Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 czerwca 2017 r.
14:10

Złota Setka 2016: Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny [LISTA]

44 6 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Złota Setka 2016 - główny ranking firm

Złota Setka 2016. Gala finałowa w hotelu Victoria w Lublinie

Czas mikrusów i trochę większych

Na 1,84 mln działających w Polsce firm na koniec 2016 roku aż 96 proc. z nich to mikroprzedsiębiorstwa*. Udział w tworzeniu PKB mikro i małych firm wynosi już prawie 40 proc. Imponująco wygląda również ich wpływ na zatrudnienie. W najmniejszych, często rodzinnych i jednoosobowych firmach, pracuje już nieco ponad 50 proc. wszystkich zatrudnionych, co daje ponad 4,5 mln osób. Na sektor MŚP przypada też aż 85,4 mld zł nakładów inwestycyjnych, na 183,3 mld zł ogółem.

Ten skrótowy obraz sektora małych i średnich przedsiębiorstw dobitnie pokazuje jego potężny wpływ na gospodarkę nie tylko Polski, ale naszego regionu. Dlatego też w tym wydaniu „Złotej Setki” Dziennika Wschodniego, czyli rankingu największych firm województwa lubelskiego, coraz więcej miejsca poświęcamy naszym lokalnym mikrusom. Lubelska gospodarka, mająca takie ikony biznesu jak Azoty, Bogdankę, czy PGE Dystrybucję, ma też swoich małych, cichych bohaterów, którzy bez kompleksów przebijają się na europejskie, a nawet światowe rynki.

Historie, które przedstawiamy w tym wydaniu „Złotej Setki”, to nasza forma docenienia pomysłowości i niezwykłego samozaparcia ich twórców. – Pierwszą ofertę sprzedałem dopiero po miesiącu, a przez kolejne dwa lata dokładałem do tego interesu, finansując go z innej działalności. Nie poddałem się jednak, bo od samego początku głęboko wierzyłem w powodzenie tego przedsięwzięcia – mówi Dziennikowi Grzegorz Rożalski, założyciel firmy Emotivo z Puław, oferującą emocjonalne prezenty.

Nie jest on odosobniony w takim podejściu do biznesu, co pokazują inne prezentowane przez nas przykłady. Wielu z nas z pewnością poddałoby się po kilku miesiącach, ale właśnie ta wiara w sukces, przekonanie do własnego pomysłu były i są zasadnicze dla przedsiębiorców, którym się udało. Chociaż słowo „udało” może nie jest tu najszczęśliwsze, bo sukces w biznesie to zazwyczaj nie kwestia szczęścia, a pracy po kilkanaście godzin na dobę, tworzenia nowych produktów i usług, słuchania głosu klientów i ciągłego ulepszanie procesu produkcji.

A do tego dochodzi ogromna odpowiedzialność: za powodzenie biznesu, za zatrudnionych ludzi i pośrednio ich rodziny, za terminowe odprowadzenie składek ZUS, podatków, wypłaty poborów. Nikt nie zdejmie z przedsiębiorców tej ogromnej presji. To oni podejmują ryzyko finansowe, ponoszą nakłady inwestycyjne, zaciągają kredyty, bo wierzą, że to co robią, co planują, ma sens i że w przyszłości przyniesie zysk. Chodź ten ostatni, niezmiernie istotny, nie jest wyłącznym celem prowadzenia biznesu. Bo tym podstawowym jest trwanie, ciągłość przedsiębiorstwa, by było w stanie przetrwać zawirowania na rynkach, kryzysy, dostosować się do nowych realiów.

Na kolejnych stronach „Złotej Setki” prezentujemy nie tylko tabelki i zestawienia. Przedstawiamy pasjonujące opowieści młodych ludzi, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce, chcieli zrealizować swoje marzenia. Być może dla niektórych z nas będzie to inspirująca lektura. I że sami zaczniemy przekuwać swoje pasje w realny biznes.

Krzysztof Wiejak

* Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przemysłu, 2016 rok

Redaktor naczelny Dziennik Wschodniego o lubelskiej gospodarce

Złota Setka: Przemówienia wojewody, wicemarszałka i zastępcy prezydenta Lublina

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 czerwca 2017 o 09:56
Dziennki na podstawie dobrowolnie przesłanych danych zrobił artykuł i ranking! To ile za "reklamę" np.: w pierwszej 10??, 50??
Avatar
Gość / 28 czerwca 2017 o 08:22
Leszek K... (nr 67) - ciekawe kiedy zacznie płacić
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 22:52
a więch & więch ?
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 17:39
Ciekawe, ile z w/w powiązane z WSI, SB, itp.?
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 14:53
A gdzie KK ? Tam to się robi biznesy !
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 14:22
- PRZYCHODY ROBIĄ WRAŻENIE - Brawa dla MISIEWICZY ze sp skarbu panstwa !!
Avatar
Gość / 28 czerwca 2017 o 09:56
Dziennki na podstawie dobrowolnie przesłanych danych zrobił artykuł i ranking! To ile za "reklamę" np.: w pierwszej 10??, 50??
Avatar
Gość / 28 czerwca 2017 o 08:22
Leszek K... (nr 67) - ciekawe kiedy zacznie płacić
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 22:52
a więch & więch ?
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 17:39
Ciekawe, ile z w/w powiązane z WSI, SB, itp.?
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 14:53
A gdzie KK ? Tam to się robi biznesy !
Avatar
Gość / 27 czerwca 2017 o 14:22
- PRZYCHODY ROBIĄ WRAŻENIE - Brawa dla MISIEWICZY ze sp skarbu panstwa !!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 0

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 5 0

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 0 2

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 0

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 49 2

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 3

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 18

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 37 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 42 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!