Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 stycznia 2016 r.
17:24

Chcą zmienić nazwę ulicy na Aleje Świętego Jana Pawła II. Mieszka tu 2,5 tys. osób

0 52 A A

Krasnystaw. Działacze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, nie licząc się z kosztami uparli się, by ul. Stefana Okrzei przemianować na Aleje Świętego Jana Pawła II. To największa ulica w mieście, przy której zameldowanych jest 2,5 tysiąca osób. Mieści się tam też wiele firm.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Społeczne konsultacje w tej sprawie trwają do 25 stycznia. Żeby opowiedzieć się za lub przeciw proponowanym zmianom, należy wypełnić wniosek (dostępny na stronie internetowej miasta oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca) i złożyć go w Urzędzie Miasta.

– Wygląda na to, że większość mieszkańców jest przeciwna zmianie nazwy ulicy – mówi nam jeden z urzędników krasnostawskiego magistratu. – Z jednej strony kierują się względami praktycznymi, a z drugiej przywiązaniem do tradycji oraz szacunku dla dotychczasowego patrona. A jeśli chodzi o inicjatorów przedsięwzięcia, to już raz próbowali zmienić nazwę. Wtedy im się nie udało.

Na adres Urzędu Miasta przychodzą listy i maile z całej Polski od osób i instytucji, które biorą w obronę bohatera stworzonej przez Józefa Piłsudskiego Organizacji Bojowej PPS. Dyskusja toczy się też na portalach społecznościowych.

– Ul. Okrzei to największa arteria w mieście – mówi Robert Kościuk, zastępca burmistrza Krasnegostawu.

Zameldowanych jest przy niej około 2,5 tys. osób. Mieści się tam także wiele instytucji oraz przedsiębiorstw. W przypadku zmiany patrona wszyscy musieli by się liczyć ze zmianą dokumentów i zapisów w KRS. A to ogromne koszty.

Według Kościuka trzeba zmienić kryteria obowiązujące przy składaniu tego typu wniosków. Tak, by stała za nimi większa niż obecnie reprezentacja mieszkańców.

Co na to sami inicjatorzy zmiany nazwy ulicy?

– Z wnioskiem o zmianę patrona wystąpiliśmy w ubiegłym roku, który był rokiem Jana Pawła II – mówi Roman Fornalski ze Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. – W ten sposób chcemy uczcić największego Polaka 1000-lecia, który tak dużo zdobił dla świata, Polski i dla mnie osobiście. Przeciwko Stefanowi Okrzei nic osobiście nie mamy. Chodzi jednak o to, że ta ulica jest najbardziej reprezentacyjna w mieście, a tym samym godna naszego papieża.

Stefan Okrzeja
 
 Był pierwszym członkiem Organizacji Bojowej skazanym na śmierć i straconym 21 lipca 1905 w Warszawskiej Cytadeli. Miał wtedy 19 lat. Zapłacił życiem za udział w zamachu na znienawidzonego przez ludność Warszawy carskiego oberpolicmajstra, pułkownika barona Karla Nolkena.
 
 Dowódcą jednej z dwóch grup uczestniczących w tej akcji był Aleksander Prystor, późniejszy premier RP. Broń dostarczył Walery Sławek, najbardziej zaufany współpracownik Piłsudskiego.
Stefan Okrzeja Był pierwszym członkiem Organizacji Bojowej skazanym na śmierć i straconym 21 lipca 1905 w Warszawskiej Cytadeli. Miał wtedy 19 lat. Zapłacił życiem za udział w zamachu na znienawidzonego przez ludność Warszawy carskiego oberpolicmajstra, pułkownika barona Karla Nolkena. Dowódcą jednej z dwóch grup uczestniczących w tej akcji był Aleksander Prystor, późniejszy premier RP. Broń dostarczył Walery Sławek, najbardziej zaufany współpracownik Piłsudskiego.

Sonda: Co sądzisz o zmianie nazwy ulicy?

