poniedziałek, 22 maja 2017 r.

Chełm

Bug zabiera wieś

Dodano: 17 lutego 2002, 20:52
Autor: (bar)

Niewykluczone, że Lubelszczyzna straci jedną z miejscowości. Uchańka w gminie Dubienka już wkrótce może się znaleźć po ukraińskiej stronie.
Od lat Bug podmywa tamtejszą skarpę. W innych miejscach w pobliżu wsi woda wdziera się na niżej położone tereny. Problem bierze się stąd, że tuż przed wsią rzeka skręca pod kątem 90 stopni. W okresach przyboru wody podmywa brzeg. Zagrożonych jest około 100 hektarów łąk, należących do mieszkańców Uchańki. W najgorszym razie Bug może zagarnąć nawet całą wieś. Tymczasem zgodnie z prawem granica pomiędzy państwami biegnie środkiem rzeki.
– Jesienią ubiegłego roku rozpoczęliśmy prace mające na celu zabezpieczenie brzegu Bugu – mówi Józef Balawajder, wójt gminy Dubienka. – Jeśli się z tym na czas nie uporamy, rzeka może zmienić koryto i mapę kraju.
Woda, która wystąpiła z koryta rzeki, dotarła już do szosy. Mieszkańcy wsi są do tego przyzwyczajeni. Podobne zjawisko obserwują po każdych roztopach. Wierzą jednak, że władze nie dopuszczą, by rzeka zmieniła koryto i zagarnęła należące do wiejskiej wspólnoty łąki.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24