niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Będzie remont dworca PKP Chełm Miasto

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2010, 13:32

Odrapane ściany, obskurna poczekalnia ze staroświeckim piecem kaflowym, na zewnątrz ubikacja z cuchnącym szambem. Na szczęście dni dworca Chełm Miasto w takim kształcie są już policzone.

W sprawie remontu dworca jeszcze na początku tego roku interpelował poseł Zbigniew Matuszczak. W następstwie, minister infrastruktury poinformował go, że Polskie Koleje Państwowe S.A. już mają to w planie. Z najnowszych informacji wynika, że jest już gotowa dokumentacja. Lada dzień zostanie też ogłoszony przetarg na wykonawstwo.

– W każdym mieście dworzec jest jego wizytówką – mówi Matuszczak. – Decyduje o pierwszym wrażeniu przyjezdnych. Nasz wystawia nam jak najgorsze świadectwo.

W interpelacji poseł zwrócił uwagę, że przepustowość dworca Chełm Miasto to około 500 pasażerów na dobę. Tymczasem przez kompleksowo wyremontowaną stację Chełm Główny przewija się o zaledwie 100 pasażerów więcej. Oba dworce są więc porównywalne. Dlaczego zatem pod względem standardu tak diametralnie się różnią?

Deklaracje kolejarzy dotyczące remontu cieszą też Agatę Fisz, prezydent miasta. – Obecny wygląd dworca Chełm Miasto urąga podstawowym wymogom estetycznym i funkcjonalnym. Pomożemy kolejarzom w jego przebudowie na ile tylko będzie nas stać – zapewnia Fisz.

Przebudowa dworca obejmie m. in. wymianę dachu, okien i drzwi oraz odnowę elewacji, przebudowę poczekalni i kas, budowę sanitariatów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych oraz zainstalowanie systemu informacji wizualnej dla podróżnych. Odnowiony dworzec ma być monitorowany.

Miasto gotowe jest wesprzeć także remont kładki nad torami przy dworcu Chełm Główny. Jest ona już w tak złym stanie, że stwarza realne zagrożenie dla przechodniów. Zdaniem nadzoru budowlanego musi być natychmiast wyłączona z ruchu. Stąd decyzja władz lubelskiego oddziału PKP o zamknięciu kładki już dzisiaj o godz. 12. Kolejarze wspólnie z miastem zdążyli przygotować już specjalnie oznakowane przejście naziemne.

– Z kładki korzystają nie tylko podróżni, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta, bo jest to jedyne w tym rejonie przejście łączące osiedla Dolnej i Górnej Dyrekcji z dzielnicą przemysłową – mówi Józef Górny, zastępca prezydenta.

Z wyliczeń kolejarzy wynika, że na remont kładki potrzeba blisko 4,5 mln zł. Lubelska PKP nie mając takich pieniędzy, zabiega o nie w swojej warszawskiej centrali. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to prace przy kładce zostaną wykonane jeszcze w tym roku. Ze swojej strony miasto dołożyło kolejarzom 50 tys. zł.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
izka1651
Gość
michał
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

izka1651
izka1651 (15 września 2010 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hej zna ktos moze numer telefonu na dworzec pkp
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2010 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chełm miasto wyglada paskudnie. Tutaj wysiadają podróżni z innych stron Polski i pierwsze wrażenie nie napawa optymizmem. Najwyższy czas zacząć remontować tą część Chełma.
Rozwiń
michał
michał (9 września 2010 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Super - Ta stacyjka naprawdę jest pierwszym wrazeniem dla przyjezdnych
A dla mnie kojarzy się z licznymi powrotami do mojego miasta
Zawsze można tam tez zrobić punkt informacji turystycznej

trzymam kciuki


mk
Rozwiń
cris
cris (8 września 2010 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='bambosh' date='07 wrzesień 2010 - 16:39 ' timestamp='1283870363' post='342879']
A po co tam remont?-wkrótce Chełm będzie taki sam jak Zamość pod względem pociągów...
[/quote]
Rozwiń
bambosh
bambosh (7 września 2010 o 16:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po co tam remont?-wkrótce Chełm będzie taki sam jak Zamość pod względem pociągów...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!