Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Unia Europejska krytykowana jest co rusz za szereg różnych kwestii, niezmiennie jednak najczęstsze ataki eurosceptyków przypadają na jeden główny obszar – unijną administrację. Dużo mówi się o tym, że unijny korpus urzędniczy jest nadmiernie rozbuchany i pochłania zdecydowanie za dużo pieniędzy podatników. W powszechnej opinii więc składa się on z masy bliżej nieokreślonych osób, zajmujących się niczym więcej jak “przerzucaniem papierów” i chodzeniem na drogie lunche w unijnej stolicy, Brukseli. Jako że obraz ten ma tyle wspólnego z prawdą co inny unijny mit, o zapędach Wspólnoty do prostowania bananów, myślę, że warto się z nim w końcu rozprawić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Unia Europejska ma własny budżet, który w 94%  wydatkowany jest na inwestycje, politykę rolną i obronną. Jedynie 6% to koszty administracyjne, czyli utrzymanie personelu, ale także budynków. W unijnych instytucjach pracuje 55 tysięcy osób. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to ogromną liczbą, to przecież całe miasto niewiele mniejsze od Chełma czy Zamościa! Owszem, ale zastanówmy się jaki ogrom zadań stoi przed tymi osobami. To na ich barkach spoczywa między innymi tworzenie unijnego prawa, zarządzanie setkami programów i funduszy oraz piecza nad budżetem UE w wysokości prawie 600 miliardów złotych rocznie. To także służba działań zewnętrznych, która utrzymuje kontakty dyplomatyczne z krajami trzecimi, 508 milionów obywateli wspólnoty jest więc na co dzień “obsługiwanych” przez 0,011 proc. całej populacji UE. Dla porównania, 38 milionów naszych rodaków obsługuje ok 700 tysięcy urzędników, a budżet roczny w naszym kraju wynosi prawie 400 miliardów złotych.

Pamiętajmy też, że unijni biurokraci to nie wyimaginowani “oni”. To obywatele naszej Unii, także Polacy. Choć prawdą jest niestety, że statystycznie jest nas mniej w unijnych strukturach niż np. Niemców czy Włochów. A szkoda, bo dobrze, aby nasi rodacy byli obecni na każdym etapie tworzenia unijnego prawa i egzekwowania decyzji. Taka praca w Komisji Europejskiej czy Parlamencie to nie tylko duże wyzwanie i odpowiedzialność, ale także ciekawa ścieżka kariery, która może przynieść wiele satysfakcji. Dlatego też staram się wiedzę na ten temat propagować, zwłaszcza wśród młodych. Regularnie organizuję warsztaty, na których można się przekonać, z czym taka kariera w instytucjach się wiąże i jak wygląda proces rekrutacyjny. Ostatnie takie spotkanie odbyło się wczoraj w Lublinie i spotkało się z sporym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że udało nam się podczas tego spotkania odkłamać kilka biurokratycznych mitów i oswoić nieco temat unijnej biurokracji. Jeden z uczestników warsztatów będzie miał okazję już niedługo na własnej skórze przekonać się, jak pracuje się w Brukseli, bo zaprosiłem go na staż do swojego biura w Brukseli. Chciałbym bowiem, aby te 6 procent oznaczało dla zainteresowanych szansę ciekawej  kariery, a nie powód do narzekania. Bądźmy w Unii siłą sprawczą!

Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.