czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Australijczycy chcą budować nową kopalnię. PD Co czeka na decyzję ministerstwa

Dodano: 1 czerwca 2015, 20:19
Autor: Paweł Puzio

Plany PD Co. spotkały się z życzliwością lubelskich władz, ale spółka nie może doczekać się zielonego światła z Ministerstwa Środowiska. Z prawej – prezes PD Co. Janusz Jakimowicz
Plany PD Co. spotkały się z życzliwością lubelskich władz, ale spółka nie może doczekać się zielonego światła z Ministerstwa Środowiska. Z prawej – prezes PD Co. Janusz Jakimowicz

Od 6 miesięcy Australijczycy czekają na zgodę Ministerstwa Środowiska w sprawie zatwierdzenia dokumentacji geologicznej. Bez tego nie mogą rozpocząć budowy kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Ale nie zrażają się. W międzyczasie odkryli duże złoża węgla koksującego.

Gmina Siedliszcze obok Cycowa i Sawina jest jedną z potencjalnych lokalizacji nowej kopalni „Jan Karski” przez polsko-australijską spółkę PD Co.

Prezes PD Co. Janusz Jakimowicz podaje, że na prace rozpoznawcze w ramach przygotowania do budowy kopalni spółka zainwestowała prawie 100 mln złotych, z czego ponad 50 zostanie wpłacone Skarbowi Państwa po uzyskaniu koncesji wydobywczej.

– Jesteśmy bardzo zaawansowani pod względem prac projektowych, stworzyliśmy modele złoża, opracowujemy koncepcje dla infrastruktury naziemnej, np. torów kolejowych, zakładów, ale też biur czy łaźni – mówi Janusz Jakimowicz.

Według informacji przekazanych przez PD Co, spółka czeka na wydanie ostatecznych decyzji związanych z dokumentacją prac geologicznych. Decyzja otworzy inwestorowi drogę do koncesji wydobywczej, bez której nie ma mowy o budowie kopalni.

– Na początku lutego Komisja Zasobów Kopalin, czyli zespół doradców ministra środowiska, udzieliła pozytywnych rekomendacji dla dokumentacji przygotowanej przez PD Co. Pozyskaliśmy wiele nowych informacji o zagłębiu, np. odkryliśmy duże złoża węgla koksującego – mówi prezes Jakimowicz. – Wynik naszych prac ma bardzo dużą wartość i umożliwia po wykonaniu odwiertów podszybowych budowę kopalni. Nie rozumiem, czemu urzędnicy ministerstwa od 6 miesięcy nie są w stanie wydać ostatecznej decyzji w tej sprawie – dodaje.

Mimo tych problemów Australijczycy nie zrażają się. – Budowa kopalni rozpocznie się po uzyskaniu koncesji wydobywczej. Formalności chcemy zakończyć do końca następnego roku. Naszym celem jest jak najszybsze uruchomienie urobku z nowej kopalni. Kopalni, która będzie wydajna i bezpieczna – zapewnia Mirosław Taras, były prezes Bogdanki i śląskiej Kompanii Węglowej, obecnie doradca zarządu PD Co.

Inwestycja PD Co. w Lubelskim Zagłębiu Węglowym zakłada budowę od podstaw nowoczesnej kopalni produkującej 6 mln ton węgla kamiennego rocznie, zatrudniającej do 2000 pracowników. Szacowany koszt rozpoczęcia eksploatacji to 2,5 mld złotych. Faza projektowania kopalni oraz infrastruktury towarzyszącej już się rozpoczęła. Odbiorcami urobku z nowej kopalni mogą być europejscy producenci energii i stali.

Źródła energii

W miniony piątek PD Co, polsko-australijska spółka budująca kopalnię im. Jana Karskiego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez wójta gminy Siedliszcze. Na spotkaniu mówiono nie tylko o innowacjach w budowie kopalń i wydobyciu węgla, ale też o nowych metodach uzysku źródeł energii z biomasy oraz magazynowania energii słonecznej.

Chełmianin N
komiwojażer
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin N
Chełmianin N (10 czerwca 2015 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ci co utrudniali do dymisji się poddali z ministerstwa skarbu,gospodarki i środowiska!
Rozwiń
komiwojażer
komiwojażer (6 czerwca 2015 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

będą kopali nie wydobywali=konferencje prasowe.

Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2015 o 15:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najpierw głównie gmina Wierzbica i Siedliszcze. Teraz już samo Siedliszcze. Dołączyli jeszcze Cyców i Sawin. Gdzie w końcu ? Nic już nie rozumiem. I tak wątpię w tą kopalnię
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (2 czerwca 2015 o 11:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CHEŁMSKI WĘGIEL! Lobby lubelskie utrudnia i miejsce wskazuje i budowę kopalni bliżej Bogdanki proponuje, po to, żeby węgiel nie nazywał się chełmski. W Siedliszczu są dobre geologiczne warunki i koszt wydobycia byłby tańszy niż Bogdanki, ale w tej polityce sami sobie szkodzą Polacy i nie zdziwię się jak spółka wycofa się z tego, a gdy tak się stanie będzie wina rządzącego. Morał: Pani Kopacz ma ministra Karpińskiego i tudzież innych, którzy wykiwają chętnego.
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2015 o 07:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niestety, w tej chwili jedynym tępym okazujesz się Ty ;) ale nie przejmuj się, przeżyjemy. Język polski górą :)).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!