niedziela, 18 lutego 2018 r.

Chełm

Chcą zmienić nazwę ulicy na Aleje Świętego Jana Pawła II. Mieszka tu 2,5 tys. osób

Dodano: 15 stycznia 2016, 17:24

Krasnystaw. Działacze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, nie licząc się z kosztami uparli się, by ul. Stefana Okrzei przemianować na Aleje Świętego Jana Pawła II. To największa ulica w mieście, przy której zameldowanych jest 2,5 tysiąca osób. Mieści się tam też wiele firm.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Społeczne konsultacje w tej sprawie trwają do 25 stycznia. Żeby opowiedzieć się za lub przeciw proponowanym zmianom, należy wypełnić wniosek (dostępny na stronie internetowej miasta oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca) i złożyć go w Urzędzie Miasta.

– Wygląda na to, że większość mieszkańców jest przeciwna zmianie nazwy ulicy – mówi nam jeden z urzędników krasnostawskiego magistratu. – Z jednej strony kierują się względami praktycznymi, a z drugiej przywiązaniem do tradycji oraz szacunku dla dotychczasowego patrona. A jeśli chodzi o inicjatorów przedsięwzięcia, to już raz próbowali zmienić nazwę. Wtedy im się nie udało.

Na adres Urzędu Miasta przychodzą listy i maile z całej Polski od osób i instytucji, które biorą w obronę bohatera stworzonej przez Józefa Piłsudskiego Organizacji Bojowej PPS. Dyskusja toczy się też na portalach społecznościowych.

– Ul. Okrzei to największa arteria w mieście – mówi Robert Kościuk, zastępca burmistrza Krasnegostawu.

Zameldowanych jest przy niej około 2,5 tys. osób. Mieści się tam także wiele instytucji oraz przedsiębiorstw. W przypadku zmiany patrona wszyscy musieli by się liczyć ze zmianą dokumentów i zapisów w KRS. A to ogromne koszty.

Według Kościuka trzeba zmienić kryteria obowiązujące przy składaniu tego typu wniosków. Tak, by stała za nimi większa niż obecnie reprezentacja mieszkańców.

Co na to sami inicjatorzy zmiany nazwy ulicy?

– Z wnioskiem o zmianę patrona wystąpiliśmy w ubiegłym roku, który był rokiem Jana Pawła II – mówi Roman Fornalski ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. – W ten sposób chcemy uczcić największego Polaka 1000-lecia, który tak dużo zdobił dla świata, Polski i dla mnie osobiście. Przeciwko Stefanowi Okrzei nic osobiście nie mamy. Chodzi jednak o to, że ta ulica jest najbardziej reprezentacyjna w mieście, a tym samym godna naszego papieża.

Stefan Okrzeja
 
 Był pierwszym członkiem Organizacji Bojowej skazanym na śmierć i straconym 21 lipca 1905 w Warszawskiej Cytadeli. Miał wtedy 19 lat. Zapłacił życiem za udział w zamachu na znienawidzonego przez ludność Warszawy carskiego oberpolicmajstra, pułkownika barona Karla Nolkena.
 
 Dowódcą jednej z dwóch grup uczestniczących w tej akcji był Aleksander Prystor, późniejszy premier RP. Broń dostarczył Walery Sławek, najbardziej zaufany współpracownik Piłsudskiego.
Stefan Okrzeja Był pierwszym członkiem Organizacji Bojowej skazanym na śmierć i straconym 21 lipca 1905 w Warszawskiej Cytadeli. Miał wtedy 19 lat. Zapłacił życiem za udział w zamachu na znienawidzonego przez ludność Warszawy carskiego oberpolicmajstra, pułkownika barona Karla Nolkena. Dowódcą jednej z dwóch grup uczestniczących w tej akcji był Aleksander Prystor, późniejszy premier RP. Broń dostarczył Walery Sławek, najbardziej zaufany współpracownik Piłsudskiego.
SONDA
Liczba głosów: 725

Co sądzisz o zmianie nazwy ulicy?

4.83 %
Popieram zmianę na Aleje Świętego Jana Pawła II
93.66 %
Niech pozostanie ulica Stefana Okrzei
1.52 %
Nie mam zdania
Gość
Gość
Gość
(52) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 stycznia 2016 o 08:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prowincjonalizm w krystalicznej postaci, myślałem, że ten owczy pęd za świętością JP II minął, ale gdzie tam.
Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2016 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
banda pisowskich psycholi poczula wiatr w zaglach... ten obronca ksiezy pedofilow, co wiedzial o aferach i nuic nie zrobil, nie zasluguje na ulice ani tym bardziej szkoly, to drugie jest juz pogarda wobec gwalconych przez kler dzieci...
Rozwiń
Gość
Gość (20 stycznia 2016 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jestem za tym by wszystkie ulicy w miastach nazywaly się: Najukochańszy światy JPII i dalje numer.... Aha...nie wszystkie połowa. druga polowa powinna nazywać się Lecha K. bliźniaka zbawiciela. Tak by każda pawła krzyżowała się z lechem.. Tak wam podpowiada stara moherzyca Aldona z Krasnego..... sto,stop,stop..... Janopawlowa.
Rozwiń
Gość
Gość (19 stycznia 2016 o 11:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
idioci !
Rozwiń
crx
crx (19 stycznia 2016 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Głupota i fanatyzm ludzki nie zna granic, szczególnie w Krasnymstawie jak widac...

PEWIEN ŚW(IRNIETY) TO NIE CZŁOWIEK ,A STAN UMYSŁU OBECNIE, JAK WIDAĆ ...;-((( Represjonowani w stanie wojennym ...! Ciekawe czy przynajmniej w obecnej tej swojej Polsce dali choć 1 grosz na głodujące dzieci...?!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (52)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!