środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Chełm będzie jutro świętował swoje urodziny. Pierwszy raz w historii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 stycznia 2011, 15:37

Chełm na obrazach Juliana Bajkiewicza mnie zachwyca – mówi Barbara Kurus. – Artysta musiał być bardz
Chełm na obrazach Juliana Bajkiewicza mnie zachwyca – mówi Barbara Kurus. – Artysta musiał być bardz

Takich uroczystości jeszcze nie było. Jutro, po raz pierwszy w swojej długiej historii Chełm będzie świętował swoje urodziny. Które? Otóż 619. Dokładnie tyle czasu minęło od 14 stycznia 1392 roku, gdy Władysław Jagiełło nadał miastu lokację na prawie magdeburskim.

Organizację urodzin wymyśliła Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, dyrektor Wydziału Kultury UM Chełm.

– Przecież mamy piękne, z jeszcze średniowiecznymi korzeniami miasto – mówi pomysłodawczyni jubileuszowej fety. – A urodziny to znakomita okazja, aby o tym przypominać, a nawet się chwalić. W przyszłym roku na pewno będziemy je obchodzić bardziej uroczyście. Wierzę, że pojawi się wiele pomysłów, które przede wszystkim przełożą się na promocję Chełma. Na wszystkie jesteśmy otwarci.

Tegoroczny program urodzinowych obchodów sprowadzi się do spotkania o godz. 14 w Muzeum Ziemi Chełmskiej. Na zaproszenie prezydent miasta z Warszawy przyjedzie związany z Chełmem prof. Andrzej Buko z wykładem "Chełm i ziemia chełmska w początkach państwowości polskiej. Relacja z I etapu badań na Górze Chełmskiej”.

Przewidziano także zwiedzanie wystaw i promocję muzealnych wydawnictw. Jak na tego rodzaju uroczystość przystało, będzie także tort.

Okazuje się, że sama data urodzin miasta poróżniła historyków. – Z aktu lokacyjnego wynika, że w 1392 r. Chełm był już ośrodkiem miejskim – mówi Zbigniew Lubaszewski, historyk z Muzeum ziemi Chełmskiej. – O lokację króla prosili bowiem... rajcy i mieszczanie. Jeszcze wcześniej, bo w XIII w. Chełm był już miejską osadą i to ze statusem stolicy Księstwa Halicko-Włodzimierskiego. Rzecz w tym, że w ruskich księstwach nie było praktyki lokowania miast na prawie magdeburskim.

Lubaszewski zwraca również uwagę, że lokacja na prawie magdeburskim przewidywała także tworzenie miejskiego samorządu. Jeśli zatem można się spierać o datę urodzin miasta, to 14 stycznia 1392 r. jest datą, od której powinno się liczyć dzieje chełmskiej samorządności.

Problem jedynie w tym, że niektórzy historycy uważają, że dokument lokacyjny został wystawiony nie z datą 14 stycznia, ale 7 stycznia. Różnice zdań wynikają z tego, że oryginał aktu się nie zachował i znany jest on jedynie z odpisów, w których obie te daty występują przemiennie.

Jak na gospodarzy urodzin przystało, tłem dla uroczystości będzie wystawa, tym razem zdjęć Chełma autorstwa nieodżałowanego mistrza Tadeusza Ścibiona oraz jego ucznia Lecha Radwańskiego.

Ponadto na ekspozycji znajdą się obrazy nieżyjącego już znanego chełmskiego prymitywisty Juliana Bajkiewicza.

Czy mieszkańcy Chełma wiedzą, ile lat ma miasto? Sonda w jutrzejszym papierowym wydaniu Dziennika Wschodniego

– Eksponując te obrazy wyraziliśmy jakby marzenie, aby nasze miasto było tak piękne, pogodne i kolorowe, jak na obrazach pana Juliana. – mówi Krystyna Mart, dyrektor muzeum. – Chociaż mamy tak długa historię, to przecież jeszcze wszystko przed nami.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!