Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

11 kwietnia 2017 r.
17:19

Będzie masowy odstrzał łosi? Radni za

2442 46 A A
W 2016 r. do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły 92 wnioski o odszkodowania za szkody wyrządzone przez łosie
W 2016 r. do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły 92 wnioski o odszkodowania za szkody wyrządzone przez łosie (fot. Sławomir Wróbel, Poleski Park Narodowy)

Radni powiatu chełmskiego opowiedzieli się za zniesieniem moratorium na odstrzał łosi. Ich zdaniem te zwierzęta wyrządzają zbyt wiele szkód w uprawach i lasach oraz coraz częściej są sprawcami groźnych wypadków i kolizji na drogach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W przyjętym stanowisku radni wskazali, że w wyniku wieloletniej ochrony łosia nastąpił znaczny wzrost populacji, co przynosi negatywne skutki. Dokument ten chcą przedstawić wojewodzie i marszałkowi województwa chełmskiego, premier Beacie Szydło oraz ministrowi środowiska Janowi Szyszce.

– Podzielam stanowisko, że łosi na naszym terenie jest zdecydowanie za dużo – mówi Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. – Sam jestem rolnikiem i wyrządzone mi przez te zwierzęta szkody tylko w tym roku wyceniam na około 25 tys. zł.

Łoś jest zwierzęciem łownym, ale od 2000 r. objętym całoroczną ochroną. Wyznaczone na trzy lata moratorium trwa do dzisiaj. – Z przeprowadzanych inwentaryzacji wynika, że w obrębie województwa lubelskiego mamy od 5 do 5,5 tys. osobników – mówi Mirosław Sawicki, łowczy okręgowy w Chełmie. – Roczny przyrost tej populacji szacuje się na 30 proc. Tylko na terenie podległym naszemu Zarządowi Okręgowemu PZŁ, obejmującym powiaty chełmski, krasnostawski i włodawski żyje około tysiąca łosi.

Sawicki podkreśla, że łoś w swoim środowisku nie ma naturalnych wrogów. Dorosły osobnik jest w stanie obronić się nawet przed wilkiem. Od 17 lat nie zagraża mu też człowiek. Jeśli przyjąć, że w łowisku optymalna jest liczba 10 jeleni, to ich równoważnikiem są trzy łosie. Łowiska są przepełnione, a więc i wyrządzane przez łosie szkody coraz większe.

– W tym przypadku odpowiedzialny za te szkody jest Skarb Państwa reprezentowany przez Urząd Marszałkowski – dodaje Sawicki. – Jestem za tym, aby nawet po ewentualnym zniesieniu moratorium to utrzymać. W przeciwnym razie koła łowieckie musiałyby odpowiadać za szkody wyrządzane przez łosie, na populację których od lat nie miały wpływu.

Radosław Olszewski z Poleskiego Parku Narodowego w piątek wrócił z konferencji naukowej, podczas której również poruszono problem związany z nadmierna populacją łosi. – Dr Marian Flis z Zarządu Głównego PZŁ starał się nas przekonać, że ograniczenie tej populacji jest konieczne – mówi Olszewski. – W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lasów, parków i uczelni. W tym gronie temat nie został podjęty, czyli dyskusji prawie nie było.

Zdaniem Olszewskiego po zniesieniu moratorium odpowiedzialność za szkody wyrządzane przez łosie prawdopodobnie spadłaby na koła. A skoro tak, to można się spodziewać z ich strony intensywnych odstrzałów, aby te szkody minimalizować.

– Strzelać do oswojonego z ludźmi łosia to tak, jakby strzelać do pasącej się na pastwisku krowy – dodaje Olszewski. – Zanim te zwierzęta zaczną bać się człowieka minie dużo czasu. Do tej pory to nie będą polowania, ale rozstrzeliwanie tych zwierząt.

Szkody w liczbach

W 2016 r. do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły 92 wnioski o odszkodowania za szkody wyrządzone przez łosie. Na ich podstawie dokonano szacowania na powierzchni 77,5 ha na łączną kwotę 311 tys. zł. W tym roku do 7 kwietnia takich wniosków było już 72. W przypadku 54 przeprowadzono szacowania wstępne. Wszystkie dotyczą jedynie szkód w obwodach polnych.

