wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Aktywne kobiety spotkają się w Sawinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2012, 09:07
Autor: sad

Anna Komorowska w marcu b.r. odwiedziła Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama ch
Anna Komorowska w marcu b.r. odwiedziła Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej. Pierwsza dama ch

Pod honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej, w niedzielę w Sawinie odbędzie się Forum Kobiet Aktywnych. Organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca uczestniczek.

Forum Kobiet Aktywnych to pomysł Stowarzyszenia Równych Szans "Bona Fides” z Lublina. To będzie już jego czwarta edycja. – Co roku spotkanie organizowane jest w innej miejscowości. Tym razem wybór padł na Sawin – mówi Kamila Kostecka ze stowarzyszenia.

Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie? – Pomysł powstał w ramach organizowanych przez nasze stowarzyszenie różnorodne formy wsparcia i dowartościowania kobiet wiejskich, które jako strażniczki domowego ogniska podejmują ciągły trud realizacji swojego powołania w rodzinie – tłumaczy Iwona Przewor, prezes stowarzyszenia. – Poprzez warsztaty, spotkania i panele dyskusyjne chcemy pomóc dostrzec kobietom wartość ich ciężkiej pracy. Ale też chcemy przy tej okazji promować wśród nich rodzicielstwo zastępcze.

Niedzielne forum zaplanowano w plenerze, na sawińskim stadionie. To ma być święto aktywnych kobiet wiejskich z całego województwa lubleskiego. Organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca uczestniczek. A każdy zainteresowany, może dołączyć do spotkania nawet w ostatniej chwili. Wszyscy będą mile widziani. – Zapraszamy też panów, choć obawiam się, że nasze spotkanie może nie wytrzymać konkurencji z Euro – żartuje Kamila Kostecka.

W programie forum, poza panelami dyskusyjnymi i warsztatami zaplanowano także m.in. występy artystyczne, kiermasze i prezentację oraz degustację potraw regionalnych.

Będzie też rozstrzygnięcie konkursu "Kobieta Aktywna Lubelszczyzny 2012”. Nagrody zostaną przyznane w siedmiu kategoriach: Kobieta Aktywna Roku, Animatorka Roku, Autorka Inicjatywy Społecznej Roku, Wolontariuszka Roku, Skarbniczka Roku, Pasjonatka Roku oraz Strażniczka Ogniska Domowego.Wraz ze Stowarzyszeniem Równych Szans "Bona Fides”, sobotnie forum organizują: Wójt Gminy Sawin oraz Stowarzyszenie Kobiet Gminy Sawin.

– To, że tegoroczne forum odbywa się właśnie u nas, traktujemy jako wyróżnienie – mówi Andrzej Mazur, wójt gminy.

– Wyróżnienie dla gminy, ale przede wszystkim dla kobiet, które tu mieszkają i działają. Bo nasze kobiety są bardzo aktywne. Prężnie działa u nas m.in. Stowarzyszenie Kobiet Gminy Sawin. Jego członkiniom udało się pozyskać z różnych źródeł około 800 tysięcy złotych! Są też panie działające w Regionalnym Towarzystwie gminy Sawin i poszczególnych sołectwach. Tak więc zorganizowanie forum kobiet aktywnych w gminie, gdzie mieszkają tak aktywne panie, jest jak najbardziej na miejscu. Zapraszamy więc wszystkich serdecznie w niedzielę do Sawina. Naprawdę warto.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin N
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (30 czerwca 2012 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Autorze SAD nie szukaj Lubelszczyzny w Sawinie ,tyle razy pisałem,a Waść ma wciąż zatkane komórki w łepetynie.Jak nie możesz zrozumieć mądrzejszych od siebie,to poproś Wojewodę i Marszałka woj.lubelskiego ONI temat znają i chętnie pouczają.
RADA JĘZYKA POLSKIEGO
PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011

Szanowny Panie,
Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten
powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,
wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy:
Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'),
Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'),
Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych.
Łączę wyrazy szacunku
/-/ dr Katarzyna Kłosińska
Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne aaumocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia
2011(CET)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!