piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Budowa biblioteki w Chełmie zaczęła się w 1987 r. Wreszcie ją dokończą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 sierpnia 2012, 16:31

Budowa biblioteki przy Al. I Armii Wojska Polskiego zaczęła się w 1987 r. (Wizualizacja)
Budowa biblioteki przy Al. I Armii Wojska Polskiego zaczęła się w 1987 r. (Wizualizacja)

Sala widowiskowa, multimedialna wypożyczalnia i transgraniczne centrum edukacji – to wszystko będzie w miejskiej bibliotece.

Budowa biblioteki przy Al. I Armii Wojska Polskiego zaczęła się w 1987 r., ale na jej dokończenie zabrakło pieniędzy. Miastu udało się zagospodarować tylko dwa segmenty gmachu, do których kilka lat temu przeniesiono księgozbiór. Na dokończenie całego kompleksu, według wycen z 2008 r., brakowało blisko 14 mln zł.

– Biblioteka, która w założeniu miała być wizytówką miasta, stała się odstraszającą ruiną. Dlatego zdecydowaliśmy, aby podjąć zdecydowane działania w celu dokończeniu budowy, rozszerzając jednocześnie zakres funkcjonalności obiektu – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma.

Miasto postarało się o pieniądze z Unii na ten cel. – Wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego został złożony w 2008 r. Zakłada wykonanie prac budowlanych i zagospodarowanie terenu wokół budynku – mówi Robert Chełmnicki, dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

Ale w pierwszej edycji przyznawania unijnych funduszy, nie udało się zdobyć pieniędzy. Projekt był jednak na pierwszym miejscu listy rezerwowej. Niedawno okazało się, że otrzyma dofinansowanie. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał 9,7 mln zł na dokończenie biblioteki.

Pracy będzie sporo. – Ten budynek jest praktycznie w stanie surowym. Trzeba zrobić wszystko, całą wykończeniówkę. Są tylko ściany konstrukcyjne i stolarka, która ma już ze 20 lat i też jest w złym stanie – mówi Danuta Domańska, dyrektor Biura Inwestycji Miejskich.

Po zakończeniu budowy biblioteka będzie miała 5 tys. mkw. powierzchni użytkowej (teraz zajmuje tylko ok. 60 proc. tej powierzchni). Wydzielone zostaną nowe pomieszczenia biurowe i seminaryjne, ale nie tylko.

– W ramach tego projektu powstanie Transgraniczne Centrum Edukacji Ekonomiczno-Społecznej. Będzie się zajmowało współpracą z naszymi sąsiadami, organizacją konferencji, seminariów, spotkań – mówi Chełmnicki. – W budynku będzie również sala odczytowo-widowiskowa na ok. 200 miejsc, z nowoczesnym wyposażeniem audio-wizualnym.

Oprócz tego w obszernym holu wejściowym biblioteki zostanie zamontowana ogólnodostępna winda. Główne wejście będzie od strony al. I Armii Wojska Polskiego. Projekt przewiduje w sumie zagospodarowanie ponad 3 tys. mkw. terenu wokół biblioteki.

Miejscy urzędnicy czekają jeszcze na oficjalne zawiadomienie o przyznanym dofinansowaniu. Potem rozpoczną się procedury związane z przygotowaniem przetargu. Miasto chciałoby go ogłosić jeszcze w tym roku. Ale jeszcze wcześniej będzie trzeba zmniejszyć wartość projektu o te pieniądze, które zostały zainwestowane w latach 2009–2010 (renowacja elewacji dwóch segmentów i dobudowanie nowego skrzydła, w sumie za 1,3 mln zł).

Ostatecznie miasto będzie prawdopodobnie musiało zabezpieczyć w swoim budżecie na ten cel od 3 do 4 mln zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!