Liczba głosów: 725
93.66%
Niech pozostanie ulica Stefana Okrzei
4.83%
Popieram zmianę na Aleje Świętego Jana Pawła II
1.52%
Nie mam zdania

Komentarze 52

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 08:55
Prowincjonalizm w krystalicznej postaci, myślałem, że ten owczy pęd za świętością JP II minął, ale gdzie tam.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:49
banda pisowskich psycholi poczula wiatr w zaglach... ten obronca ksiezy pedofilow, co wiedzial o aferach i nuic nie zrobil, nie zasluguje na ulice ani tym bardziej szkoly, to drugie jest juz pogarda wobec gwalconych przez kler dzieci...
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 13:54
Jestem za tym by wszystkie ulicy w miastach nazywaly się: Najukochańszy światy JPII i dalje numer.... Aha...nie wszystkie połowa. druga polowa powinna nazywać się Lecha K. bliźniaka zbawiciela. Tak by każda pawła krzyżowała się z lechem.. Tak wam podpowiada stara moherzyca Aldona z Krasnego..... sto,stop,stop..... Janopawlowa.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 11:41
idioci !
Avatar
crx / 19 stycznia 2016 o 10:59

Głupota i fanatyzm ludzki nie zna granic, szczególnie w Krasnymstawie jak widac...

PEWIEN ŚW(IRNIETY) TO NIE CZŁOWIEK ,A STAN UMYSŁU OBECNIE, JAK WIDAĆ ...;-((( Represjonowani w stanie wojennym ...! Ciekawe czy przynajmniej w obecnej tej swojej Polsce dali choć 1 grosz na głodujące dzieci...?!!!

Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 21:58
Macie popierdolone w waszych DURNYCH glowach
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 21:34
i GŁUPOCIE !!!!
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 20:05
Ciemnota, tępota, fałsz, kłamstwo i obrzydzenie ! Stop tępocie
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 18:31

wsio uże już było; „Stoit Statuja – Bolszowo ma chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Nowa poprawiona wersja brzmiała: „Stoit Statuja – Uże bez chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Werdykt Rejkomu brzmiał: „Już lepsze, ale jeszcze należy nad nią popracować...” Nad wersją ostateczną – jak zapewniał zniecierpliwiony poeta – praca zajęła mu noc, ale wymagała pobudzenia muzy flaszką… Brzmiała ona: „Stoit Statują – Ruka podniata – A w miestie chuja – Wisit granata”…

własnie ! niech pomyślą nad pomnikiem dla Czapajewa

własnie ! niech pomyślą nad pomnikiem dla Czapajewa

rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 18:28
wsio uże już było; „Stoit Statuja – Bolszowo ma chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Nowa poprawiona wersja brzmiała: „Stoit Statuja – Uże bez chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Werdykt Rejkomu brzmiał: „Już lepsze, ale jeszcze należy nad nią popracować...” Nad wersją ostateczną – jak zapewniał zniecierpliwiony poeta – praca zajęła mu noc, ale wymagała pobudzenia muzy flaszką… Brzmiała ona: „Stoit Statują – Ruka podniata – A w miestie chuja – Wisit granata”…
Avatar
Gość / 23 stycznia 2016 o 08:55
Prowincjonalizm w krystalicznej postaci, myślałem, że ten owczy pęd za świętością JP II minął, ale gdzie tam.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 22:49
banda pisowskich psycholi poczula wiatr w zaglach... ten obronca ksiezy pedofilow, co wiedzial o aferach i nuic nie zrobil, nie zasluguje na ulice ani tym bardziej szkoly, to drugie jest juz pogarda wobec gwalconych przez kler dzieci...
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 13:54
Jestem za tym by wszystkie ulicy w miastach nazywaly się: Najukochańszy światy JPII i dalje numer.... Aha...nie wszystkie połowa. druga polowa powinna nazywać się Lecha K. bliźniaka zbawiciela. Tak by każda pawła krzyżowała się z lechem.. Tak wam podpowiada stara moherzyca Aldona z Krasnego..... sto,stop,stop..... Janopawlowa.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 11:41
idioci !
Avatar
crx / 19 stycznia 2016 o 10:59

Głupota i fanatyzm ludzki nie zna granic, szczególnie w Krasnymstawie jak widac...

