niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Chełm

Biogazownia może nie powstać przez wójtów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 lutego 2011, 18:22

Wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba i wójt Rejowca Fabrycznego Tadeusz Górski
Wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba i wójt Rejowca Fabrycznego Tadeusz Górski

Już nie tylko były starosta chełmski, ale i Waldemar Szyszko, który pracował nad projektem budowy biogazowni, przekonuje, że 45 mln zł przepadło z winy dwóch wójtów.

– Cztery lata wspólnej pracy poszły na marne – mówi Waldemar Szyszko, prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Ekologiczna Energia i Paliwa w Lublinie. – Wójtowie gmin Rejowiec i Chełm zachowali się nieodpowiedzialnie. Wszystko wskazywało na to, że projekt budowy w tych gminach biogazowi zostanie przeforsowany, a ci nagle się wycofali.

Były starosta chełmski twierdzi, że wójtowie zrobili to tak nieudolnie, że nie pozostawili żadnego pola manewru. A podobno była szansa, aby oferowane przez Szwajcarów pieniądze spożytkować na inne cele.

Wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba po prostu wycofał się z projektu. Mimo to, kiedy rozmawiał z nami w styczniu wypowiadał się tak, jakby był wciąż stroną w całej sprawie ("Nic jeszcze nie jest stracone”, Dziennik Wschodni 27 stycznia 2011). Tymczasem informacja o jego rezygnacji dużo wcześniej trafiła do kierownictwa Władzy Wdrażającej Projekty Europejskie. Pismo w tej sprawie wysłał jeszcze 21 grudnia 2010 r. wójt Rejowca Fabrycznego.

Tadeusz Górski napisał wtedy też: "pod wielkim znakiem zapytania stoi również nasz udział w tym przedsięwzięciu. Gmina nie jest w stanie ponieść całości wszystkich kosztów związanych z opracowaniem wszelkiej dokumentacji projektu...” – Kiedy rozmawialiśmy nie wiedziałem, że wójt Górski poinformował WWPE o mojej rezygnacji – mówi teraz Kociuba. – To on był liderem projektu i zdałem się na niego. Gdyby wykazywał wolę kontynuowania współpracy z Szwajcarami, na pewno bym go nie opuścił.

Czyżby Górski zamierzał już wtedy zrejterować, a wycofanie Kociuby potraktował jako pretekst? Tak czy inaczej, wygląda na to, że szansa na 45-milionową inwestycję przepadła. – Rozmowy intencyjne ze Szwajcarami już się skończyły – mówi Szyszko. – Przyszedł czas na konkrety. Darczyńcy oczekiwali m.in. przedstawienia im aktów notarialnych działek, na których miałyby stanąć biogazownie. Wiem, że Górski do dziś takiego dokumentu nie ma. Nie przeszkodziło mu to pokazać darczyńcom działkę, która nie była własnością gminy. Na co wtedy liczył?

Górski nadal utrzymuje, że nic nie jest stracone. Twierdzi, że rozmawia z WWPE i utrzymuje kontakt ze Szwajcarami. Jego zdaniem, są oni skłonni zgodzić się na ograniczenie projektu. Jeśli jednak przepadnie szansa na choćby jeden zakład, to największymi przegranymi będą rolnicy. Planowana inwestycja miała im zapewnić ciągłe kontraktacje i możliwość stosowania wymaganego przez UE płodozmianu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
edek
edek
zza buga
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

edek
edek (25 lutego 2012 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak taki mądry jestes to przeprowadz sie w poblize kturejs z tych biogazowni albo pojedz tam i porozmawiaj z ludzmi mieszkajacymi w poblizu dopiero wdedy walnij sobie z liscia w swoj zakluty leb!
Rozwiń
edek
edek (25 lutego 2012 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='inż' timestamp='1298459188' post='441456']
Tylko w pysk lać za takie pier@#$%. Nie widział projektu, nie rozumie działania całego systemu oczyszczania, filtrów, odmulaczy itd. Za to usłuszał we wsi jak mówią że będzie śmierdziało. Taka polska mentalność - pseudo "zieloni" krzykacze to zawsze najwięksi znawcy tematu, biegli w dziedzinie, doktorzy inżynieri środowiska...
[/quote]
Rozwiń
zza buga
zza buga (25 lutego 2011 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='x' timestamp='1298637401' post='442570']
Masz prawo mieć taki pogląd na tą sprawę ale ja też mam prawo mieć Twój pogląd w d..pie!
[/quote]

ja tak sobie dumaju szto ty zamiast gaławy mosz żope.
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2011 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Elitarne wychowanie na komercyjnym osiedlu z wpojonymi nawykami higieny.
Wszyscy dokładnie wiemy, wystarczy popatrzeć.
Rozwiń
y
y (25 lutego 2011 o 14:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='x' timestamp='1298484696' post='441667']
Dobrze robi-tak trzymaj!
Smrodu ci w Rejowcu dostatek
[/quote]
- i tyle komentarza na ten temat wystarczy
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!