wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Budżet obywatelski w Chełmie. Na co możesz zagłosować?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2014, 18:15

Mieszkańcy Chełma zadecydują, na co miasto ma wydać dwa miliony. Pomysłów na liście budżetu obywatelskiego jest ponad 80.

W Chełmie podano oficjalną listę zadań zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Zrealizowane zostaną te, które drogą głosowania spotkają się z największym poparciem ze strony zainteresowanych.

Propozycje zostały podzielone z uwagi na rejony miasta, których dotyczą. W pierwszym, śródmiejskim zostało zarejestrowanych 30 zdań. W kolejnym, obejmującym między innymi osiedla XXX-lecia i Kościuszki oraz ul. Zachodnią 17 przedsięwzięć. W trzecim z ulicami Połaniecką, Łowiecka i osiedlem Bazylany - 19, a w czwartym z al. Piłsudskiego, pl. Tysiąclecia, Wołyńską i 11 Listopada 18.

W sumie to 84 zadania. Wśród zgłoszonych propozycji najwięcej dotyczy modernizacji, bądź budowy miejskich dróg i chodników. Na liście znalazły się też wnioski dotyczące instalowania ulicznego oświetlenia, urządzania, lub rozbudowy placów zabaw dla dzieci, tworzenie bądź powiększanie parkingów, budowa wiat przystankowych, sieci kanalizacji sanitarnej, czy też plenerowych siłowni.

Mieszkańcy zwrócili także uwagę na potrzebę przebudowy alejek w Parku Miejskim oraz zadbania o skwer przy ul. Pocztowej.

Wszystkie zadania zostały wycenione. Najkosztowniejsze z nich to modernizacja placu i reaktywowanie miasteczka rowerowego przy ul. Połanieckiej. Jeśli to przedsięwzięcie zostanie przegłosowane, to jego realizacja pochłonie pół miliona złotych. Z drugiej strony najtańsze zadania z listy, wycenione po 30 tys. zł każde to zamówienie dokumentacji technicznej na ul. Elsnera oraz na drogę dojazdową z miejscami parkingowymi do parafii św. Rodziny.

- Zgłoszone wnioski zweryfikowała specjalna komisja - mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma. - Odpadły te, które były sprzeczne z planem zagospodarowania przestrzennego miasta, naruszały własność prywatną, nie miały charakteru inwestycyjnego, bądź ich wartość przekraczała 500 tys. zł. W niektórych przypadkach komisja wzywała autorów wniosków, by je uszczegółowili.

Chełmianie będą głosować od 6 do 11 października. Wystarczy przyjść do Urzędu Miasta z dokumentem tożsamości zawierającym adres zamieszkania, by dostać kartę do głosowania. Maksymalnie można poprzeć trzy projekty.

Na inwestycje wskazane w ramach budżetu obywatelskiego miasto przeznaczyło 2 mln zł, czyli po pół miliona na każdy okręg. Te kwoty zostaną rozłożone na realizację wniosków, które otrzymają największą liczbę głosów.

Głosowanie poprzedzą organizowane przez miasto spotkania informacyjne w poszczególnych okręgach.
  Edytuj ten wpis
Olaf
rr
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Olaf
Olaf (3 października 2014 o 10:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No to dość ciekawe, bo  źródła inicjatywy obywatelskiej to przektęry pewnego stowarzyszenia z Chełma powiązanego z działaczami PO zatrudnionymy w UM przy funduszach EFS. Skąd mieli kasę na promocję, bilbordy itd.... Teraz już startują w wyborach. To też kosztuje ... - kto to finansuje?

Rozwiń
rr
rr (30 września 2014 o 20:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Zagłosuj w Lublinie 

M-257

Budowa boiska wielofunkcyjnego i placu 
zabaw miejscem rekreacji i integracji 
mieszkańców osiedla Czuby i Węglinek

Rozwiń
Gość
Gość (30 września 2014 o 19:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wielka szkoda, że autor nie przypomniał skąd budżet obywatelski się w Chełmie wziął. Tego, że o pomyslodawcach - Komitecie Inicjatywy Uchwałodawczej "Nasz Chełm", przecież R. Kurczewicz nie powie, ale żeby i dziennikarzowi się nie chciało.... 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!