czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

• Panie profesorze, dzięki panu został przed laty "zarażony Polską” burmistrz amerykańskiego Knoxville w stanie Tennessee Victor Ashe. Doprowadziło to do nawiązania siostrzanych stosunków z polskim Chełmem. Victor Ashe został ambsadorem USA w Polsce, a na przełomie czerwca i lipca br. ambasada amerykańska i władze chełmskie organizują po raz pierwszy, z okazji Dnia Niepodległości, prawdziwy amerykański festiwal w Chełmie. Pan jest ponoć "ojcem chrzestnym” także i tego wydarzenia?
- Tylko rękę przyłożyłem... Zasługi nikomu nie chce odbierać. Jako obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych, mieszkaniec Knoxville i podchełmskiego Pieńkowa oraz zwolennik poglądu, że dla bliskich związków naszych krajów nie ma alternatywy, robię, co mogę, aby związki polsko-amerykańskie nabierały treści na jak najniższym lokalnym i ludzkim poziomie. Serca narodów biją na prowincji. Wielką politykę pozostawiam Warszawie i Waszyngtonowi...
• Powiadając "Owsiakiem”: Oj się będzie w Chełmie działo...
- Bedzie. W programie są koncerty "country music”, jazzu i hip-hopu, wystawy plastyczne, spektakle teatralne, projekcje filmów, a nawet parada samochodów amerykańskich ulicami Chełma. To wielkie przedsięwzięcie, nad którym pracuje ambasada amerykańska i chełmski ratusz. Młodzież z kolei będzie się mogła sprawdzić dziennikarsko...
Ogłoszony został dla uczniów chełmskich szkół średnich konkurs na artykuł - esej o tematyce "Będąc Polakiem, będąc Amerykaninem”. Warto poznać co młodzi myślą problemie bycia jednocześnie Polakiem i Amerykaninem, jego historycznej tradycji, dzisiejszych realiów i przyszłych wyobrażeń. To problem nie tylko 9 milionowej Polonii w USA, ale też wielu rodaków kraju chcących wiązać swe losy z Ameryką. Dla autorów najciekawszych tekstów przewidziano atrakcyjne nagrody. Zwycięzca zostanie zaproszony na przyjęcie z ambasadorem Victorem Asem (ambasador funduje główną nagrodę) i będzie mógł z nim podyskutować o swoim artykule. Ponadto otrzyma wartościową pracę plastyczną. Inni laureaci - sprzęt elektroniczny, forograficzny etc. Będą także mogli opublikować swoje teksty i zostaną zaproszeni do współpracy przez warszawski Tygodnik "Przegląd”, lubelski "Dziennik Wschodni” i "Nowy Tydzień Chełmskich”. To nasi patroni medialni.
• Niedawno Unia Europejska ogłosiła, że jej najbiedniejszym regionem jest województwo lubelskie. W nim zaś Chełmszyzna. Czy Dni Ameryki w Chełmie mają tę brutalną rzeczywistość nieco osłodzić i ubarwić?
- Jak powiedziałem prawdę o jakimś narodzie i kraju rzadko odnajduje się w stolicach i metropoliach, a właśnie na prowincji. Tennessee jest taką prowincją, a naszych mieszkańców czasami złośliwie pytają jeszcze w wielkich miastach amerykańskich: "Czy masz buty?”. Nie przeszkadza to jednak, że tu jest kolebka jazzu i "country music” z kultowym Nashville, że stąd był Elvis Presley. Z Tennessee jest też przywódca większości Senatu Stanów Zjednoczonych Bill Frist, prywatnie mój kolega po fachu - lekarz. Chełmszczyzna też nie jest jakąś głuszą, gdzie "wrony zawracają”. To ważny ośrodek współczesnej sztuki plastycznej chociażby. Oczywiście inwestycje stwarzające miejsca pracy są tu bardzo potrzebne i takie plany po stronie amerykańskiej są właśnie studiowane. Jestem przekonany, że lepsze czasy nadejdą. Jeżeli z pomocą przyjaciół amerykańskich, tym lepiej!

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!