sobota, 17 marca 2018 r.

Chełm

Antywidokowe miejsca Chełm. Ciąg dalszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2007, 17:59

Po raz czwarty wskazujemy gospodarzom miasta miejsca szpetne i zapomniane.

Jeśli na początek sami wytypowaliśmy kilka takich obiektów, to teraz opieramy się
na podpowiedziach Czytelników.

Cieszymy się, że Czytelnicy podzielili nasz pogląd, że w Chełmie są miejsca, których nie imają się żadne zmiany. Pomimo szpetoty na trwałe wpisały się w krajobraz miasta. Wspólnie chcemy to zmienić. Uważamy, że często jest to możliwe bez dużych nakładów finansowych. Na przykład przesuniecie toi-toia z widokowej skarpy w bardziej odpowiednie dla tego przybytku miejsce praktycznie nic nie kosztuje.

Tym razem oprócz górującego nad pl. Gdańskim toi-toia Czytelnicy zwrócili uwagę na opuszczoną kamienicę u zbiegu ulic Kolejowej i Obłońskiej, niemal równie zaniedbany budynek przy ul. Szkolnej oraz wypalony w środku drewniak na końcu ul. Kopernika. Te i inne podpowiedzi traktujemy jako udział w wywołanej przez nas dyskusji. Jej celem jest zmobilizowanie wszelkich możliwych służb, które są władne dokonywać zmian na lepsze. Mamy nadzieję, że w ten sposób wspólnymi siłami odmienimy wygląd miasta.

Wytyczając ścieżkę antywidokowych miejsc nadal liczymy na pomoc Czytelników. Wskazujcie nam kolejne miejskie koszmarki dzwoniąc pod nr (082) 565-51-07 bądź wysyłając maile” barczynski@dziennikwschodni.pl. Mamy nadzieję, że do naszych wspólnych odkryć ustosunkują się także gospodarze miasta, nadzór budowlany oraz Straż Miejska. Nasza akcja jeszcze trwa. Na koniec planujemy wydrukowanie wykonanych przez nas zdjęć i wyeksponowanie ich w publicznym miejscu.

Ul. Kopernika - Pogorzelisko

W pożarze tego budynku zginęło dwoje ludzi. Właściciel uszedł z życiem. Przez lata
nie był w stanie zdobyć się na wyremontowanie rodzinnego domu. Opuszczony i rozkradany przez wandali budynek z roku na rok ulega coraz większej dewastacji i praktycznie nadaje się już tylko do rozbiórki. Na domiar złego w fatalny sposób wpisuje się w widzianą z wiaduktu panoramę tej części miasta.

Ul. Krzywa - Wygódka się broni

Trzeba było nie mieć ani krzty wyobraźni przestrzennej albo być złośliwym,
aby na skarpie w staromiejskim centrum miasta ulokować przenośną ubikację. W efekcie przybytek dumnie góruje nad pl. Gdańskim. Jest doskonale widoczny z położonego niżej przystanku autobusowego. Jednocześnie niebieski toi-toi wpisuje się w skwer, znaczący przebieg staromiejskich murów. Mogłoby się zatem wydawać, że ze względów historycznych miejsce to powinno być szczególnie pielęgnowane. Tymczasem jakby mało było tam plastikowej sławoiki,
po sąsiedzku zdążył wrosnąć w ziemię obskurny barakowóz.

Ul. Obłońska - Pustostan

Korzystającym z wiaduktu kierowcom rzuca się w oczy opuszczona kamienica z zamurowanymi oknami na parterze. Jakby dla urozmaicenia tego widoku przed jej fasadą malowniczo poustawiano różnokolorowe kontenery. W swoim czasie budynek ten administrowany był przez PUM. Po tym jak inspektor nadzoru budowlanego wyłączył go z użytkowania, kamienicę zwrócono prywatnym właścicielom. A ci nie kwapią się z remontem, ani rozbiórką.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!