PEWIEN ŚW(IRNIETY) TO NIE CZŁOWIEK ,A STAN UMYSŁU OBECNIE, JAK WIDAĆ ...;-((( Represjonowani w stanie wojennym ...! Ciekawe czy przynajmniej w obecnej tej swojej Polsce dali choć 1 grosz na głodujące dzieci...?!!!

Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 21:58
Macie popierdolone w waszych DURNYCH glowach
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 21:34
i GŁUPOCIE !!!!
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 20:05
Ciemnota, tępota, fałsz, kłamstwo i obrzydzenie ! Stop tępocie
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 18:31

wsio uże już było; „Stoit Statuja – Bolszowo ma chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Nowa poprawiona wersja brzmiała: „Stoit Statuja – Uże bez chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Werdykt Rejkomu brzmiał: „Już lepsze, ale jeszcze należy nad nią popracować...” Nad wersją ostateczną – jak zapewniał zniecierpliwiony poeta – praca zajęła mu noc, ale wymagała pobudzenia muzy flaszką… Brzmiała ona: „Stoit Statują – Ruka podniata – A w miestie chuja – Wisit granata”…

własnie ! niech pomyślą nad pomnikiem dla Czapajewa

własnie ! niech pomyślą nad pomnikiem dla Czapajewa

rozwiń
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 o 18:28
wsio uże już było; „Stoit Statuja – Bolszowo ma chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Nowa poprawiona wersja brzmiała: „Stoit Statuja – Uże bez chuja – Ruka podniata – W rukie granata”. Werdykt Rejkomu brzmiał: „Już lepsze, ale jeszcze należy nad nią popracować...” Nad wersją ostateczną – jak zapewniał zniecierpliwiony poeta – praca zajęła mu noc, ale wymagała pobudzenia muzy flaszką… Brzmiała ona: „Stoit Statują – Ruka podniata – A w miestie chuja – Wisit granata”…
Zobacz wszystkie komentarze 52

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 0 1

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 1 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 0 1

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 6 3

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 1 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

Pierwszy transfer Motoru Lublin

Pierwszy transfer Motoru Lublin 1 5

Motor wziął sobie do serca starą, piłkarską prawdę, że zespół buduje się od tyłu. W poniedziałek pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem podpisał Maksymilian Cichocki. A we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali o pozyskaniu kapitana Chełmianki Michała Wołosa

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal 1:2. Koszmarny początek mistrzostw [zdjęcia]
galeria

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal 1:2. Koszmarny początek mistrzostw [zdjęcia] 68 17

Odliczanie zakończone! O godzinie 17 reprezentacja Polski na stadionie w Moskwie zmierzy się z reprezentacją Senegalu. Biało-Czerwoni wracają na Mundial po 12 latach przerwy. W 2002 i 2006 roku w meczach otwarcia nasz zespół ponosił porażki. Tym razem kibice liczą na zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku

MUNDIAL 2018. Kolumbia – Japonia 1:2. Sensacja w Sarańsku 0 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy H Japonia niespodziewanie pokonała w Sarańsku Kolumbię 2:1. Zespół z Ameryki Południowej niemal przez cały mecz musiał radzić sobie bez jednego zawodnika

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi

Lublin: Komendant komisariatu pod lupą przełożonych. Chodzi o niewłaściwe stosunki z podwładnymi 6 8

Komendant III Komisariatu Policji w Lublinie musi się liczyć z „dyscyplinarką” za naruszenie zasad etyki zawodowej. Chodzi o relacje mł. insp. Piotra Kuczmary z podwładnymi.

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin

Długa droga do raju piłkarek MKS Perły Lublin 0 1

Liga Mistrzyń piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej
Alarm 24

"To kuriozum na skalę europejską". Jest szansa na przebudowę problematycznej ścieżki rowerowej 5 27