sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Betonowy pas na lotnisku pod Chełmem? Gowin: "Musi powstać"

Dodano: 19 grudnia 2017, 07:32

W Depułtyczach Królewskich wicepremier Jarosław Gowin zwiedził miejscowe Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ
W Depułtyczach Królewskich wicepremier Jarosław Gowin zwiedził miejscowe Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ (fot. Jacek Barczyński)

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego ogłosił w poniedziałek ogólnopolski konkurs na tak zwane studia dualne, łączące naukę z pracę. Ministerstwo ma na ten cel 100 mln zł

- Nieprzypadkowo nasz nowy program ogłosiłem właśnie w chełmskiej PWSZ – powiedział wicepremier Gowin. – Chciałbym, aby wszystkie uczelnie kształciły studentów na potrzeby gospodarki tak, jak robi to uczelnia w Chełmie. Doceniam to, że tutejsi absolwenci specjalności lotniczych są wręcz rozchwytywani przez nawet najbardziej prestiżowe linie lotnicze.

Studia dualne to nowy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czyli agencji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest dostosowanie programów nauczania do oczekiwań przyszłych pracowników i ich potencjalnych pracodawców. Receptą na sukces ma być efektywne połączenie nauki z pracą, możliwe dzięki realizacji specjalnych programów kształcenia przemiennego. Kształcenie to ma zapewniać równoczesny udział w zajęciach dydaktycznych na uczelni i zatrudnienie w firmie.

– Jestem przekonany, że konkurs spotka się z zainteresowaniem tak uczelni, jak i przedsiębiorców – dodał Gowin. – Tym bardziej, że ci drudzy za wydaną na współpracę z uczelnią złotówkę będą mogli odpisać od podatku około 2 zł.

Minister wyróżnił także chełmską PWSZ jako beneficjenta środków na kształcenie z różnych programów. Dzięki temu szkoła zdążyła dorobić się parku maszynowego jakiego nie powstydziłyby się najbardziej renomowane politechniki.

– Oczywiście staniemy do konkursu ogłoszonego przez naszego gościa na naszej uczelni i wiele sobie po tym obiecujemy – powiedział prof. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ.

Wicepremier Gowin odniósł się także do planów uczelni związanych z budową na jej lotnisku w Depułtyczach Królewskich betonowego pasa startowego. – Jeśli miałem w tej sprawie jeszcze jakieś wątpliwości, to ta wizyta je rozwiała – powiedział Gowin. – Pas betonowy pod Chełmem musi powstać.

– Ta inwestycja będzie krokiem milowym w procesie kształcenia pilotów – skomentował tę deklarację rektor Tofil.

Czytaj więcej o: Depułtycze
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
PWSZ
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 grudnia 2017 o 14:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pany z chełmskiej pseudo uczelni zrobili sobie z dawnych machajów prywatny folwark a tępy lud się daje nabierać na ich sztuczki.......a przecież to chodzi tylko o to żeby mieli jak najwięcej kasy. PECUNA NON OLET
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Można poznać te prestiżowe linie lotnicze, ktore rzekomo rozchwytują chełmskich nielotów, bo lotnikach z symulatora to raczej nie można mówić. I ilu to było? Czy tak jak w Asterixie? Było ich... jeden. Mammjuż nazwę dla tej jakże potrzebnej inwestycji... Radom 2.
Rozwiń
PWSZ
PWSZ (19 grudnia 2017 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
******dziennikwschodni.pl/chelm/rejowiec-wychowanek-osrodka-w-szpitalu-po-dopalaczach-jego-brat-zmarl,n,1000178986.html ***chelmski.eu/dosc-polityki-na-pwsz/
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zająć zmądrzał uciekając od tonących zslowców, czy tylko kasa jest mu zawsze na widoku?
Rozwiń
Gość
Gość (19 grudnia 2017 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
już kopalnie wybudował teraz buduje lotnisko będzie miał do roboty blisko?? paranoja, Świdnik zdycha a Chełm większa dziura rozkwitnie???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!