Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

16 kwietnia 2018 r.
13:33

Złota Setka 2017. Zgłoś się do Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny

7 9 A A
Złota Setka 2016. Gala finałowa
Złota Setka 2016. Gala finałowa

Ruszamy z kolejną, XXII już edycją Rankingu Najlepszych Firm Lubelszczyzny Złota Setka. Sprawdzimy, które przedsiębiorstwa zarobiły w ubiegłym roku najwięcej, a które najszybciej się rozwijały. Tym razem, w sposób szczególny, chcemy docenić małe lokalne firmy, które prężnie się rozwijają i o których mówi się w całym kraju, a nawet poza nim

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ZŁOTA SETKA - POBIERZ ANKIETĘ

Jak co roku w zestawieniu zaprezentujemy wyniki poszczególnych przedsiębiorstw. Aby wziąć udział w naszym plebiscycie wystarczy wskazać przychody z działalności gospodarczej za 2017 rok.
W podrankingach zajmiemy się także zyskami, wielkością eksportu, czy nakładami inwestycyjnymi.

Do 3 czerwca pod adresem zlotasetka@dziennikwschodni.pl czekamy na wypełnione ankiety dostępne na stronie www.dziennikwschodni.pl. To na ich podstawie stworzymy listę, która pokaże nam najprężniejsze przedsiębiorstwa Lubelszczyzny.

W poprzedniej edycji, podobnie jak dwa lata temu, na pierwszym miejscu znalazła się PGE Dystrybucja. Za nią uplasowała się Grupa Azoty Zakłady Azotowe w Puławach, a na trzecim Stokrotka sp. z o.o.

Tym razem, w sposób szczególny zapraszamy do udziałów małe i mikro przedsiębiorstwa. Docenić chcemy każdą rozwijającą się, nawet jednoosobową działalność. Ważniejszy od tego, jak się zaczyna jest przecież dobry pomysł na biznes i jego wykonanie. Liczymy na to, że dla nich właśnie udział w naszym plebiscycie będzie doskonałą okazją do zaprezentowania się wśród najlepszych.

– Serdecznie zapraszam przedsiębiorców do udziału w naszym rankingu, gdyż Złota Setka powstaje nie tylko w oparciu o ogólnie dostępne dane, ale przede wszystkim dzięki ankietom wypełnianym przez firmy. Również w tym roku liczymy na współpracę i pomoc ze strony przedsiębiorców – mówi Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.

