Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

30 września 2015 r.
19:04

Bobry są pod ochroną. A w ubiegłym roku RDOŚ zgodził się na odstrzał 845 zwierząt

0 13 A A
fot. Klaudiusz Muchowski
fot. Klaudiusz Muchowski

Niszczą groble, wały i nowe ścieżki rowerowe. Gmina Chełm postarała się więc o zgodę na odstrzał. Myśliwi mogą uśmiercić 40 bobrów, mają na to dwa lata. Podobnych pozwoleń w całym województwie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała w tym roku już 41.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozkopane stawy rybne, podtopienia wywołane przez budowę tam, wzrost zagrożenia powodziowego, uszkodzenia wałów i grobli. Lista szkód wyrządzonych przez bobry z roku na rok jest coraz dłuższa.

– Bobry wyrządzają nam szkody w obrębie rzek Uherka, Udal i Garka oraz zbiorników Żółtańce i Staw – wylicza Mirosław Mysiak, kierownik Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej Urzędu Gminy Chełm. – Dały znać o sobie także w kompleksie stawów Pstrągowo. Jego właściciele przyłączyli się do naszego wniosku o odstrzały.

Bobry są pod ochroną, więc zgodę na zmniejszenie ich populacji musi wydać Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. RDOŚ zgodził się na odstrzał zwierząt, a chełmscy urzędnicy podpisali z wskazanymi myśliwymi umowy. Pierwsze trzy bobry straciły życie wczesną wiosną – przed okresem ochronnym, który trwa od marca do października.

– W przypadku bobrów, które są pod ochroną, nie ma mowy o polowaniu – tłumaczy Mirosław Sawicki, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Chełmie. – Myśliwi uśmiercając bobra wykonują decyzję administracyjną. O takie działania występuje do nas coraz więcej gmin, ostatnio Ruda Huta i Sawin.

– Samorządowcy z innych gmin pytają nas, co należy zrobić, aby uzyskać zgodę na zredukowanie populacji bobrów – dodaje kier. Mysiak. – Ostatnio w tej sprawie zwróciła się do mnie sekretarz gminy Podedwórze. Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami.

W całym ubiegłym roku RDOŚ pozytywnie rozpatrzyła 35 wniosków na odstrzał 845 bobrów na przestrzeni pięciu lat. W tym roku takich wniosków wydała już 41.

– Rozpatrywaliśmy także wnioski o odszkodowania za szkody spowodowane przez bobry – mówi Paweł Duklewski z lubelskiej RDOŚ. – Jedna piąta spośród nich pochodziła od gospodarstw rybackich. Pozostałe skierowali do nas rolnicy. Wysokość odszkodowań wahała się od 200 zł do 45 tys. zł. Najwyższe odszkodowanie zbliżyło się do kwoty 80 tys. zł.

Tak Sawicki, jak i Duklewski szczerze wątpią, że myśliwym uda się uśmiercić ustaloną przez Regionalną Dyrekcję liczbę bobrów. Sami myśliwi nie są tym specjalnie zainteresowani. Bobry żyją w trudnym terenie, żerują po zmroku, są niezwykle czujne i płochliwe. A w sytuacji zagrożenia potrafią być agresywne.

Ich obecność w zbiornikach wodnych wcale nie świadczy o tym, że woda w nich jest czysta.
– Taka interpretacja to niczym nieuzasadniony stereotyp – mówi Robert Bochen z RDOŚ. – Bobry tworzą siedliska nawet w przydrożnych rowach, byleby stała w nich woda. Po prostu ich populacja jest tak duża, że naturalną koleją rzeczy rozprzestrzeniają się na coraz większym terenie. Praktycznie są już wszędzie tam, gdzie mogą zdobyć pożywienie i budulec.

