sobota, 24 marca 2018 r.

Chełm

Agencja przyjmuje wnioski. Rolniku staraj się o pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 marca 2010, 15:09

Rolnicy mają dziewięć tygodni na złożenie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. Kto zrobi to teraz, na pewno zaoszczędzi czas i uniknie stania w kolejkach.

Przyjmowanie wniosków Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w poniedziałek. W chełmskim biurze powiatowym tłumów na razie nie ma, ale urzędnicy zachęcają, aby dopełnienia formalności nie odwlekać. Na rolników z wnioskami czekają w godz. od 8.15 do 16.15.

To już kolejny rok przyznawania płatności i kolejne ułatwienia dla rolników. – Od tego roku na jednym formularzu wniosku rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, płatność z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt oraz płatności rolnośrodowiskowej – tłumaczy Anna Mirzwa, kierownik biura powiatowego ARiMR w Chełmie.

– A rolnicy, którzy ubiegali się o płatności rok temu otrzymali już wstępnie wypełnione przez agencję wnioski wraz z załącznikami graficznymi oraz instrukcją wypełniania. Rolnik powinien jednak przed złożeniem wniosku sprawdzić, czy wszystkie dane na formularzu sa poprawne.

– Te spersonalizowane wnioski od agencji, to dla nas duże ułatwienie – mówi Paweł Gomułka, rolnik z gminy Dubienka. – Dzięki temu jest mniej ślęczenia nad papierami. Ja o dopłaty ubiegam się już kolejny rok. Teraz wiem już jak poradzić sobie z formalnościami, ale na początku musiałem prosić o pomoc urzędników.

W tym roku na rolników czeka kilka nowinek. Złe wiadomości są takie, że nie będą już przyznawane płatności do upraw roślin energetycznych oraz pomoc do rzepaku. Koniec także z płatnościami uzupełniającymi do powierzchni uprawy chmielu związanej z produkcją.

Wprowadzono za to nowe rodzaje płatności: do krów, do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych i do zagajników o krótkiej rotacji (ale tylko w przypadku wierzby, topoli, brzozy i robinii akacjowej).

Nowością jest też to, że pod pewnymi warunkami uzupełniająca płatność obszarowa będzie przysługiwała również do gruntów ornych, na których uprawa roślin nie jest prowadzona. Szczegóły na temat nowych płatności można uzyskać w biurach powiatowych ARiMR oraz na stronie internetowej: www.arimr.gov.pl.

Uwaga na terminy

Wnioski o przyznanie płatności na ten rok można składać do 17 maja. Tak, jak w poprzednich latach jest też możliwość złożenia dokumentów w ciągu 25 dni kalendarzowych po 17 maja, czyli do 11 czerwca. Wtedy jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota przyznanej płatności pomniejszana jest o 1 procent.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!