Ważą się losy kopalni Bogdanka. Dziś zapadną ważne decyzje

Autor: Paweł Puzio

(fot. Dorota Awiorko / archiwum)
(fot. Dorota Awiorko / archiwum)

W czwartek w południe nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy LW Bogdanka SA. Udziałowcy będą decydować o przyszłości kopalni i rewolucyjnych zmianach w statucie spółki. Nieoficjalnie mówi się, że udziałowcy za zmianami nie zagłosują i Enea może być o przejęcie Bogdanki spokojna.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołała Rada Nadzorcza spółki. Główny punkt obrad to głosowanie nad zmianą statutu spółki. Najważniejsza zaproponowana zmiana ma znacznie ograniczyć prawo głosu Enea na walnych zgromadzeniach (w przypadku pomyślnego skupienia pakietu 64 proc. akcji Bogdanki) – do 10 proc.

To reakcja rady nadzorczej LW Bogdanka na wezwania Enei do zapisywania się na sprzedaż akcji (patrz ramka).

– Rada wzięła również pod uwagę fakt niedawnego wypowiedzenia przez spółkę z grupy Enea długoterminowego kontraktu na dostawę węgla przez Bogdankę, co miało negatywny wpływ na cenę akcji spółki – wyjaśnia Witold Daniłowicz, przewodniczący rady nadzorczej w piśmie w sprawie zwołania walnego zgromadzenia.

Nieoficjalnie mówi, że zmiany w statucie nie zostaną przegłosowane. Oznacza zielone światło dla fuzji Bogdanki z Enea.

– Gdyby jednak udało się przeprowadzić zmianę statutu to zostaniemy sami. W obecnej sytuacji na rynku węgla Bogdanka może sprzedać do 5-6 milionów ton rocznie, przy produkcji na poziomie prawie 9 mln ton. To oznacza zwolnienia ok. 2 tysięcy ludzi. To byłby dramat – mówi Zdzisław Cichosz, przewodniczący Związku Zawodowego Górników LW Bogdanka. – Naszym zdaniem to połączenie ma sens ekonomiczny. Gwarantuje nam stały odbiór 7 milionów ton węgla rocznie, z możliwością sprzedaży nadwyżki na rynku – dodaje związkowiec.

Obecnie w Bogdance pracuje ok. 5,6 tys. ludzi. Za przejęciem kopalni przez Eneę są wszystkie cztery związki zawodowe.

Na wynik dzisiejszego głosowania zarząd Enea czeka ze spokojem. – W przypadku przejęcia przez nas kontroli nad Bogdanką, siedziba tej spółki pozostanie w Puchaczowie. Płacone przez kopalnię podatki, tak jak do tej pory, będą wpływały do lokalnych budżetów. Będziemy też prowadzić wszelkie działania, które polepszą efektywność kopalni, zabezpieczając w ten sposób także miejsca pracy – obiecuje Sławomir Krenczyk, rzecznik prasowy Enea. – Dlatego, zarówno w z punktu widzenia obecnych właścicieli kopalni, jej pracowników, ich rodzin, kontrahentów firmy i mieszkańców Lubelszczyzny jesteśmy „bezpieczną przystanią” dla Bogdanki.

67,39 zł za akcję

Obecnie największym akcjonariuszem LW Bogdanka jest fundusz OFE Aviva BZW WBK, który ma 15,16 proc. akcji, potem Nationale-Nederlanden OFE – 14,09 proc. 63,7 proc. akcji jest rozproszone.

Enea zabiera zapisy na akcje Bogdanki do 16 października. Właściciel elektrowni w Kozienicach chce kupić 22 miliony akcji. Spółka ogłosiła, że za akcję płaci 67,39 zł.

zenek  emigrant
Gość
Maly3614
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zenek  emigrant
zenek emigrant (15 października 2015 o 21:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

suwerenność Bogdanki i regionu pozostanie w Poznaniu   520 km  a region lubelski ręka w nocniku-czyli POznań -Berlin to tylko 300 km

Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2015 o 18:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a który górnik ubiera muszke i stoi w kuchni na golasa i czeka na swoja zone która lubi skład weglowy w jaszczowie
Rozwiń
Maly3614
Maly3614 (15 października 2015 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chamstwo i buractwo ryli nie zna granic...Może siądą trochę na tyłkach i przestaną patrzeć na innych z góry. Przy okazji Pogonią swoje tępe i leniwe baby do roboty. U mnie w bloku jest 18 ryli,a żoneczki pracują tylko 2
Rozwiń
zuu
zuu (15 października 2015 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bo naród w '89-tym wybrał sobie kapitalizm, a nasikał na socjalizm. Tak to już w życiu jest ,że często wybieramy najgorzej,  jak to tylko było możliwe...!!!

Przejęcie Bogdanki przez Eneę to przecież czysty socjalizm.

Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2015 o 15:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Enea sprzeda kopalnie australijczyjom i bedzie git.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!