czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Budżet Chełma 2012: Na co miasto wyda pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 listopada 2011, 18:52

Projekt budżetu 700 tys. zł przeznacza na modernizację i unowocześnienie Kina "Zorza”. Placówka ta
Projekt budżetu 700 tys. zł przeznacza na modernizację i unowocześnienie Kina \"Zorza”. Placówka ta

Modernizacja domu kultury, remonty kolejnych ulic oraz urządzenie kina 3D. Także modernizacja ulicy Kolejowej z pl. Dworcowym i przejazdem "Kowelskim” oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8. Te i inne zadania uwzględniono w projekcie budżetu Chełma na 2012 rok.

Według finansistów z magistratu, przyszłoroczne dochody miasta mogą wynieść około 239,5 mln zł. Wydatki natomiast przekroczą 245 milionów. Największe koszty pochłonie utrzymanie szkół i innych placówek oświatowych. W rachubę wchodzi kwota rzędu blisko 134 mln. To stanowi prawie 54,5 proc. wszystkich wydatków. Dal porównania w 2010 roku ten wskaźnik wynosił jeszcze 48,3 proc.

Drugim najbardziej kosztownym zadaniem własnym samorządu są wydatki na pomoc społeczną. W przyszłym roku zarezerwowanych na to zostanie ponad 35 milionów, to jest ponad 14 proc. całego budżetu. Na "transport i łączność”, a więc wydatki związana z bieżącym utrzymaniem i remontami dróg, zaplanowano ponad 14,6 mln, a na wydatki majątkowe w tym nowe inwestycje około 12,5 mln.

Ulice i chodniki

Najważniejszym przyszłorocznym zadaniem drogowym będzie dokończenie modernizacji ul. 1 Pułku Szwoleżerów. To przedsięwzięcie szacowane na około 1,5 mln zł. Wśród ulic wymagających przebudowy pewniakiem jest także ul. Jadwigi Młodowskiej. W tym przypadku jednak pieniędzy wystarczy jedynie na przygotowanie dokumentacji. Trzecim pewnym zadaniem wpisanym do projektu przyszłorocznego budżetu jest warta około 170 tys. zł budowa ulicy Łącznej. Ponadto planowana jest wymiana nawierzchni i chodników wzdłuż ul. Połanieckiej na odcinku od przychodni do ul. Droga Męczenników. Zmian doczeka się również ulica Słoneczna. Z kolei przy ul. Bydgoskiej zostaną przebudowane chodniki. Dotyczy to także ulic Reformackiej, Mickiewicza i Wołyńskiej

Mieszkańcy Chełma nowych latarni doczekają się na ulicy Łącznej. Z kolei dla ulic Adama Asnyka, Barbary Sztembis, Ignacego i Stanisława Potockich oraz Rusałki opracowana zostanie dokumentacja techniczna.

Kultura

Największą przyszłoroczną inwestycją będzie modernizacja Chełmskiego Domu Kultury, współfinansowana współfinansowana ze środków unijnych. Za około 5,4 mln zł. miasto chce placówkę rozbudować o nowe pomieszczenia oraz wyposażyć w niezbędne urządzenia. Po sąsiedzku goście ChDK otrzymają do dyspozycji ponad 100 nowych monitorowanych i oświetlonych miejsc parkingowych.
Dodatkowe 700 tys. zł zapisano w załączniku na modernizację i unowocześnienie Kina "Zorza”. Placówka ta w końcu zostanie wyposażona w technologię 3D.

Na co jeszcze miast wyda pieniądze?

Projekt budżetu przeznacza 330 tys. zł na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Ponadto za 100 tys. zł miasto chce też kupić dla MOSiR specjalny ciągnik pomocny przy pielęgnacji murawy stadionu i pozostałych boisk w mieście. Załącznik inwestycyjny przewiduje także modernizację miejskiego systemu monitoringu. Przeznacza na to 50 tys. zł.