Udział w naszym rankingu jest bezpłatny. Więcej informacji pod tel. 81 46-26-800

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / wczoraj o 07:22
Proponuję gościowi z PHU Paletex po skończonej pracy, (dającej mu ogromną satysfakcje) aby więcej czasu poświęcił ze Słownikiem języka polskiego. Widać tu absolwenta gimnazjum, niedouczonego i zasilającą rzeszę niebieskich kołnierzyków.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 20:02
Chcielimy z przyjemnością zgłosić naszą firmę PHU Paletex. Zajmójemy się produkcją palet. Naszej działalności przyświeca dbałość o zadowolenie klijenta w połączeniu z konkurencyjnymi cenami. Naszą dumą jest nasza kadra produkcyjna, dla której praca nawet po 14 godzin dziennie za minimalną nie przedstawia rzadnego problemu.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 20:02
nie można go zamknąć ?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 14:53
NIEZRÓWNOWAŻONY??? Gościu jak Chełmianin N niezrównoważony, to Twój wpis, potwierdza, że jesteś urażony, że Lubelszczyznę, zawęził rządzący i uczony, a Ty uzasadnij Im, iż mają rozum wypaczony. Filozofie, pofikaj z prawnikami i z uczonymi, żeby Lubelszczyzna za województwo uznali, i żeby na mapach - Lubelszczyznę umieścili, a maniactwu lubelskiemu - rację przyznali. Morał taki! Płd. Podlasie i Chełmska ziemia, to nie Lubelszczyzna i nie Lubelska ziemia, a więc Gościu urażony, posiadasz urojenia! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
NIEZRÓWNOWAŻONY??? Gościu jak Chełmianin N niezrównoważony, to Twój wpis, potwierdza, że jesteś urażony, że Lubelszczyznę, zawęził rządzący i uczony, a Ty uzasadnij Im, iż mają rozum wypaczony. Filozofie, pofikaj z prawnikami i z uczonymi, żeby Lubelszczyzna za województwo uznali, i żeby na mapach - Lubelszczyznę umieścili, a maniactwu lubelskiemu - rację przyznali. Morał taki! Płd. Podlasie i Chełmska ziemia, to nie Lubelszczyzna i nie Lubelska ziemia, a więc Gościu urażony, posiadasz urojenia! >>>>>>>>>>>&... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 14:38
Kiedy ranking firm najbardziej rzetelnych, uczciwych?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 12:59
Czy administrator Dziennika nie może zablokować wpisów Chełmianina N ?, dla mnie jest to gość niezrównoważony, dlaczego ma zaśmiecać forum?.
Avatar
Chełmianin N / 17 kwietnia 2018 o 13:18
Chełmianin N napisał:
 LUBELSZCZYZNA NIE ISTNIEJE!!! [wpis usunięty - wulgaryzmy]
                WULGARYZM!!! Lubelszczyzna na mapie nie widnieje, a kto nie uznaje, wulgarnym się staje! Prawdę historyczną ciągle fałszujecie, a wycofanie utwierdza jakie IQ macie! Dziennikarze Dziennika Wschodniego, nie lubią ludka od siebie mąrzejszego! Znany Gród z Koziołka Matołka słynie i nic dziwnego ,że nieuki są w Lublinie! Morał! Polacy w grodzie na wschodzie, trzeba uważać, bo Kozioł Matoł bodzie! Redaktorzy, znaczeń słow nie pojmują ale siebie, za językoznawców uważają!
                WULGARYZM!!! Lubelszczyzna na mapie nie widnieje, a kto nie uznaje, wulgarnym się staje! Prawdę historyczną ciągle fałszujecie, a wycofanie utwierdza jakie IQ macie! Dziennikarze Dziennika Wschodniego, nie lubią ludka od siebie mąrzejszego! Znany Gród z Koziołka Matołka słynie i nic dziwnego ,że nieuki są w Lublinie! Morał! Polacy w grodzie na wschodzie, trzeba uważać, bo Kozioł Matoł bodzie! Redaktorzy, znaczeń słow nie pojmują ale siebie, za językoznawców uważają! rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 16 kwietnia 2018 o 16:07
  LUBELSZCZYZNA NIE ISTNIEJE!!! [wpis usunięty - wulgaryzmy]
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 16:03
Co roku zakłamanie.
Avatar
Gość / wczoraj o 07:22
Proponuję gościowi z PHU Paletex po skończonej pracy, (dającej mu ogromną satysfakcje) aby więcej czasu poświęcił ze Słownikiem języka polskiego. Widać tu absolwenta gimnazjum, niedouczonego i zasilającą rzeszę niebieskich kołnierzyków.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 20:02
Chcielimy z przyjemnością zgłosić naszą firmę PHU Paletex. Zajmójemy się produkcją palet. Naszej działalności przyświeca dbałość o zadowolenie klijenta w połączeniu z konkurencyjnymi cenami. Naszą dumą jest nasza kadra produkcyjna, dla której praca nawet po 14 godzin dziennie za minimalną nie przedstawia rzadnego problemu.
Avatar
Gość / 4 dni temu o 20:02
nie można go zamknąć ?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 14:53
NIEZRÓWNOWAŻONY??? Gościu jak Chełmianin N niezrównoważony, to Twój wpis, potwierdza, że jesteś urażony, że Lubelszczyznę, zawęził rządzący i uczony, a Ty uzasadnij Im, iż mają rozum wypaczony. Filozofie, pofikaj z prawnikami i z uczonymi, żeby Lubelszczyzna za województwo uznali, i żeby na mapach - Lubelszczyznę umieścili, a maniactwu lubelskiemu - rację przyznali. Morał taki! Płd. Podlasie i Chełmska ziemia, to nie Lubelszczyzna i nie Lubelska ziemia, a więc Gościu urażony, posiadasz urojenia! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
NIEZRÓWNOWAŻONY??? Gościu jak Chełmianin N niezrównoważony, to Twój wpis, potwierdza, że jesteś urażony, że Lubelszczyznę, zawęził rządzący i uczony, a Ty uzasadnij Im, iż mają rozum wypaczony. Filozofie, pofikaj z prawnikami i z uczonymi, żeby Lubelszczyzna za województwo uznali, i żeby na mapach - Lubelszczyznę umieścili, a maniactwu lubelskiemu - rację przyznali. Morał taki! Płd. Podlasie i Chełmska ziemia, to nie Lubelszczyzna i nie Lubelska ziemia, a więc Gościu urażony, posiadasz urojenia! >>>>>>>>>>>&... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 14:38
Kiedy ranking firm najbardziej rzetelnych, uczciwych?
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2018 o 12:59
Czy administrator Dziennika nie może zablokować wpisów Chełmianina N ?, dla mnie jest to gość niezrównoważony, dlaczego ma zaśmiecać forum?.
Avatar
Chełmianin N / 17 kwietnia 2018 o 13:18
Chełmianin N napisał:
 LUBELSZCZYZNA NIE ISTNIEJE!!! [wpis usunięty - wulgaryzmy]
                WULGARYZM!!! Lubelszczyzna na mapie nie widnieje, a kto nie uznaje, wulgarnym się staje! Prawdę historyczną ciągle fałszujecie, a wycofanie utwierdza jakie IQ macie! Dziennikarze Dziennika Wschodniego, nie lubią ludka od siebie mąrzejszego! Znany Gród z Koziołka Matołka słynie i nic dziwnego ,że nieuki są w Lublinie! Morał! Polacy w grodzie na wschodzie, trzeba uważać, bo Kozioł Matoł bodzie! Redaktorzy, znaczeń słow nie pojmują ale siebie, za językoznawców uważają!
                WULGARYZM!!! Lubelszczyzna na mapie nie widnieje, a kto nie uznaje, wulgarnym się staje! Prawdę historyczną ciągle fałszujecie, a wycofanie utwierdza jakie IQ macie! Dziennikarze Dziennika Wschodniego, nie lubią ludka od siebie mąrzejszego! Znany Gród z Koziołka Matołka słynie i nic dziwnego ,że nieuki są w Lublinie! Morał! Polacy w grodzie na wschodzie, trzeba uważać, bo Kozioł Matoł bodzie! Redaktorzy, znaczeń słow nie pojmują ale siebie, za językoznawców uważają! rozwiń
Avatar
Chełmianin N / 16 kwietnia 2018 o 16:07
  LUBELSZCZYZNA NIE ISTNIEJE!!! [wpis usunięty - wulgaryzmy]
Avatar
Gość / 16 kwietnia 2018 o 16:03
Co roku zakłamanie.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć

