piątek, 23 lutego 2018 r.

Chełm

Zdezorientowanie i nerwy. Tak wyglądał pierwszy miesiąc wypłacania rolniczych rent i emerytur przez banki spółdzielcze.

O zmianach w wypłacie świadczeń nie poinformowały zainteresowanych ani KRUS, ani bank.

Ciotka pani Alicji mieszka w gminie Wola Uhruska. Do tej pory jej rentę z KRUS przynosił do domu listonosz. Do czasu. - Gdy go ciocia zagadnęła powiedział, że nie będzie już nosić renty. Gdyby go nie spytała, do tej pory czekałaby na pieniądze. Ani KRUS, ani bank, nie wysłały w tej sprawie żadnego pisma - denerwuje się pani Alicja.

Pani Alicja pojechała do banku wyjaśnić sprawę osobiście. - Zaproponowali mi, żeby ciocia założyła sobie konto albo upoważniła kogoś do odbioru pieniędzy - opowiada. - Ale to nie wchodzi w grę. Ciocia nie może sama dojeżdżać do Woli, konta też nie chce. Wiem, że bank ma obowiązek dostarczyć pieniądze osobiście. A ten nie chciał.

Jolanta Molenda, dyrektor oddziału BS w Woli Uhruskiej, odpiera zarzuty. - Jeśli ktoś przyjechał do banku, informowaliśmy go o wszystkich możliwościach, także o dowożeniu pieniędzy do domu - mówi Jolanta Molenda. - Zresztą wszyscy zainteresowani dostali już świadczenia, a wielu dostarczyliśmy je osobiście. Nie wysyłaliśmy żadnych pism, bo ludzie i tak wiedzieli o zmianie.

Skąd to całe zamieszanie? Ogłoszony przez KRUS przetarg na przekazywanie świadczeń w większości miejscowości wygrały banki spółdzielcze. KRUS nie poinformowała o tym swoich świadczeniobiorców, tłumacząc się zbyt dużymi kosztami.

- Emeryci i renciści na pewno nie stracą na tej zmianie - zapewnia Stanisław Sawosz, kierownik wydziału ogólnego placówki terenowej KRUS w Chełmie. - To, że obowiązki poczty przejął bank, nie oznacza, że tam trzeba odbierać pieniądze. Zgodnie z umową, bankowcy muszą doręczyć pieniądze emerytowi w terminie, w którym dotąd je otrzymywał.

Sawosz podkreśla, że nie trzeba zakładać konta w banku, ani zgłaszać żadnej dyspozycji przekazywania środków. Do tej pory świadczenia były wypłacane 15 i 25 dnia każdego miesiąca i tak też zostanie. Jeżeli ktoś nie dostanie pieniędzy, powinien powiadomić o tym KRUS.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!