piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Archeolodzy wykopali w Chełmie pas z czasów rzymskich

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 września 2010, 15:03

Wojciech Mazurek, który prowadzi badania archeologiczne w centrum Chełma znalazł w wykopie brązowe okucie pasa z czasów rzymskich.

– To typowe tak zwane okucie "dziobowate” – mówi. – Po pobieżnej kwerendzie wiem, że podobne zostały znalezione przez archeologów w Gródku nad Bugiem oraz Ulowie na Roztoczu.

Zdaniem Mazurka znaleziony przedmiot pochodzi z IV-V wieku naszej ery, a więc późnego okresu rzymskiego. Po konserwacji trafi do Muzeum Ziemi Chełmskiej.

– Okucie najprawdopodobniej zostało przeniesione na teren obecnej ul. Lubelskiej wraz z materiałem wykorzystanym do jej utwardzenia – dodaje Mazurek. – Zabytek ten przywodzi mi na myśl teorię prof.
Andrzeja Kokowskiego, który obecność rzymskich pamiątek na naszych ziemiach wiązał z germańskim plemieniem Herulów. Właśnie w V wieku przemieszczali się oni z Kotliny Karpackiej na północ, po drodze ścierając się z formacjami rozpadającego się już Imperium Rzymskiego. Oczywiście na obecnym etapie badań to tylko hipoteza.

Mazurek na ul. Lubelskiej ma w sumie otworzyć pięć wykopów i wiele sobie po tym obiecuje. Wszystkie znajdują się bowiem w najstarszej części miasta.

Badania związane są z planowanym w niedługim czasie gruntownym remontem tej ulicy.

Tymczasem na stanowisku, gdzie obecnie pracuje, jego ekipa dotarła już do warstw XVI-XVII- wiecznych. Najciekawsze są jeszcze przed nimi.

Znalezienie okucia było możliwe dzięki pomocy uzbrojonych w wykrywacze metalu wolontariuszy z Towarzystwa Miłośników Eksploracji i Badań Historycznych w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
staro-cerkiewno-słowiański
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

staro-cerkiewno-słowiański
staro-cerkiewno-słowiański (11 września 2010 o 05:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=5][color="#00BFFF"] Xopo?? ?o???? [/size][/color]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!