piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

11 listopada: Jak uczcimy rocznicę niepodległości w Chełmie i okolicach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 listopada 2009, 10:21

Chełm. O godz. 10 w Bazylice NNMP rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie zaplanowano złożenie wieńców pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz pod Krzyżem Niepodległości na Górze Chełmskiej.

O godz. 11.30 uroczystości przeniosą się na pl. Łuczkowskiego. Zabrzmi tam hejnał miejski, będzie apel poległych, salwa honorowa i wojskowa defilada. O godz. 12.30, również na placu wystąpią zespoły: Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej oraz Swojacy. Zebrani podczas uroczystości będą się mogli też posilić wojskową grochówką.

O godz. 14, na dziedzińcu Muzeum Ziemi Chełmskiej przy ul. Lubelskiej 57, zostaną odsłonięte ocalałe fragmenty Pomnika Poległych Bohaterów 7 Pułku Piechoty Legionów. Mierzący 6 metrów pomnik stał kiedyś na placu koszarowym. W 1933 r. odsłonił go prezydent Ignacy Mościcki. To, co z monumentu zostało, było przechowywane dotąd w chełmskim muzeum.

O godz. 16 przy hotelu Stadion rozpocznie się Samochodowy Rajd Niepodległości. Będzie mógł wystartować każdy, kto ma sprawny samochód. Większość zwiedzanych przez uczestników obiektów będzie związana z walką Polaków o niepodległość. Załogi zmierzą się też z dwiema próbami sprawnościowymi oraz wskazanymi przez organizatorów zadaniami.

Uczestnicy rajdu będą mieli do pokonania 50 km. Na koniec czeka ich test ze znajomości zwiedzonych obiektów, przejechanej trasy oraz … biografii patronów chełmskich ulic związanych z walką o niepodległość. Imprezę zakończy ognisko w scenerii zaimprowizowanego obozu bojowników o niepodległość.

Przez cały dzień (godz. 10.30-20) w miejskiej hali sportowej będzie trwał zorganizowany z okazji Święta Niepodległości X Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin.

Krasnystaw. Uroczystości rocznicowe rozpocznie o godz. 9.15 przejście pocztów sztandarowych i mieszkańcow z Krasnostawskiego Domu Kultury na cmentarz parafialny. Tam, zostaną złozone wieńce. Potem uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła p.w. Św. Franciszka Ksawerego, gdzie o godz. 10.30 rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny. Z kolei na godz. 11.45, w Młodzieżowym Domu Kultury zaplanowano akademię.

Włodawa. Mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczną się uroczystości w tym mieście. Nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 10.30, w kościele pw. Św. Ludwika.
Uczestnicy przejdą potem do pomnika Tadeusza Kościuszki, gdzie złożą wieńce. A w południe, w sali Włodawskiego Domu Kultury rozpocznie się okolicznościowa akademia.

Rejowiec Fabryczny. Uroczystości religijno-patriotyczne w mieście rozpoczną się o godz. 9.45 koncertem chóru "Kantata”. Chórzyści wystapią tuż przed mszą świętą w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona w miejscowym kościele. Na godz. 11 zaplanowano uroczystosci przy pomniku.

Gmina Rejowiec. Mieszkańcy uczczą rocznicę mszą świętą i złożeniem kwiatów w miejscach pamięci na terenie gminy. Poczty sztandarowe i orkiestra pojawią się o godz. 8.20 przy krzyżu powstańczym w Hruszowie, a chwilę później przy miejscowej kapliczce. O godz. 8.30 będą już przy pomniku w Maryninie, a 10 minut później przy pominiku w Żulinie.

O godz. 9.30 rozpocznie się uroczysta msza święta w kościele parafialnym w kościele p.w. św. Jozafata w Rejowcu. Po nabożeństwie poczty sztandarowe i mieszkańcy przejdą ulicami Rejowca i złożą kwiaty przy miejscowym pomniku oraz na grobach poległych żołnierzy. O 11.10 uczestnicy uroczystości złożą jeszcze kwiaty przy pomniku w Marysinie, a następnie w Zawadówce. (sad)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
www.swietoniepodleglosci.p
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 listopada 2009 o 13:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chciałem podyskutować, zgodnie z życzeniem, a tu nici z planów. No nic do usłyszenia.
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2009 o 12:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Święto narodowe powinno być obchodzone uroczyście to raz, ale w sposód dający się do zapamiętania jako święto radosci, sławy i rozsądku. Nie możemy ciągle fetować u boku znudzonych życiem staruszków z opaskami na rękawach, w większosci założonych, bo tak trzeba, czy było się "bohaterem" czy nie opaska musi być, choć gnębiło się ten biedny powojenny naród, skrycie się mordowało, bo i tak nikt nie osądził winowajców, którzy teraz właśnie barwy narodowe na rękawy nakładają. Pytam w imię czego, jakiej wiary, w co? Dajmy młodym ludziom zapamiętywać każde narodowe święto jako dzień szczególny z poszanowaniem tradycji, ale niech ta tradycja da się wedrzeć do serc młodych pokoleń, a nie trwać na straży zadumy i ciągle wmawiać swoje "racje". A ci którzy chełpią sie, nosząc opaski biało-czerwone niech na nie spojrzą i zastanowią się, czy aby zasłużyłem na tę godność? Mam jednak wątpliwości śledząc nowożytną historię. A słowa hymnu polskiego ...Jeszcze Polska nie zginęła puki my żyjemy..., rodzą pytanie, puki kto żyje, bo napewno nie oni, wątpliwi bohaterowie Tamtej hisorii.
Rozwiń
www.swietoniepodleglosci.p
www.swietoniepodleglosci.p (11 listopada 2009 o 05:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5]hej, gdzie jest nasze święto wolności, różnorodności i dumy narodowej?
zapraszamy do dyskusji:
[url="http://www.swietoniepodleglosci.pl"]http://www.swietoniepodleglosci.pl[/url][/size]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!