Szansa na więcej

Agata Fisz, prezydent Chełma nie wyklucza wprowadzenia w ciągu przyszłego roku kolejnych zadań, nie przewidzianych w przygotowywanym budżecie. Będzie to zależało od poprzetargowych oszczędności, które dotyczą zaplanowanych już inwestycji. Ponadto na wyniki naborów czeka kilka złożonych przez urzędników unijnych projektów. Najważniejszym z nich jest modernizacja ulicy Kolejowej z pl. Dworcowym i przejazdem "Kowelskim”. Wartość całego zadania to ponad 6 mln zł, z czego 83 proc. miałoby pochodzić ze środków unijnych. Dwa razy więcej kosztować może termoizolacja ZSzO nr 8 wraz z rozbudową krytej pływalni. Wyceniony na ponad 11 mln zł. projekt ma szanse na 90-procentowe dofinansowanie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Z zachodu
Gość
bieluch
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Z zachodu
Z zachodu (23 listopada 2011 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ulice i chodniki???A co z ulicą Zachodnią rozjeżdżoną , dziurawą jak ser i zniszczoną przez autobusy CLA?!!! Czy dalej mamy ponosić koszty naprawy zawieszenia swoich pojazdów i wąchać smród spalin autobusów ?


Kultura??"....700 tys. zł zapisano w załączniku na modernizację i unowocześnienie Kina "Zorza”. Placówka ta w końcu zostanie wyposażona w technologię 3D" Dla kogo ta modernizacja ? kto będzie korzystał z tej cudownej technologii 3D, skoro nawet obecnie kino swieci pustkami? A może po owej 700 tys. modernizacji Kina "Zorza" , znajdzie się nowa koncepcja funkcjonalna jego wykorzystania? Może KASYNO ??

Na co jeszcze miast wyda pieniądze?"za 100 tys. zł miasto chce też kupić dla MOSiR specjalny ciągnik pomocny przy pielęgnacji murawy stadionu i pozostałych boisk w mieście".
A może czas najwyższy racjonalnie wykorzystać do tego celu sprzęt do utrzymania zieleni jakim dysponuje miejska spółka MPGK Sp. z o.o. i jej Zakład Oczyszczania Miasta ?!!
A ile środków finansowych miasto przewidziało na dokapitalizowanie, dofinansowanie działalności Spółek miejskich?-tego nam nie powiedziano!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2011 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='rrroman' timestamp='1322036630' post='561688']
Również ul. Trubakowska została zapomniana. A przecież to strategiczna ulica dla miasta. Mieści się przy niej Komenda Główna Straży Granicznej, Zakład i pogotowie energetyczne, nieco dalej na ul. Piwnej znajduje się zakład gazowniczy i pogotowie gazowe. Poza tym jest to ulica odciążająca ulicę lubelską, gdyż można przemieścić się nią na os. słoneczne. Ale remontu nie będzie zapewne dopóki nie wybierzemy jakiegoś radnego z tego rejonu. SIC!
[/quote]
Oddział nie Komenda Głowna bo ta jest w Warszawce, ale stan nawierzchni na Trubakowskiej to skandal , kocie carskie łby wylazły i nikt tego nie łata. Dlatego żę nie ma tu KOŚCIOŁA tylko magazyny , juz dawno by załatali.
Rozwiń
bieluch
bieluch (23 listopada 2011 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NA PENSJE I NAGRODY DLA URZĘDASÓW.
Rozwiń
rrroman
rrroman (23 listopada 2011 o 09:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Również ul. Trubakowska została zapomniana. A przecież to strategiczna ulica dla miasta. Mieści się przy niej Komenda Główna Straży Granicznej, Zakład i pogotowie energetyczne, nieco dalej na ul. Piwnej znajduje się zakład gazowniczy i pogotowie gazowe. Poza tym jest to ulica odciążająca ulicę lubelską, gdyż można przemieścić się nią na os. słoneczne. Ale remontu nie będzie zapewne dopóki nie wybierzemy jakiegoś radnego z tego rejonu. SIC!
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2011 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak by nie patrzeć dalej remonty w centrum a co na MICKIEWICZA złoty chodnik połażą czy co, a na LUBELSKIEJ dalej nic ,a le jak beda wybory znowu pani prezydent przyjedzie na Zachód i Sama bedzie ulotki rozdawać i witać sie z mieszkańcami , radze wybrać inny rejon.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!