Czytaj więcej o:

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Groszek / 11 kwietnia 2017 o 18:04
+1
po co? dowiesz się, jak ci łoś wy***y na maskę samochodu, a ty próbując go ominąć przywalisz w przydrożne drzewo. A to, że drogi przecinają naturalne siedliska łosi to już nie dodasz??? Kto był pierwszy, łosie czy samochody??? Może lepiej budować przejścia dla zwierząt zamiast zabijać ale prymitywne rozumki tego nie pojmują? Przecież paczka naboji jest tańsza niż takie przejścia, a jaki ubaw przy zabijaniu bezbronnego zwierzęcia... A to że łosie wyrządzają szkody w lesie to faktycznie świetny argument! Co niby robią, depczą trawę? Stawiają dużego klocka? Zjadają liście? No straszne!!! Przecież las jest dla ludzi, przeznaczony pod wycinkę, a nie dla jakiś tam łosi czy innych zwierząt.
po co? dowiesz się, jak ci łoś wy***y na maskę samochodu, a ty próbując go ominąć przywalisz w przydrożne drzewo. A to, że drogi przecinają naturalne siedliska łosi to już nie dodasz??? Kto był pierwszy, łosie czy samochody??? Może lepiej budować przejścia dla zwierząt zamiast zabijać ale prymitywne rozumki tego nie pojmują? Przecież paczka naboji jest tańsza niż takie przejścia, a jaki ubaw przy zabijaniu bezbronnego zwierzęcia... A to że łosie wyrządzają szkody w lesie to faktycznie świetny argument! Co niby robią, depczą trawę? Stawiaj... rozwiń
Avatar
Marek / 6 września 2017 o 12:41
(***expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2016/02/losie-coraz-czesciej-pojawiaja-sie-w-nadlesnictwie-kartuzy)
Avatar
Marek / 6 września 2017 o 12:40
zyczę wszystkim zwolennikom zakazu redukcji łosia aby mieli spotkanie z łosiem tak jak w tym artykule. ***expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2016/02/losie-coraz-czesciej-pojawiaja-sie-w-nadlesnictwie-kartuzy
Avatar
tomek / 6 września 2017 o 07:56
Witam. Zgadzam się aby nie było odstrzału łosia pod warunkiem przejęcia pełnej odpowiedzialności za szkody przez zielonych.
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 19:03
Organizujemy protest. Dołącz fundacja krogulec
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 17:39
niestety, widzę, że najwięcej mają do powiedzenia najgłupsi
Avatar
Gość / 22 czerwca 2017 o 10:19
To niech rolnicy jeszcze bardziej w las idą ze swoimi uprawami! Głupota.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 23:34
Co za bydlaki.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 17:56
Populacja myśliwych rozrosła się ponad miarę, postuluję odstrzał tego największego szkodnika lasów i pól
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 17:23
PiSbolszewia czyni więcej szkody
Avatar
Marek / 6 września 2017 o 12:41
(***expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2016/02/losie-coraz-czesciej-pojawiaja-sie-w-nadlesnictwie-kartuzy)
Avatar
Marek / 6 września 2017 o 12:40
zyczę wszystkim zwolennikom zakazu redukcji łosia aby mieli spotkanie z łosiem tak jak w tym artykule. ***expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2016/02/losie-coraz-czesciej-pojawiaja-sie-w-nadlesnictwie-kartuzy
Avatar
tomek / 6 września 2017 o 07:56
Witam. Zgadzam się aby nie było odstrzału łosia pod warunkiem przejęcia pełnej odpowiedzialności za szkody przez zielonych.
Avatar
Gość / 4 września 2017 o 19:03
Organizujemy protest. Dołącz fundacja krogulec
Avatar
Gość / 25 czerwca 2017 o 17:39
niestety, widzę, że najwięcej mają do powiedzenia najgłupsi
Avatar
Gość / 22 czerwca 2017 o 10:19
To niech rolnicy jeszcze bardziej w las idą ze swoimi uprawami! Głupota.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 23:34
Co za bydlaki.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 17:56
Populacja myśliwych rozrosła się ponad miarę, postuluję odstrzał tego największego szkodnika lasów i pól
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 17:23
PiSbolszewia czyni więcej szkody
Avatar
Gość / 21 czerwca 2017 o 17:10
Moje straty w uprawach wyceniam na 100 mln złotych. Oprócz łosi niech odstrzelą jeszcze dziki, zające, sarny wróble i stonkę.
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pobili go i rozebrali do naga w lesie. Dopiero rano dotarł do domu