Planujesz kredyt gotówkowy? Sprawdź co musisz wiedzieć 0 0

Przedstawiamy 5 kluczowych wskazówek związanych z kredytami gotówkowymi. Przydadzą się, jeżeli planujesz pozyskanie pieniędzy właśnie w ten sposób. Zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego podejmowania decyzji o podpisaniu umowy kredytowej – nawet na niewielką kwotę.

Zestaw do zadań specjalnych

Zestaw do zadań specjalnych 0 0

Lubisz mieć wszystko pod kontrolą i być przygotowany na nieprzewidziane sytuacje? Masz w domu piankę na oparzenia, zestaw plastrów na odciski, przenośną łyżkę do obuwia i chusteczki wybielające do prania albo inne przydatne przedmioty? Dbasz o pełne wyposażenie kuchni w postaci zestawu akcesoriów, garnuszków, miseczek i kubeczków? Starasz się zadbać o najmniejsze detale i cenisz sobie praktyczne rozwiązania ułatwiające życie codzienne? Lubisz znać się na wielu rzeczach i nade wszystko cenisz sobie życiowe rozgarnięcie? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, z pewnością starasz się również zadbać o wyposażenie swojego domowego warsztatu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 kwietnia 2018 roku 0 1

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie

Turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-18 od piątku w Lublinie 1 0

TBV Start będzie gospodarzem półfinałowego turnieju mistrzostw Polski U-18. Zawody będą rozgrywane w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich od piątku do niedzieli.

