środa, 21 lutego 2018 r.

Chełm

Bociany zostały na zimę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 grudnia 2012, 21:49
Autor: kp

Bocianów nie mogą przechowywać osoby prywatne. Można je natomiast dokarmiać, najlepsze będzie mięso
Bocianów nie mogą przechowywać osoby prywatne. Można je natomiast dokarmiać, najlepsze będzie mięso

– Proszę o pomoc dla trzech bocianów, które nie odleciały na zimę. Ptaki przebywają pomiędzy miejscowościami Strupin Duży i Rożdżałów na terenie gminy Chełm – napisał do nas internauta z Chełma. O sprawie poinformowaliśmy Poleski Park Narodowy.

– Co roku trafiają do nas bociany i inne ptaki, ostatnio m.in. sowy i krogulce. Otrzymujemy też sporo sygnałów od mieszkańców, że zauważyli ptaki, które nie odleciały na zimę. Zanim jednak zaczniemy działać ktoś je musi złapać, co często jest bardzo trudne i przywieźć do nas – mówi Radosław Olszewski, kierownik ośrodka hodowli zwierząt w Poleskim Parku Narodowym. – A to należy do zadań gminy. W województwie lubelskim są tylko cztery ośrodki, w których ptaki mogą przebywać w odpowiednich warunkach w czasie zimy – w Urszulinie, Romanówce, Leonowie oraz Lublinie. Takich ptaków nie mogą przechowywać osoby prywatne. Można je natomiast dokarmiać, najlepsze będzie mięso i ryby. Jeśli mają odpowiednią ilość pokarmu są w stanie przetrwać zimę – dodaje.

Jak się okazało Urząd Gminy w Chełmie zna sprawę. – Zajmujemy się tymi bocianami od jakiegoś czasu i regularnie dokarmiamy wspólnie z chełmskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. Próbowaliśmy je odłowić, ale na razie jest to niemożliwe. Są w bardzo dobrej kondycji i uciekają. Nie można robić tego na siłę, ponieważ silny stres mógłby je zabić – tłumaczy Mirosław Mysiak, kierownik Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej w Urzędzie Gminy w Chełmie. – Jeśli zauważymy, że ich stan znacznie się pogorszył, spróbujemy je odłowić i przetransportować do Poleskiego Parku Narodowego – zapewnia.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!