środa, 23 sierpnia 2017 r.

Chełm

Ceny węgla podnoszą temperaturę

Autor: Monika Mojsym

W składach powoli zaczyna brakować węgla. A jego ceny z kolejnych dostaw mogą wzrosnąć nawet o trzydzieści procent.

- Ja dopiero rozglądam się za węglem. Co roku kupuję go w innym składzie - mówi Bogdan Marszał. - Chodzę i porównuję ceny. Ale już teraz widzę, że nie uda mi się wiele zaoszczędzić. Na zakup pół tony węgla muszę zarezerwować co najmniej 300 złotych.

Ale trzeba się pospieszyć, bo węgla już zaczyna brakować. - Na razie sprzedajemy ten, który został nam ze starych dostaw. Na stanie mamy niecałe trzydzieści ton - mówi Marzena Pawłowska ze składu opału GS "Samopomoc Chłopska”. - Spodziewamy się, że następna transza może być sporo droższa.

Klienci najczęściej pytają o tzw. orzech. Jego cena waha się w granicach 600 zł. Dlatego wiele osób korzysta z możliwości zakupów opału na raty. Przed zimą kupują zwykle około tony.

Sposobem na zmniejszenie wydatków może być zakup węgla bezpośrednio w kopalni. Oszczędza się pieniądze, ale nie czas, bo w kolejce trzeba przestać nawet tydzień. Najmniejsza ilość węgla, jaką można kupić w "Bogdance,” to pięćset kilogramów. Cena jest korzystna. Tona popularnego "orzecha” kosztuje tam około 503 zł brutto.

Problemów ze zgromadzeniem opału na zimę nie będą mieli natomiast ci, którzy zdecydują się na zakup drewna. Można je dostać praktycznie w każdym z siedemnastu leśnictw na naszym terenie.

- Drewna na pewno nie zabraknie, a jego cena od dłuższego czasu utrzymuje się na tym samym poziomie - mówi Andrzej Bojnowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chełm.

Za metr sześcienny drewna trzeba zapłacić, w zależności od rodzaju, od 40 do 80 zł. Najdroższe i najbardziej popularne są twarde gatunki, m.in. graby i dęby. Dużo tańsze są topole i gałęzie, jednak te ostatnie trzeba samemu pociąć.
Czytaj więcej o:
czytelnik
czytelnik
jaro
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

czytelnik
czytelnik (14 października 2008 o 16:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JA KUPILEM TONE DREWNA ZA 100 ZŁ POCIETEGO DOBRZE SIĘ PALI I DAJE CIEPŁO A KUPIŁEM GO NA SKŁADZIE OPALU
Rozwiń
czytelnik
czytelnik (14 października 2008 o 16:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
JA KUPILEM TONE DREWNA ZA 100 ZŁ POCIETEGO DOBRZE SIĘ PALI I DAJE CIEPŁO
Rozwiń
jaro
jaro (10 października 2008 o 21:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ja dąb kupilem za 70 zł, a Ty chyba u handlarzy, którzy kupują w lesie
Rozwiń
dar
dar (10 października 2008 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak się orientuje to buk czy dąb można kupić po 160-180zł/metr przestrzenny.Pozostaje jeszcze brykiet.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!