Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 1 A A

Gdyby pewnego dnia ogłoszony został plebiscyt na ulubione osiągnięcie Unii Europejskiej, to u mnie bezsprzecznie w pierwszej piątce znalazłaby się strefa Schengen. Sądzę, że chyba każdy, kto choć raz na jakiś czas udaje się do innego z państw Unii Europejskiej z ciarkami na skórze przypomina sobie nie tak zamierzchłe czasy, kiedy to musieliśmy nierzadko wiele godzin czekać na przejazd przez magiczną linię graniczną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz, dzięki strefie Schengen, o tym, że minęliśmy granicę, możemy zorientować się tylko, gdy z boku śmigną nam szare pozostałości po dawnych budkach służb celnych lub też na naszym telefonie pojawi się inny operator komórkowy (nota bene tutaj też przypomina o sobie kolejna z pozytywnych zmian, czyli zniesienie roamingu).

Nie ma wątpliwości, że strefa Schengen oznacza ogromne korzyści zarówno dla podróżujących jak i przedsiębiorców, gdyż jak powszechnie wiadomo czas to pieniądz. Niemniej jednak obok tych korzyści pojawiły się też nowe zagrożenia: kontrole graniczne w sposób oczywisty utrudniały bowiem przemieszczanie się przestępców czy też handel kradzionymi rzeczami. Na te zagrożenia powstało jednak skuteczne antidotum, czyli tzw. System Informacyjny Schengen (SIS), będący największą w Europie bazą danych, w której sprawdzić można, czy osoby lub przedmioty przekraczające granicę strefy Schengen lub już znajdujące się w jej obrębie nie są poszukiwane lub objęte zakazem wstępu. Mimo, że SIS działa dobrze, to jednak ostatni kryzys migracyjny pokazał, że unowocześnienie tego systemu, lepsza ochrona granic oraz przede wszystkich maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa unijnych obywatelu są niezbędne. I muszę przyznać, że ostatni miesiąc naprawdę upłynął pod znakiem intensywnych prac, i co ważniejsze, dobrych rezultatów w zakresie unowocześniania SIS.

Co zatem udało się zmienić? Przede wszystkim do lamusa odejdą stare, ale na obecnym etapie rozwoju techniki niekoniecznie już dobre, pieczątki w paszportach dla obywateli państw trzecich wjeżdżających do Unii Europejskiej. Zastąpione zostaną one pobraniem odcisków palców oraz fotografią danej osoby, jak również zgromadzeniem szczegółowych danych na temat daty wjazdu czy ewentualnej wcześniejszej odmowy pobytu. Wprowadzone dane będą natychmiast dostępne dla wszystkich odpowiednich organów ścigania w unijnych państwach członkowskich oraz dla Europolu. Pozwoli to na przykład na usprawnienie komunikacji w odniesieniu do osób podejrzanych o terroryzm, ale również zapewni, by osoba, wobec której wydano nakaz opuszczenia terytorium Unii nie ukryła się w innym państwie członkowskim. Ulepszony system pozwoli też na sprawniejsze poszukiwanie osób zaginionych, w tym dzieci czy też przedmiotów nielegalnie wywożonych lub skradzionych, na przykład samochodów czy dzieł sztuki.

Podróżowanie po Unii Europejskiej dzięki strefie Schengen jest dziś super łatwe i przyjemne. Nie możemy jednak pozwolić na to, aby ten system był wykorzystywany to prowadzenia działalności przestępczej i terrorystycznej. W tym aspekcie nie ma miejsca na kompromisy czy półśrodki. Dlatego nasza tarcza obronna w postaci SIS musi być niezawodna - doskonała zarówno technologicznie, jak i wspierana przez profesjonalistów ją obsługujących. Wierzę, że nowy, usprawniony SIS taki właśnie będzie!

 

 

 

Zamieszczone w dziale Blogi artykuły i komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów.
Redakcja portalu Dziennikwschodni.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motoru Lublin nie dał szans ebut.pl Stali Gorzów

Pełny stadion, wspaniała atmosfera i pierwsze domowe zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin w nowym sezonie. „Koziołki” rozbiły w piątkowy wieczór ebut.pl Stal Gorzów Wielkopolski 55:35, a goście z 15 biegów byli w stanie wygrać ledwie jeden

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)
galeria

Kibice Orlen Oil Motor Lublin - tak świętowali (ZDJĘCIA)

Lubelscy kibice wypełnili po brzegi trybuny przy Al. Zygmuntowskich

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis
foto
galeria

Disco ponad wszystko. Zdjęcia z koncertu Defis

Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej fotorelacji z wieczoru pełnego muzyki, w wykonaniu zespołu DEFIS, który rozgrzał klub Serce do czerwoności.

galeria

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze (...) - nie inaczej było w Pięknej Pszczole. Zobaczcie, jak szalał Lublin i co się działo na parkiecie!

Party jak w roku 2000!
foto
galeria

Party jak w roku 2000!

W ubiegły piątek odbyła się w klubie Helium szalona impreza w stylu R&B z lat 2000! To było prawdziwe odegranie wspomnień, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili na listach przebojów! Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
WYBORY 2024

Kto w Lubelskiem znajdzie się na liście KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do poniedziałku (22 kwietnia) partie mają czas na poinformowanie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 2 maja powinny z kolei zgłosić listy kandydatów na posłów do Europarlamentu. Platforma Obywatelska w województwie lubelskim kandydatów na listę już ma. Zarekomendowała ich Zarządowi Krajowemu PO. Ten decyzję o ostatecznym jej kształcie podejmie w przyszłym tygodniu.

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

Orlen Oil Motor Lublin rozbija ebut.pl Stal Gorzów (zapis relacji na żywo)

O godzinie 20.30 mistrzowie Polski po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się lubelskiej publiczności. Orlen Oil Motor Lublin rywalizować będzie z ebut.pl Stalą Gorzów Wielkopolski

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką
foto
galeria

Piąteczek, piątunio z Trzydziestką

Wiadomo, że Lublin lubi i potrafi się bawić, jak mało które miasto w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z imprezki w popularnym lubelskim klubie 30. Jesteście ciekawi co się działo na parkiecie? Tego dowiecie się oglądając naszą fotorelację.

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Zmiany w Radzie Społecznej Wyszyńskiego

Konrad Sawicki nie tylko nie będzie w najbliższej kadencji ponownie zasiadał w Sejmiku Województwa Lubelskiego, ale także w Radzie Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie.

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM
23 kwietnia 2024, 18:00

Usłysz wiosnę! Koncert z balladami w Domu Kultury LSM

Dom Kultury LSM oraz Szkoła Muzyczna Rytm i Melodia zapraszają na koncert "Wiosenne ballady", który odbędzie się w najbliższy wtorek 23 kwietnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny!

Jeżyny z larwami

Jeżyny z larwami

Ponad 7,5 mrożonych jeżyn importowanych z Serbii nie trafi na rynek do sklepów na Lubelszczyźnie. W czwartek Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie wydała decyzję o zakazie wprowadzenia tej partii owoców do obrotu. Przyczyną: larwy i pleśń

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.