środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Miasto zapewnia, że zależy mu na dokończeniu budowy chełmskiej książnicy

Jest szansa, że budynek chełmskiej biblioteki przy ul. Partyzantów w końcu zostanie dokończony. Na razie jeszcze straszą przechodniów pozabijane płytami okna, a w pustych ścianach hula wiatr. Jednak, jak przekonuje dyrektor ChPB, sfinalizowanie budowy to kwestia najbliższych dwóch lat.

Dziesięć milionów złotych. Tyle potrzeba, aby dokończyć budowę. W budynku ma powstać nowoczesna wypożyczalnia, czytelnia i centrum komputerowe. Z kolei piętro zajmie Transgraniczne Centrum Edukacji. Powstanie sala konferencyjna na dwieście osób i zaplecze. Zdaniem Andrzeja Miskura, dyrektora Chełmskiej Biblioteki Publicznej, wszystko jest na dobrej drodze. Jest już projekt budynku, pozwolenie na budowę i studium wykonalności. Teraz potrzeba pieniędzy. A w związku z tym, że miasto nie jest w stanie pozwolić sobie na taki wydatek, rozwiązaniem mają być unijne pieniądze.

- W tym momencie wszystko jest w rękach władz miasta, bo to one muszą złożyć taki projekt - mówi Miskur. - Jeśli zostanie to zrobione w tym roku myślę, że w ciągu dwóch lat, inwestycję można by zamknąć.
Sam dyrektor przyznaje, że choć zależy mu na dokończeniu budowy, to z nowymi władzami miasta na ten temat nie rozmawiał. Spytaliśmy więc o to sami. Na szczęście dla mieszkańców, od lat czekających na dokończenie budowy, stanowisko władz biblioteki i miasta, jest w tym względzie zbieżne. W magistracie dowiedzieliśmy się, że pieniądze na projekt mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Ten jednak jeszcze się nie rozpoczął. Miasto ma zamiar przygotować wniosek dotyczący budowy biblioteki i gdy tylko zostanie ogłoszony konkurs, złoży dokumenty.

- Biblioteka to nie tylko książnica. To miejsce, gdzie styka się kultura i edukacja, miejsce spotkań i konferencji. Miasto zasługuje na taką bibliotekę - podkreśla Miskur.
Mieszkańców do tego przekonywać nie trzeba. Większość z nich przez lata czekała na dokończenie budowy. Z każdym rokiem jednak nadzieja, że ruszą jakiekolwiek prace przy ul. Partyzantów malała. A budynek biblioteki, stał się drugim, po szpitalu, symbolem zmarnowanych pieniędzy. Być może uda się w końcu to zmienić.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!