Pobili go i rozebrali do naga w lesie. Dopiero rano dotarł do domu 6 0

Brutalny napad w Kraśniku. Aresztowano dwóch mężczyzn, którzy w Kraśniku wtargnęli do domu 20-latka, zabrali do lasu i dotkliwie pobili. Mężczyzna trafił do szpitala.

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty

Właściciel tego foliowego namiotu ma spore kłopoty 0 0

Ponad 1,5 metra miały niektóre z roślin konopi które zabezpieczyli policjanci w domu 20-latka

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo]
film

Skacze z okna i odjeżdża, wszystko nagrała kamera. Kto podpalił przedszkole? [wideo] 4 1

Lubartowscy policjanci ustalają okoliczności, w jakich doszło do pożaru będącego w budowie przedszkola w Kamionce. Spaleniu uległa część poddasza

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm

Festiwal "W krainie pierogów w Bychawie". Wystąpią Universe i Bajm 1 0

Kto odwiedzi Bychawę w dniach 26-27 maja, będzie mógł spróbować pierogów z trzech województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego. A to za sprawą imprezy „Na Kulinarnym Szlaku Wschodniej Polski”. Pierogi lubelskie będą kulinarną gwiazdą XIX Ogólnopolskiego Festiwalu „W Krainie Pierogów”. Gwiazdą muzyczną jest Beata i Bajm

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki
galeria

Życzenia na Dzień Mamy 2018. Wierszyki, śmieszne życzenia sms, zabawne rymowanki 0 0

Dziś 26 maja, czyli Dzień Mamy. Przygotowaliśmy dla Was wierszyki i życzenia, które mogą Wam się dziś przydać

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć

Sytuacja jest bardzo zła, ale Wisła Puławy chce jeszcze powalczyć 4 3

Zostały już tylko dwa mecze, szanse na utrzymanie są bardzo małe, a na dodatek Wisła gra z zespołami, które mogą mieć jeszcze nadzieje na awans. Mimo wszystko puławianie chcą jeszcze powalczyć. W sobotę o godz. 17 czeka ich wyjazdowy mecz z Radomiakiem

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82

Wybiegł łoś. Poważny wypadek w Dominiczynie, trzy osoby ranne. Zablokowana DK82 5 2

Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło w Dominiczynie na drodze krajowej nr 82 między Łęczną a Włodawą

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach
27 maja 2018, 10:00

Kiermasz Klubu Twórców Ludowych w Puławach 0 0

W niedzielę, 27 maja o godz. 10 na Skwerze Niepodległości w Puławach odbędzie się Wiosenny Kiermasz Klubu Twórców Ludowych.

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze

Dziecko zginęło na przejściu wracając ze szkoły, ojciec chce poznać opinie o dyrektorze 37 18

Grzegorz Małys, ojciec 12-letniego Rafała, który zginął na przejściu dla pieszych wracając z zajęć na basenie, będzie mógł poznać opinie dotyczące pracy byłego już dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 w Zamościu. Sam domagał się ich ujawnienia. Prezydent Zamościa będzie musiał udostępnić te dokumenty

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie

Akademickie Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce od soboty w Lublinie 2 0

W ten weekend Lublin będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski. Uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę, o godz. 17.30. Zawody oczywiście odbędą się na nowym stadionie przy Al. Piłsudskiego 22

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 7 1

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!