sobota, 24 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Co dalej z remontem dworca PKP?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2012, 15:07

Po raz ostatni dworzec Chełm-Miasto kolejarze remontowali w latach 1998-2001<br />
 (Fot. Jacek Barczyńsk
Po raz ostatni dworzec Chełm-Miasto kolejarze remontowali w latach 1998-2001
(Fot. Jacek Barczyńsk

Poseł Zbigniew Matuszczak (SLD) od 2008 r. interweniuje i koresponduje najpierw z ministrem infrastruktury, a następnie z ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie remontu dworca Chełm-Miasto. Wszystkie obietnice, jakie otrzymywał okazywały się bez pokrycia.

– Każdorazowo otrzymywałem zapewnienie tak ministrów, jak i władz PKP, że remont dworca rozpocznie się już w bieżącym roku – mówi Poseł. – W odpowiedziach na moje interpelacje czytałem też, że resortowi zależy na modernizacji tego obiektu. Jak dotąd nie ma na to żadnych wymiernych dowodów.

W odpowiedzi na przedostatnią interpelację Poseł Matuszczak poza kolejną, czczą deklarację otrzymał jego zdaniem zupełnie zbędny, szczegółowy opis historii i stanu technicznego dworca. Tak, jakby chełmianie nie wiedzieli, jak ten dworzec wygląda. W tej sytuacji Poseł uznał, że autorzy zlekceważyli sam problem, ale też i jego interpelację.

W ostatniej odpowiedzi minister transportu zmienił front. Już nie obiecuje, że kolejarze wyremontują dworzec. Poinformował natomiast, że Spółka PKP S.A. skłania się do podjęcia decyzji o rozbiórce obecnego obiektu i wybudowania nowego o powierzchni odpowiedniej do liczby korzystających z tego dworca podróżnych.

Już w końcu marca Zarząd PKP S.A. zlecił wyspecjalizowanej spółce opracowanie programu inwestycyjnego "Przebudowa dworca kolejowego Chełm Miasto”. Jeśli zarząd gotowy program zatwierdzi, to kolejnym krokiem będzie przedłożenie go do zatwierdzenia ministerstwu wraz z wnioskiem o przydzielenie środków na ten cel z budżetu państwa.

Andrzej Massel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, który podpisał się pod odpowiedzią na ostatnia interpelację zakłada, że ostateczne decyzje mogą być podjęte do 30 lipca. Wynika z tego, że rozpoczęcie przebudowy dworca możliwe będzie najwcześniej w 2013 r.

Dworzec Chełm Miasto pochodzi jeszcze z lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia i nawet jak na ówczesne warunki już wydawał się prymitywny. Jego obecną wizytówką jest nieczynny piec węglowy w poczekali i stojąca na zewnątrz TOI-TOI-ka.

Czy jest szansa, że tym razem minister i kolejarze spełnią dane posłowi i chełmianom obietnice? Sam Matuszczak ma wątpliwości. Jego zdaniem w ostatniej odpowiedzi za dużo jest takich sformułowań, jak "spółka skłania się”, "jeśli”, czy "decyzje mogą być podjęte”. Mogą, czyli nie muszą? Jacek Barczyński


Przepustowość
Dworzec Chełm –Miasto położony jest przy linii kolejowej Warszawa-Dorohusk. W ciągu roku obsługuje około 120 tys. podróżnych i 10,8 tys. zatrzymań pociągów. Szacowany koszt jego przebudowy to pół milionów złotych.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
wojo
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 maja 2012 o 09:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1336728595' post='629277']
Na tym dworcu to można jedynie na......ć i węży napuścić, kiedy s jak przyjechała do mnie rodzina to nie wysiedli w nocy bo miasta nie było widać, obok spalone rudery z 1910 roku, takie miasto i taki dworzec.
[/quote] no to weż sie przez po tym mieście tylko uważnie to więcej znajdziesz takich UROKLIWYCH INACZEJ miejsc , jakieś 30% Chełma jest takie urokliwe.
Rozwiń
wojo
wojo (11 maja 2012 o 17:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie marudź i się wyprowadź jak ci się nie podoba w naszym mieście a te budynki powinny zostać bo to uroki naszego miasta.
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2012 o 11:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na tym dworcu to można jedynie na......ć i węży napuścić, kiedy s jak przyjechała do mnie rodzina to nie wysiedli w nocy bo miasta nie było widać, obok spalone rudery z 1910 roku, takie miasto i taki dworzec.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!