niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Bilety autobusowe w Chełmie będą droższe

Dodano: 4 września 2015, 07:20

W latach 2011-2014 CLA zakupiły na rynku wtórnym 42 autobusy nowszej generacji za blisko 2,3 mln zł<br />
W latach 2011-2014 CLA zakupiły na rynku wtórnym 42 autobusy nowszej generacji za blisko 2,3 mln zł

Aż o 40 groszy wzrośnie cena biletów jednorazowych za przejazdy Chełmskimi Liniami Autobusowymi. Podwyżka wyniesie więc 18,2 proc. Proporcjonalnie wzrosły też ceny biletów ulgowych, rodzinnych wieloprzejazdowych oraz za przewóz zwierząt i towarów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Podczas środowej sesji Rady Miasta radni między innymi uchwalili maksymalne ceny i opłaty dodatkowe za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym.

Zazwyczaj dyskusja nad podwyżkami cen wnioskowanymi przez miejskie spółki ogranicza się do posiedzeń komisji Rady Miasta. Tym razem przeniosła się także na sesję. Przeciwny podwyżce cen biletów był m.in. radny Jerzy Jaworski (PO). Zgodziłby się na nią, gdyby standard usług świadczonych przez CLA był wyższy. Tymczasem w miejskich autobusach razi go brak klimatyzacji, a do tego szczelne okna, których nie da się otworzyć. Nie rozumie też, dlaczego CLA domaga się podwyżek za swoje usługi akurat w momencie, kiedy spadają ceny paliw.

Zbigniew Grzesiak, prezes Chełmskich Linii Autobusowych i wnioskodawca podwyżek, zaprzeczył, że w autobusach nie ma możliwości otwierania okien. Dodał też, że coraz więcej autobusów spółka wyposaża w klimatyzację. A jeśli chodzi o cenę paliwa, to jest ona tylko jednym ze składników kosztów i to wcale nie najistotniejszym, jakie ponosi spółka.

CLA w obronę wziął radny Longin Bożeński z PiS. – Nie biadolmy nad stanem komunikacji, bo mamy ją taką, na jaką nas stać – powiedział Bożeński dodając, że w warunkach mizerii finansowej spółce należy się uznanie, że trwa i do tego jeszcze się rozwija.

Ostatecznie spośród obecnych na sesji radnych 12 zagłosowało za przyjęciem uchwały, sześciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Na ten wynik wpływ miała zapewne również wypowiedź prezydent Agaty Fisz, która przypomniała, że w niedalekiej przeszłości był moment, kiedy CLA groziła upadłość.

– Naszą intencją jako organu założycielskiego jest utrzymanie tej spółki – powiedziała prezydent. – Ciąży na nas także odpowiedzialność za pracujących tam ludzi.

W latach 2011-2014 CLA zakupiły na rynku wtórnym 42 autobusy nowszej generacji za blisko 2,3 mln zł. Było to możliwe dzięki zaciągnięciu kredytów inwestycyjnych oraz dokapitalizowaniu spółki przez miasto.Koszty obsługi kredytów inwestycyjnych CLA będą ponosić do 2019 r. Ponadto w ciągu ostatnich czterech lat już w 17 autobusach został zainstalowany system GPS, umożliwiający kontrolę nad punktualnością przejazdu i ich prawidłowymi trasami.

W ramach testów w jednym z autobusów zainstalowano system monitoringu wizyjnego, który ma poprawić bezpieczeństwo pasażerów. Docelowo spółka planuje instalację tego systemu w większości swoich pojazdów.

Nowe ceny

– bilet jednorazowy pełnopłatny – 2,60 zł (dotychczas 2,20 zł, wzrost o 18 proc.)
– bilet ulgowy jednorazowy 42,3 proc. – 1,50 zł (dotychczas 1,30 zł, wzrost o 15,4 proc.
– bilet ulgowy jednorazowy 50 proc. – 1,30 zł (dotychczas 1,10 zł, wzrost o 18,2 proc
– bilet ulgowy jednorazowy 76,92 proc. – 0,60 zł (dotychczas 0,50 zł, wzrost o 20 proc.)
– opłata jednorazowa za przewóz bagażu i zwierząt – 1,30 zł (dotychczas – 1,10 zł,
wzrost o 18,2 proc.)
– bilet rodzinny wieloprzejazdowy jednorazowy, przejazd rodziców lub opiekunów z dziećmi do 18. roku życia) – 14,70 zł ( dotychczas 13 zł, wzrost o 13,1 proc.)

Czytaj więcej o: Chełm komunikacja miejska autobusy
Gość
Guest.
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 kwietnia 2016 o 22:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
CLA zamiast inwestować w systemy informacji, modernizację wiat lub zakup nowego taboru, nie mylić z używanym niemieckim o405n/ o503. Każą płacić nie małe kwoty za utrzymanie tego czegoś, narzekać nie można, bo autobusy jeżdżą, tylko szkoda że spóźniają się w większości na pierwszy przystanek na pętli.
Rozwiń
Guest.
Guest. (8 września 2015 o 16:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co za bagno ten Chełm. Lublin ma najlepszą komunikację publiczną w Polsce(nowy tabor,nowe linie, trolejbusy przegubowe,automaty biletowe,elektryczne rozkłady jazdy) i jak się przyjedzie do Chełma to aż się wierzyć nie chce że można tak baznadziejnie, niekomfortowo wozić ludzi. Zresztą i tak autobusy są w większości puste.
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2015 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może wreszcie ktoś poda od kiedy ta podwyżka
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2015 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
42 autobusy? po częstotliwości kursów mam wrażenie że tych autobusów jest max 10
Rozwiń
is
is (5 września 2015 o 23:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

CLA to dziwna spółka ,polikwidowali najkrótsze połączenia zrobili trasy wycieczkowe,zwiedzanie miasta i okolic,polikwidowano linie np 4 wszystko dla dobra pasażerów  a teraz jeszcze podwyzki biletów .W innych miastach wprowadza się darmowy transport publiczny ale  Chełm jest wyjatkowym miastem. Spłóka od lat ma problemy finansowe to może trzeba zmienic prezesa a nie podnosic ceny biletów .

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!