niedziela, 25 lutego 2018 r.

Chełm

Bez precedensu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 kwietnia 2006, 19:19
Autor: (sad)

Gmina Miasto Chełm nie ma obowiązku zawierania umów najmu z Chełmską Spółdzielnią Mieszkaniową w przypadku, gdy nie może zapewnić lokali socjalnych – zdecydował wczoraj Sąd Rejonowy w Chełmie. Tym samym oddalił powództwo ChSM i obciążył spółdzielnię kosztami sądowymi.

Największa spółdzielnia mieszkaniowa w mieście przed sądem domagała się zapewnienia, że Urząd Miasta będzie wynajmował lokale zajmowane przez lokatorów mimo ciążącego na nich nakazu eksmisji. Gdyby sąd przyznał ChSM rację, wyrok byłby precedensowy. Tak się jednak nie stało. W uzasadnieniu sąd podkreślał, że w przepisach ustawy, na którą powołuje się ChSM (Ustawa o ochronie praw lokatorów, przyp. red.), jest tylko mowa o sposobie pozyskiwania lokali socjalnych, nie ma natomiast ani słowa o obowiązku najmu. Sąd zasugerował, że roszczenia ChSM mają charakter postulatu, który powinien być skierowany nie do sądu, ale ustawodawcy.
– Sąd nie tworzy przepisów, ale orzeka
na podstawie przepisów istniejących – argumentowała sędzia.
Na ogłoszeniu wyroku nie pojawił się pełnomocnik Urzędu Miasta. Była za to Barbara Chmielewska, pełnomocnik spółdzielni. – Niestety, cudu nie było – skomentowała po wyjściu z sali rozpraw wyrok sądu. Zapowiedziała jednocześnie, że spółdzielnia najprawdopodobniej będzie się od niego odwoływała.
W mieszkaniach ChSM mieszka blisko
70 lokatorów, którzy mają zasądzoną eksmisję z prawem do lokalu socjalnego. Najstarsze wyroki mają nawet 10 lat. Urząd Miasta nie jest w stanie zapewnić lokali dla wszystkich. Jednocześnie też, jak twierdzi Chmielewska, nigdy nie wypłacił spółdzielni odszkodowania przewidywanego przez Ustawę o ochronie praw lokatorów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!