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 07:26
Wilki dobrze radzą sobie z bobrami, ale myśliwi do nich też chcą strzelać! Więc o co chodzi, skąd ten płacz?
Avatar
Jagienka / 28 listopada 2016 o 08:21
Bobry dobre na sadło do obkładania miejsca gdzie w ciele wbita jest strzała z łuku.
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 09:48
Mi te małe diabły 2h pola zalały wieloletniej uprawy, za które dostałem śmieciowe odszkodowanie... nie wiem jaki debil zgadza się by taki szkodnik jak bóbr był pod ochroną.
Avatar
Gosc / 25 października 2016 o 10:19
Nie ma wiekszego szkodnika od Ciebie. Baranie te drzewa są w jego naturalnym środowisku domowym (czyt. Las) czy niedźwiedź polarny, lub Boa, albo aligator wchodzi do Twojego domu? Nie, więc Ty nie ingeruj w ich środowisko. Na pewno pozyteczniejszy jest nie jeden bóbr od Ciebie szkodniku.
Avatar
poczytaj roczniki statyst. / 1 października 2015 o 19:12

Tak, trzeba osuszyć jeden z najsuchszych krajów Europy. Ale to Polska, nie ma co się dziwić..

Arabia Saudyjska ma dużo ropy, więc ropa w tym kraju jest tania. Rosja ma dużo gazu, więc gaz w tym kraju jest tani. Polska ma dużo węgla, więc jak by to było możliwe, to węgiel w tym kraju byłby najdroższy w Europie.

O jakim  węglu mówisz Polska importuje 20 mln ton węgla rocznie za 2014r.!!!Od 2000 nie wystarcza wydobycia na samozaopatrzenie.Buzek pozamykał kopalnie podcza swego pontyfikatu premiera 1997-2001 chłodzili gospodarkę z Balcerowiczem doprowadzili pkb.do -1% ZERWALI BARTER Z Rosją,''czerwony'' SLD w 2005 r przekazał PiS +7% PKB.Europa rocznie ma deficyt w węglu 200mln ton same Niemcy importują 75 mln ton.Aby coś sprzedać trzeba mieć, zebrać import w kleszcze i zacząć wydobywać węgiel i go sprzedawać,a nie tylko pieprzyć dyrdymały.

O jakim  węglu mówisz Polska importuje 20 mln ton węgla rocznie za 2014r.!!!Od 2000 nie wystarcza wydobycia na samozaopatrzenie.Buzek pozamykał kopalnie podcza swego pontyfikatu premiera 1997-2001 chłodzili gospodarkę z Balcerowiczem doprowadzili pkb.do -1% ZERWALI BARTER Z Rosją,''czerwony'' SLD w 2005 r przekazał PiS +7% PKB.Europa rocznie ma deficyt w węglu 200mln ton same Niemcy importują 75 mln ton.Aby coś sprzedać trzeba mieć, zebrać import w kleszcze i zacząć wydobywać węgiel i go sprzedawać,a nie tylko pieprzyć dyrdymały.

rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 12:27
Mnożą się bez opamiętania! Są bardzo ekspansywne, łatwo przemieszczają się w górę rzek i rzeczek, tamując przepływ i wody która potapia przyległe tereny. Nie wiem dlaczego są pod ochroną?
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 12:05
Czemu nie przeniesiono bobrów w inne miejsce gdzie może są potrzebne? Może warto czasem popatrzeć na dyrektywy unijne w tym zakresie.
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 10:14
Bóbr to szkodnik i tak powinien być traktowany. Niszczy wały podkopuje drogi i wycina drzewa. Przejdźcie się brzegami Kosarzewki, Krężniczanki, Bystrzycy. Zobaczcie co te szkodniki zrobiły z drzewami. Bóbr pod ochroną ? Tak ale tylko w Parkach Narodowych i Rezerwatach Przyrody.
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 09:21
Dlaczego są pod ochroną, jeśli jest ich tak dużo, że stanowią zagrożenie dla ludzi?
Avatar
which / 30 września 2015 o 21:25

Tak, trzeba osuszyć jeden z najsuchszych krajów Europy. Ale to Polska, nie ma co się dziwić..

Arabia Saudyjska ma dużo ropy, więc ropa w tym kraju jest tania. Rosja ma dużo gazu, więc gaz w tym kraju jest tani. Polska ma dużo węgla, więc jak by to było możliwe, to węgiel w tym kraju byłby najdroższy w Europie.

