wtorek, 20 marca 2018 r.

Chełm

Cementownia "Chełm". Tony śmieci pracują na cement

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 sierpnia 2014, 19:07

Cementownia "Chełm zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem zastosowania w technologii produkcji cementu paliw alternatywnych.

W ciągu roku zakład spala około 300 tys. ton odpowiednio spreparowanych odpadów komunalnych. Pozwala mu to zaoszczędzić blisko 100 tys. ton węgla. Specjalnym zyskiem jest obniżenie emisji dwutlenku węgla.

Chełmscy inżynierowie wyprzedzili technologów z Niemiec, czy USA. Nad stworzeniem obecnego systemu, który pozwala w produkcji klinkieru bezpiecznie stosować paliwa alternatywne pracowali 12 lat.

- Cementownia "Chełm” zawsze wyróżniła się skłonnością do technicznych eksperymentów i nowatorskich rozwiązań technicznych - mówi Tadeusz Radzięciak, członek zarządu spółki Cemex Polska, do której należy chełmski zakład. - Doszło do tego, że staliśmy się poligonem doświadczalnym dla kolegów, a nawet konkurentów z branży. Chętnie dzielimy się swoimi doświadczeniami.

Chełmska cementownia najpierw na swoje potrzeby przy udziale kapitału prywatnego stworzyła suszarnię paliw alternatywnych, po czym stworzono zakład produkcji takich paliw. Czynny od kwietnia tego roku pozostaje jeszcze na etapie rozruchu. Został stworzony po to, aby zapewnić cementowni ciągłość dostaw wysokiej jakości paliwa. Dobowe zapotrzebowane Cementowni "Chełm” to tysiąc ton alternatywnego paliwa.

- Sprowadzamy specjalnie wyselekcjonowane odpady z całej Polski, w tym oczywiście także z Chełma i Lublina - dodaje Radzięciak. - Nie mogą zawierać na przykład szkła, metalu, czy gumy.

Radzięciak nie ukrywa, że skoncentrowanie się na paliwach alternatywnych wynika nie tylko z przesłanek ekologicznych, ale przede wszystkim ekonomicznych. To sposób na znaczne potanienie produkcji. Wyselekcjonowane śmiecie są tańsze od węgla, którego użycie na domiar złego przekłada się na emisję dwutlenku węgla.

Popiół, który powstaje podczas spalania biomasy jest w całości wykorzystywany do produkcji klinkieru. Wykorzystywana jest także para wodna i gazy uwalniające się w suszarni odpadów. Trafiają do pieca i są w całości spalane. W ten sposób przykre zapachy w sąsiedztwie zostały ograniczone do minimum. Z kolei ciepłe powietrze z pieca wykorzystywane jest w suszarni.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Chełm biznes cementownia Chełm
Użytkownik niezarejestrowany
aro
olek
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 grudnia 2016 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Problem ze spalaniem śmieci jest taki że te śmieci ze śmietników mają brzydki zapach (śmierdzą) już przy dojeździe do cementowni , a odnośnie cementu powodują wzrost zawartości chloru w cemencie co po przekroczeniu może powodować korozję zbrojenia w betonie.
Rozwiń
aro
aro (18 sierpnia 2014 o 11:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Polak był głupi jest głupi i będzie głupi a Niemiec to zawsze wykorzysta   ten cement jest   gó...o   wart   kiedyś dodawali pyły radioaktywne a teraz niemieckie śmieci metoda mokra to był cement a metoda such to jest lipa     

Rozwiń
olek
olek (17 sierpnia 2014 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a skąd tern czarny dym jeżeli to takie ekologiczne?

Rozwiń
Alina
Alina (16 sierpnia 2014 o 19:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dobrze ,że tak pozwala proces obecny technologiczny.To dla mnie miłe,mój ojciec budował Cementownię Chełm od samego początku chyba przełom lat 50/60 (byłam kilkuletnim brzdącem)

Rozwiń
Ignacy....
Ignacy.... (5 sierpnia 2014 o 16:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do: lubellak@op.pl   ... nie wiem skąd pomysł, aby ochrzcić mnie malkontentem dlatego tylko, ze zastanawiam się nad wielkością produkcji. Nie mam nic przeciw nowym technologiom pozyskiwania energii, a wręcz przeciwnie...Uważam, że więcej zakładów produkcyjnych w miarę rozwoju techniki powinno przejść na podobne rozwiązania. Od postępu nie należy uciekać, tylko wprowadzać go do naszej codzienności. Nie ukrywam  faktu, iż miałem nadzieję na informację dotyczącą właśnie ilości produkowanego cementu, i jak się to ma do lat minionych ...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!