niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Gospodarze Chełma nie skorzystali z unijnej pomocy dla Polski Wschodniej

Z 800 mln zł przeznaczonych przez Unię Europejską na rozwój Polski Wschodniej Rada Ministrów nie przyznała samorządowi Chełma ani złotówki. W mieście wciąż nie dzieje się nic, co pozwala mieć nadzieję na lepsze jutro.
Samorządy pięciu naszych wschodnich województw zabiegały o pieniądze na różnego rodzaju przedsięwzięcia w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Gospodarze Chełma przedłożyli tam wniosek w sprawie modernizacji wiaduktu i Alei Armii Krajowej. Opiewał on na 5,1 mln zł. Rada Ministrów go odrzuciła.

- Słabością tego wniosku, jak i pozostałych zgłoszonych tym razem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego było to, że nie gwarantowały one lokalnego rozwoju - mówi Józef Górny, wiceprezydent miasta. - Dla rzeszy bezrobotnych nie ma większego znaczenia stan wiaduktu, czy chodników. To nie gwarantuje nowych inwestycji, miejsc pracy, ani zarobków.
Poza wnioskiem o pieniądze na wiadukt chełmscy samorządowcy wystąpili także o pieniądze na budowę zakładu przetwórstwa odpadów komunalnych (ok. 16,3 mln), utworzenie transgranicznego centrum edukacji społeczno-ekonomicznej na bazie niedokończonej części Chełmskiej Biblioteki Publicznej (2,1 mln zł), budowę i renowację kanalizacji sanitarnej z przebudowa oczyszczalni ścieków 14,36 mln zł), rewitalizację Góry Chełmskiej z odbudową murów (3 mln zł) oraz modernizację ulic I Armii WP i Hrubieszowskiej (9,8 mln zł). - Wszystkie te wnioski, odziedziczone po poprzedniej ekipie samorządowej skrupulatnie przejrzymy i w razie potrzeby uzupełnimy - mówi Górny. - Oczywiście pod kątem ich atrakcyjności w oczach tych, którzy będą je zatwierdzać.

Górny zżyma się, że inne samorządy, jak chociażby Jasła, czy Zambrowa w swoich wnioskach nie koncentrowały się na poprawie tego czy innego obiektu, ale zabiegały na przykład o pieniądze na urządzenie terenów pod inwestycje. Z dobrym przyjęciem ze strony arbitrów spotkały się też plany związane z budową obwodnic Hrubieszowa czy Gorajca. Obwodnic pomyślanych w taki sposób, że mają one stanowić katalizator rozwoju gospodarczego na obrzeżach tych ośrodków. Tymczasem Chełm czeka, aż obwodnicę północną wybuduje mu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. - Naszym zadaniem jest teraz podniesienie gotowości inwestycyjnej - mówi Górny. - Sposobem na to jest pozyskiwanie terenów, opracowywanie gotowych projektów i ciułanie pieniędzy na wkład własny. Bez tego nie mamy co liczyć na unijne wsparcie.
Agata Fisz, prezydent Chełma i jej zastępca chcą zaproponować radnym dwa lata daleko posuniętych oszczędności. Po to, aby się więcej nie wstydzić, że w Depułtyczach Królewskich PWSZ będzie budować Centrum Studiów Inżynierskich w Depułtyczach Królewskich. Ponad 50 mln zł. na ten cel szkoła dostała właśnie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!