środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Brudy pod nosem starosty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 września 2005, 20:37

Przed Rudką niedaleko Chełma Kazimierz Stocki, starosta chełmski, z uśmiechem wpatruje się z plakatów wyborczych
na dzikie wysypisko śmieci.

O tym wysypisku na prośbę mieszkańców pisaliśmy już przed rokiem. Po naszej interwencji przez pewien czas gmina starała się utrzymywać tam porządek. Wkrótce jednak góra rozwiewanych przez wiatr śmieci znowu urosła.
- Codziennie po kilka razy muszę omijać te śmiecie - skarży się mieszkaniec Rudki. - Czasami bywa tak, że zalegają na jezdni i trzeba je przeskakiwać. Już nie mam sił wykłócać się o to wysypisko w gminie.
Nasi informatorzy z Rudki twierdzą, że dzikie wysypisko składa się nie z ich, lecz miejskich śmieci. Często obserwują, jak przy kontenerze zatrzymują się samochody z chełmską rejestracją. Kierowcy błyskawicznie wyrzucają z bagażników po kilka worków i czym prędzej zawracają w stronę miasta.
- Na takich kierowców jest sposób - twierdzi Eugeniusz Wilkowski, zastępca starosty chełmskiego. - Wystarczy spisać numer rejestracyjny samochodu i wraz z opisem zdarzenia przekazać go prokuraturze. Jest duża szansa, że taki "śmieciarz” zostanie ukarany.
W niedługim czasie na podobne polowania na "śmieciarzy” gminni urzędnicy będą wręcz skazani. Unia Europejska oczekuje od nas, że już w 2007 r. znikną z naszego krajobrazu nie tylko dzikie, ale i gminne wysypiska śmieci. Aby się z tym uporać między innymi utworzono Związek Komunalny Gmin Ziemi Chełmskiej.
- Naszym zadaniem jest między innymi zlikwidowanie wspólnymi siłami dziewięciu gminnych wysypisk oraz uruchomienie zakładu utylizacji odpadów - mówi Longin Bożeński, przewodniczący Związku Komunalnego. - W tym celu powołano już Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami (sp. z o.o.), które przejęło stare
i teren pod nowe wysypisko oraz działkę przeznaczoną pod zakład utylizacji.
Na tym tle sprawą poszczególnych samorządów jest organizowanie lub wynajmowanie firm, wyspecjalizowanych w zbiórce i ekspediowaniu śmieci. Jednocześnie to wójt i jego służby mają czuwać nad tym, by takie wysypiska jak w Rudce pozostały jedynie jak najgorszym wspomnieniem. Jeśli oni nie będą ścigać "śmieciarzy”,
to sami zostaną ukarani. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!