środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

25 lat Poleskiego Parku Narodowego. Wypuszczą żółwiki

Dodano: 7 maja 2015, 20:59

W ośrodku żółwiki są dokarmiane, mierzone i ważone
W ośrodku żółwiki są dokarmiane, mierzone i ważone

Poleski Park Narodowy przygotowuje się do obchodów 25-lecia istnienia. Główne uroczystości planowane są na 23 maja. Niewykluczone, że jedną z atrakcji będzie wypuszczenie na wolność żółwików przetrzymywanych w Ośrodku Ochrony Żółwia Błotnego.

– W ubiegłym roku w październiku wypuściliśmy do środowisk blisko 700 żółwi, które wylęgły się we wrześniu – mówi Radosław Olszewski, który w PPN odpowiada za faunę. – Te, które wykluły się najpóźniej, w liczbie około 340, spędziły zimę w naszym ośrodku. Niedługo je wypuścimy.

Wypuszczanie żółwi w PPN to swego rodzaju święto. Młode gady trafiają na wolność partiami, aby w jak najmniejszym stopniu narażać je na niebezpieczeństwo ze strony ich naturalnych wrogów. Żółwiki mogą czuć się bezpieczne dopiero wtedy, kiedy stwardnieje im skorupa.

– Zazwyczaj żółwiki wypuszczamy wspólnie z uczniami okolicznych szkół, bądź ze studentami z Lublina – dodaje pan Radosław. – Chętnych jest tylu, że ustawiają się w kolejce.

Żółw błotny jest gadem wpisanym do Polskiej i Europejskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako gatunek narażony na wyginięcie. Prowadzenie jego aktywnej ochrony jest więc koniecznością. Ze strony PPN polega to na obserwacji żółwic na lęgowiskach oraz lokalizacji i zabezpieczaniu składanych przez samice jaj przed drapieżnikami.

W ośrodku żółwiki są dokarmiane, mierzone i ważone, by można było kontrolować, czy ich rozwój przebiega prawidłowo. Jednocześnie prowadzone są prace w zakresie ochrony biotopu żółwia błotnego polegające na utrzymywaniu odpowiednio wysokiego poziomu wody, usuwaniu nadmiernej ilości krzewów, wykaszaniu i odtwarzaniu niewielkich, płytkich zbiorników wodnych, tak zwanych sadzawek w miejscach bytowania żółwi.

Czynną ochronę żółwia błotnego PPN prowadzi od 1998 roku. Jej dotychczasowym efektem jest zlokalizowanie już 510 złóż jaj, z których po hodowli w ośrodku do naturalnego środowiska wypuszczono 2630 małych osobników. W ten sposób zasila się macierzystą populację i zwiększa szanse na przeżycie maluchów w pełnym niebezpieczeństw środowisku.

Prowadzone są także obserwacje i badania naukowe pozwalające pogłębić wiedzę o biologii tego gada. Wiedza ta stanowi podstawę do prowadzenia wszelkich działań ochronnych. W ten sposób przyrodnicy starają się zapobiec zniknięciu na zawsze żółwia błotnego z mapy naszego kraju.

 

Czytaj więcej o: Poleski Park Narodowy
Gość
twoj stary
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 maja 2015 o 23:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...nie wiem, jak to wygląda obecnie, ponieważ z Chełma wyjechaliśmy przed pięćdziesięcioma laty, ale dawno temu jeździło się kąpać na "Glinianki" w sąsiedztwie cegielni i tam spotykałem wiele tych ciekawych i miłych do oglądania gadów .. Świat się zmienia, a i Chełm na pewno także. Nie znaczy to wcale, aby nie pomagać środowisku naturalnemu na zachowanie gatunków zagrożonych kompletnym wyginięciem. Milo jest moc siedząc na innym kontynencie czytać o rodzinnym mieście w tak pozytywnym aspekcie.
Rozwiń
twoj stary
twoj stary (8 maja 2015 o 14:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bociany i lisy już czekają.

twoja stara juz czeka

Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2015 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Śliczne są, byłam parę lat temu i widziałam je na żywo :)
Rozwiń
Gość
Gość (8 maja 2015 o 07:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bociany i lisy już czekają.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!