Avatar
Gość / 17 lutego 2017 o 07:26
Wilki dobrze radzą sobie z bobrami, ale myśliwi do nich też chcą strzelać! Więc o co chodzi, skąd ten płacz?
Avatar
Jagienka / 28 listopada 2016 o 08:21
Bobry dobre na sadło do obkładania miejsca gdzie w ciele wbita jest strzała z łuku.
Avatar
Gość / 24 listopada 2016 o 09:48
Mi te małe diabły 2h pola zalały wieloletniej uprawy, za które dostałem śmieciowe odszkodowanie... nie wiem jaki debil zgadza się by taki szkodnik jak bóbr był pod ochroną.
Avatar
Gosc / 25 października 2016 o 10:19
Nie ma wiekszego szkodnika od Ciebie. Baranie te drzewa są w jego naturalnym środowisku domowym (czyt. Las) czy niedźwiedź polarny, lub Boa, albo aligator wchodzi do Twojego domu? Nie, więc Ty nie ingeruj w ich środowisko. Na pewno pozyteczniejszy jest nie jeden bóbr od Ciebie szkodniku.
Avatar
poczytaj roczniki statyst. / 1 października 2015 o 19:12

Tak, trzeba osuszyć jeden z najsuchszych krajów Europy. Ale to Polska, nie ma co się dziwić..

Arabia Saudyjska ma dużo ropy, więc ropa w tym kraju jest tania. Rosja ma dużo gazu, więc gaz w tym kraju jest tani. Polska ma dużo węgla, więc jak by to było możliwe, to węgiel w tym kraju byłby najdroższy w Europie.

O jakim  węglu mówisz Polska importuje 20 mln ton węgla rocznie za 2014r.!!!Od 2000 nie wystarcza wydobycia na samozaopatrzenie.Buzek pozamykał kopalnie podcza swego pontyfikatu premiera 1997-2001 chłodzili gospodarkę z Balcerowiczem doprowadzili pkb.do -1% ZERWALI BARTER Z Rosją,''czerwony'' SLD w 2005 r przekazał PiS +7% PKB.Europa rocznie ma deficyt w węglu 200mln ton same Niemcy importują 75 mln ton.Aby coś sprzedać trzeba mieć, zebrać import w kleszcze i zacząć wydobywać węgiel i go sprzedawać,a nie tylko pieprzyć dyrdymały.

O jakim  węglu mówisz Polska importuje 20 mln ton węgla rocznie za 2014r.!!!Od 2000 nie wystarcza wydobycia na samozaopatrzenie.Buzek pozamykał kopalnie podcza swego pontyfikatu premiera 1997-2001 chłodzili gospodarkę z Balcerowiczem doprowadzili pkb.do -1% ZERWALI BARTER Z Rosją,''czerwony'' SLD w 2005 r przekazał PiS +7% PKB.Europa rocznie ma deficyt w węglu 200mln ton same Niemcy importują 75 mln ton.Aby coś sprzedać trzeba mieć, zebrać import w kleszcze i zacząć wydobywać węgiel i go sprzedawać,a nie tylko pieprzyć dyrdymały.

rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 12:27
Mnożą się bez opamiętania! Są bardzo ekspansywne, łatwo przemieszczają się w górę rzek i rzeczek, tamując przepływ i wody która potapia przyległe tereny. Nie wiem dlaczego są pod ochroną?
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 12:05
Czemu nie przeniesiono bobrów w inne miejsce gdzie może są potrzebne? Może warto czasem popatrzeć na dyrektywy unijne w tym zakresie.
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 10:14
Bóbr to szkodnik i tak powinien być traktowany. Niszczy wały podkopuje drogi i wycina drzewa. Przejdźcie się brzegami Kosarzewki, Krężniczanki, Bystrzycy. Zobaczcie co te szkodniki zrobiły z drzewami. Bóbr pod ochroną ? Tak ale tylko w Parkach Narodowych i Rezerwatach Przyrody.
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 09:21
Dlaczego są pod ochroną, jeśli jest ich tak dużo, że stanowią zagrożenie dla ludzi?
Avatar
which / 30 września 2015 o 21:25

Tak, trzeba osuszyć jeden z najsuchszych krajów Europy. Ale to Polska, nie ma co się dziwić..

Arabia Saudyjska ma dużo ropy, więc ropa w tym kraju jest tania. Rosja ma dużo gazu, więc gaz w tym kraju jest tani. Polska ma dużo węgla, więc jak by to było możliwe, to węgiel w tym kraju byłby najdroższy w Europie.