lubelskim. Olbrzymia dotacja z UE 0 0

Za trzy lata w Celejowie (gm. Wąwolnica) ma powstać sześciohektarowy kompleks leczniczo-wypoczynkowy, największe SPA w regionie. Projekt budowy term dostał aż 66 775 633 złotych dofinansowania z UE

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania
galeria

Wybuch w bloku w Świdniku. To on ratował mieszkańców z pożaru mieszkania 14 2

Krzyknęłam: Szymon nie idź tam!, ale on był już w środku – opowiada Aleksandra Jabłońska, dziewczyna Szymona Duhera. To świadkowie piątkowego wybuchu w bloku przy ul. Hallera w Świdniku. 20-latek pomógł jednej z poparzonych osób. Z zadymionego budynku wyprowadził też dwójkę dzieci

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia

Chełmianka kontra Orlęta Spomlek, wyjazdy Avii i Podlasia 1 0

Nie ma czasu na odpoczynek. Avia, Podlasie i Orlęta grały w środę, a już w sobotę wracają do rywalizacji. Najtrudniejsze zadanie czeka ostatnią z ekip, która spróbuje zatrzymać rozpędzonego lidera z Chełma

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy

Biżuteria Swarovski - błyszcz jak największe gwiazdy 0 0

Biżuteria Swarovski jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Błyszczące kryształy są wykorzystywane do tworzenia bransoletek, kolii, kolczyków, broszek i pierścionków. Strojne ozdoby odbijają światło, mieniąc się tysiącami kolorów, dzięki czemu są odpowiednim dodatkiem do eleganckich kreacji. Z tego powodu po biżuterię Swarovski sięgają nawet największe gwiazdy Hollywood i inni artyści.

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin
13 maja 2018, 16:00

Polska - Rosja. Majdan, Świerczewski, Iwan na Arenie Lublin 2 3

Wydarzenie Radosław Majdan, bracia Mroczkowie i Rafał Maserak zagrają w piłkę na Arenie Lublin. Zresztą nie tylko oni, bo będzie też Piotr Zelt, Bilgun Ariunbataar, Jarosław Jakimowicz, Przemysław Cypryański, Maciej Florek, Marcin Wójcik, Piotr Świerczewski, Tomasz Frankowski i Tomasz Iwan

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta

Nowa porcja utrudnień w Lublinie. Także w centrum miasta 5 4

Nowe zakazy i ograniczenia pojawią się w przyszłym tygodniu na Królewskiej i Lubartowskiej, Drodze Męczenników Majdanka, Lotniczej oraz Franczaka „Lalka”. Od dziś utrudnienia będą też na Pszczelej

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia]
galeria

Kobieta zginęła w pożarze domu. Przyczyną niedopałek papierosa? [zdjęcia] 2 2

W czwartek w Białobrzegach w gminie Kock doszło do tragicznego w skutkach pożaru domu

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni?

Piłkarze Górnika grają z GKS Tychy. Czy powtórzą wynik z jesieni? 1 0

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna dzisiaj zmierzy się na wyjeździe z GKS Tychy. Początek spotkania o godzinie 19

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Uczczą pamięć trenera. VII Memoriał Leszka Marii Rouperta 4 0

Koszykówka W sobotę w lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbędzie się VII Memoriał Leszka Marii Rouperta

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony

Egzamin gimnazjalny 2018 ANGIELSKI. Odpowiedzi i arkusze CKE poziom podstawowy i rozszerzony 1 1

Egzamin gimnazjalny 2018 angielski. Odpowiedzi i arkusze z pytaniami z angielskiego opublikujemy na naszej stronie internetowej po zakończeniu egzaminu

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego!

Pierwszaki na okładkę Dziennika Wschodniego! 1 0

Szukamy najlepszej, najzdolniejszej i najmilszej klasy pierwszej. W naszym nowym plebiscycie "Pierwszaki Roku 2018" do wygrania jest między innymi profesjonalna sesja okładkowa i wycieczka do Jura Parku w Bałtowie

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo]
galeria
film

21-latek zginął w wypadku, pożar ciężarówki [zdjęcia, wideo] 17 4

Rover, którym kierował 21-latek zderzył się z samochodem ciężarowym

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!"

Dodatki dla pielęgniarek sporo niższe niż dla lekarzy. "Jesteśmy dyskryminowane!" 61 16

Pielęgniarki ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie są oburzone propozycją zmian w wynagrodzeniach