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram]

Plac Litewski: Pokazy fontanny multimedialnej w maju [harmonogram] 0 0

Znany jest już harmonogram pokazów fontanny multimedialnej na placu Litewskim w maju.

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..."
zdjęcia
galeria

Tak Lublin wspiera Alfiego Evansa. "Nie możemy być obojętni..." 94 15

Maskotki, baloniki i znicze przed wejściem do konsulatu brytyjskiego w Lublinie – tak mieszkańcy całego regionu manifestują solidarność z dwuletnim Alfie Evansem z Liverpoolu

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni

W tym mieście nie kupisz alkoholu od godz. 23 do 6, nawet na stacji. Tak zdecydowali radni 376 53

Puławscy radni podczas dzisiejszej sesji niemal jednomyślnie przyjęli uchwałę zakazującą sprzedaży alkoholu w całym mieście pomiędzy godz. 23:00 a 6:00 rano. Za jej wprowadzeniem zagłosowało 17, a przeciw było 2 radnych.

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos

Tułajew: Przystępuję do tych wyborów, żeby je wygrać. Będę walczyć o każdy głos 133 72

Sylwester Tułajew będzie kandydatem PiS na prezydenta Lublina. – Mam nadzieję, że będzie skłonny debatować merytorycznie, nie politycznie – komentuje prezydent Krzysztof Żuk (PO), który zmierzy się z Tułajewem w jesiennych wyborach samorządowych

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem 27-29 kwietnia 4 0

W weekend znowu nie zabraknie ciekawych wydarzeń sportowych. Już w piątek swój mecz rozegra Speed Car Motor Lublin, który tym razem zmierzy się u siebie z ROW Rybnik

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert muzyki cygańskiej w Hades Szerokiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 28 kwietnia o godz. 20 w Hades Szerokiej (ul. Grodzka 21) odbędzie się koncert muzyki cygańskiej.

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty

Korupcja w lubelskim szpitalu? Pieniądze i pobyt w domku letniskowym. Są zarzuty 10 4

Dwie osoby usłyszały prokuratorskie zarzuty w śledztwie dotyczącym korupcji w szpitalu wojskowym w Lublinie. Chodzi o ustawianie przetargów na zakup urządzeń. Łapówką miały być pieniądze i pobyt w domku letniskowym.

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie?

Ranking Studiów Inżynierskich: Jakie miejsca zajęły lubelskie uczelnie? 0 4

Lubelskie uczelnie nie trafiły na czołowe miejsca nowego Rankingu Studiów Inżynierskich przygotowanego przez fundację Perspektywy.

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski

Przed sztangistami Orląt Łuków II runda Drużynowych Mistrzostw Polski 0 0

W Łukowie rozegrana zostanie druga runda drużynowych Mistrzostw Polski. Przeciwnikami gospodarzy miejscowych Orląt w grupie 3 będą CLKS Mazovia Ciechanów i KS Klimat Łapy

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program]
28 kwietnia 2018, 20:00

WpółDrogi Festival w Kazimierzu Dolnym [program] 2 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Rozwoju Kultury ArtBiz zaprasza do Kazimierza Dolnego na drugą edycję festiwalu WpółDrogi Festiva, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia - 5 maja w zjawiskowym wnętrzu Dawnej Synagogi w Kazimierzu (ul. Lubelska 4).

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe
28 kwietnia 2018, 20:00

Koncert Tribute to Ella Fitzgerald w Akwarela Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na wyjątkowy koncert Tribute to Ella Fitzgerald w wykonaniu Ani Michałowskiej i Michała Iwanka. Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!