sobota, 20 stycznia 2018 r.

Chełm

Brakuje pieniędzy na profilaktykę

  Edytuj ten wpis
Autor: Bożena Czyż

Bożena Mielniczenko, starszy technik elektroradiologii w chełmskim szpitalu, od lat obsługuje mammog
Bożena Mielniczenko, starszy technik elektroradiologii w chełmskim szpitalu, od lat obsługuje mammog

d Badanie palpacyjne
i mammografia to dwa najskuteczniejsze sposoby
w profilaktyce raka piersi u kobiet. O ile pierwsze można wykonać samodzielnie, a więc i bezpłatnie, o tyle dostęp do mammografu nie jest tak powszechny. Wszystko
z powodu braku pieniędzy.

W chełmskim szpitalu aparat pracuje od 1995 r. Jest sprawny i można wykonywać badania bez ograniczeń. Wykonuje się ok. 10 dziennie, wyłącznie ze wskazań ginekologa lub onkologa.
- Rzeczywisty koszt mammografii to 80 zł - mówi Jacek Solarz, dyrektor SP ZOZ w Chełmie. - To przykre, co powiem ale przy obecnym stanie finansowym placówki nie możemy sobie pozwolić na badania profilaktyczne na dużą skalę.
Pierwsze badanie mammografem powinny przeprowadzić kobiety po 35 roku życia, następne i już częściej po przekroczeniu czterdziestki. Chełmianki mogą się im poddać bezpłatnie dopiero wówczas, gdy same stwierdzą obecność zmian w obrębie piersi, a ginekolog lub onkolog to potwierdzi. Mogą też przebadać się za własne pieniądze, ale niewiele pań podejmuje taka decyzję. Coraz częściej robią to za nie zakłady pracy.
- Ostatnio mieliśmy kilkadziesiąt pacjentek z jednego z urzędów miast, także z urzędów gmin - mówi Bożena Mielniczenko, wieloletni pracownik Zakładu Radiologii SP ZOZ w Chełmie. - Był to prezent pracodawcy z okazji Dnia Kobiet.
Gdyby nie takie okazjonalne gesty, profilaktyka raka piersi przy użyciu mammografii nie istniałaby wcale. Rzadko zdarza się okazja, aby przeprowadzić badania skryningowe, tzn. powszechne i bezpłatne. Trzeba na nie uzyskać pieniądze z resortu zdrowia, bądź instytucji pozarządowych.

- Takie badania, jeśli chodzi o raka piersi, przeprowadzaliśmy tylko raz, wkrótce po zakupieniu mammografu - mówi Joanna Lis, kierownik Ośrodka Promocji Zdrowia SP ZOZ w Chełmie. - Ostatnio czyniliśmy starania, uzyskaliśmy nawet pozytywną opinię Banku Światowego, ale nasz program nie przeszedł. Nastawiamy się więc na edukację.
Ta edukacja to przede wszystkim nakłanianie kobiet w każdym wieku do badań palpacyjnych. Obmacywanie piersi podczas kąpieli jest najlepszym i najprostszym sposobem wykrycia nieprawidłowości. Gorąco poleca ten sposób Grażyna Choma, szefowa klubu "Amazonki” w Chełmie.
- Samobadanie to połowa sukcesu - mówi - żaden lekarz nie zna naszego ciała tak, jak my same.
Lekarze z kolei nie potwierdzają tej opinii (patrz ekspert). Tymczasem, zakład radiologii SP ZOZ w Chełmie na kilka tysięcy przeprowadzonych w 2000 r. badań mammograficznych wykrył, co zostało potwierdzone histopatologicznie, 33 przypadki zachorowania na raka sutka. Do 1 października tego roku odnotowano już 39 nowych zachorowań.
Polska jest krajem o średniej zachorowalności i względnie wysokiej umieralności na nowotwory złośliwe. Nowotwory złośliwe u kobiet umiejscawiają się właśnie na piersiach. We wczesnym stadium, które umożliwia podjęcie skutecznego leczenia, wykrywa się zaledwie ok. 25 proc. przypadków raka. Programy skryningu raka piersi stosowane w krajach wysoko rozwiniętych zmniejszają ryzyko umieralności na tę chorobę do 40 proc. W Polsce są modelowe programy skryningu, nie ma jednak pieniędzy na ich wdrażanie. Chełm nie odbiega pod tym względem od reszty kraju.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!