czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Bieda w Chełmie doskwiera. Miasto zaciśnie pasa

  Edytuj ten wpis

Gryc wierzy, że gospodarze miasta doceniają rolę pracowników obsługi szkół w ich normalnym funkcjono
Gryc wierzy, że gospodarze miasta doceniają rolę pracowników obsługi szkół w ich normalnym funkcjono

Na niektórych ulicach Chełma są dziury, których nie załatano jeszcze po poprzedniej zimie. Bo miasto nie ma na to pieniędzy. Dlatego szykuje się wielkie oszczędzanie, np. na oświetleniu ulic, ale także na oświacie.

Chełm coraz bardziej zaczyna odczuwać skutki kryzysu. Złożył się na to wzrost kosztów energii elektrycznej i paliwa.

Na dodatek, rząd lekką ręką narzucił i tak już robiącym bokami samorządom, podwyżki dla nauczycieli. Jakby tego było mało, minister Rostkowski w dużej mierze sparaliżował ich możliwości finansowe, bo zabronił kredytowania bieżącej działalności.

Dlatego pożyczki, np. na załatanie dziur miasto wziąć nie może. A jak nie ma pieniędzy na to, to nie ma też zleceń dla drogowców, co także podcina podstawy ich bytu i przekłada się na płace i zatrudnienie w ich firmach.

– Przez ministerialny przepis mamy kuriozalną sytuację – mówi Zygmunt Gardziński, przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Możemy pożyczyć w banku pieniądze na budowę nowej drogi, ale na naprawienie tej obok już nie. Nie ma też mowy, aby pożyczyć pieniądze na utrzymanie ulicznego oświetlenia. Dlatego musieliśmy się zgodzić na wyłączenie w mieście co drugiej latarni.

Coraz trudniejszą sytuację chełmskiego samorządu potęguje spadek udziału w podatkach. Gardziński zakłada, że miasto z tego tytułu dostanie od ministra finansów o 3–4 mln zł mniej niż dotychczas. W związku z kryzysem, maleją także wpływy z podatku od nieruchomości czy opłat targowych.

– Sytuacja zmusza nas do oszczędności – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Obawiam się, że tak jak obecnie, również w przyszłym roku w mieście będzie się świeciła tylko co druga latarnia.

Dlatego w Chełmie szuka się oszczędności wszędzie, gdzie to możliwe. A wszelkie wydatki w placówkach podległych miastu są skrupulatnie kontrolowane.

– Spowodowaliśmy, że z naszych szkół odeszło 35 pracowników obsługi. Jednym z pomysłów jest ewentualne łączenie szkół, ale podkreślam, bez zwalniania nauczycieli. Zyskiem w tym przypadku byłyby koszty utrzymania siedziby jednej z nich – zapowiada prezydent Fisz.

Niemniej jednak słyszy się o możliwości powołania scentralizowanego zespołu administracji szkół. To z pewnością oznaczałoby dalsze zwolnienia pracowników obsługi w poszczególnych placówkach.

– Nic mi o takim rozwiązaniu nie wiadomo, bo nikt o tym oficjalnie nie mówił – mówi Tadeusz Gryc, kierownik administracyjny Zespołu Szkół Ekonomicznych i III LO. – Ten pomysł wraca niczym bumerang. Taki zespół już kiedyś był i chyba się nie sprawdził, skoro go zlikwidowano.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
buhu
wiktor
wiktor
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

buhu
buhu (15 października 2011 o 20:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to w Chełmie XXI wiek, ludzie będą chodzić po zmroku z latarkami, nie dziwne, że taki Makdonaldzik nie chce inwestować a i tak jak kiedyś zainwestuje to w Chełmie na samym końcu w Lubelskim , nie mówiąc o porządnej galerii handlowej, która chyba szybko nie powstanie jak taki inwestor zobaczy a raczej nic nie zobaczy bo będzie ciemno
Rozwiń
wiktor
wiktor (15 października 2011 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaka znów bieda skoro kolesie z PO w urzędzie marszałkowski mają kasę dla kolesi na premię i niema problemu-problem to
przeznaczyć tą kasę na konkretne cele no ale niektórym ma się żyć lepiej!!!
Rozwiń
wiktor
wiktor (15 października 2011 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaka znów bieda skoro kolesie z PO w urzędzie marszałkowski mają kasę dla kolesi na premię i niema problemu-problem to
przeznaczyć tą kasę na konkretne cele no ale niektórym ma się żyć lepiej!!!
Rozwiń
Gość
Gość (15 października 2011 o 10:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oszczedności od ręki, WYŁĄCZCIE OŚWIETLENIE KOŚCIOŁÓW, a włączcie w mieście , co to za miasto co tonie w ciemnościach, to wiocha zabita dechami ma lepiej i no i podświetlana ścieżka na Żółtance, chodnik podświetlany, latarnie, na panele słoneczne, na to jest kasa, pozdrawiam.
Rozwiń
qest
qest (15 października 2011 o 08:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo miastem trzeba umieć zarządzać, dziura budżetowa sama się nie zrobiła.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!