piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Chełm czeka na generała Zdzisława Starosteckiego

  Edytuj ten wpis

Niedawno radni Chełma przyznali honorowe obywatelstwo generałowi Zdzisławowi Julianowi Starosteckiemu. Ale zapomnieli zapytać wcześniej czy obywatelstwo zostanie przyjęte.

Po zwróceni im uwagi na ten "drobiazg” stosowny list informujący o uchwale i pytający, czy generał zaszczyt przyjmuje, został już wysłany do Sarasoty nad Zatoką Meksykańską, gdzie mieszka rodzina Starosteckich.

Stan zdrowia nie pozwala gen. Zdzisławowi Julianowi Starosteckiemu na podróż z USA do Chełma. Ale po odbiór w jego imieniu tytułu honorowego obywatela miasta mógłby przyjechać z Łodzi jego brat Janusz.

O mieszkającym w USA Zdzisławie J. Starosteckim, bohaterze wojennym spod Kocka i Monte Cassino, konstruktorze pocisku rakietowego "Patriot”, pisaliśmy wielokrotnie. Wspieraliśmy akcję nadania mu stopnia generała brygady Wojska Polskiego.

Akcja zakończyła się sukcesem, dzięki zaangażowaniu posła Marka Borowskiego, przewodniczącego sejmowej komisji d/s wychodźstwa i Polaków za granicą. W grudniu ub. roku, ambasador RP w USA Robert Kupiecki wręczył Starosteckiemu akt nominacji, generalską czapkę-rogatywkę i szablę.

Przy okazji zmagań o upamiętnienie bohatera dwa miasta polskie zaczęły zastanawiać się nad wyróżnieniem go swoim obywatelstwem honorowym. Była to Łódź, gdzie przyszedł na świat i mieszkał, a gdzie po dziś dzień ma siostrę, dwóch braci i liczną rodzinę.

Był także Chełm. Z paru powodów. W publikacjach biograficznych o Zdzisławie Julianie Starosteckim wymieniany jest jako miasto, gdzie kończył przed wojną szkołę kadetów. Po drugie, na Lubelszczyźnie walczył do końca kampanii wrześniowej. Chełmscy samorządowcy docenili, co zrobił dla Polski, jako obywatel i konstruktor amerykański.

Łódź do tej pory nie zdołała swego wybitnego krajana uświetnić. Chełmowi się udało. W uchwale Rady Miejskiej z 4 października br. czytamy, że generałowi Zdzisławowi Julianowi Starosteckiemu nadaje się "Honorowe Obywatelstwo Miasta Chełm jako wyraz szacunku i uznania za postawę patriotyczną i dokonania konstruktorskie”.

Komentując to wydarzenie, brat generała Janusz Starostecki powiedział: Decyzja Rady Miejskiej Chełma naturalnie cieszy, jak każdy gest pamięci o Zdzisławie, który musiał na docenienie przez swoją ojczyznę czekać długo. Jest paradoksem, że nie zadbała o uhonorowanie go podobnie rodzinna Łódź. Ja w każdym razie nic o tym nie wiem.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Het
ryba
Janusz
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Het
Het (20 października 2010 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS chce grac polskim boahaterem z Ameryki w swoje wyborcze klocki. Po to jest to cale obywatelstwo.
Rozwiń
ryba
ryba (19 października 2010 o 22:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Inteligencja najlepszych obywateli Chełma jest znana od lat, wręcz przysłowiowa, szczególnie w Izraelu. Brawo!!!
Rozwiń
Janusz
Janusz (18 października 2010 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cieszę się z wyróżnienia dla Generała Starosteckiego.
Ale gdy wystąpiłem z wnioskiem o nadanie jednej z ulic miasta imienia Generała Jerzego Przemysława Morawicza,
który urodził się w Pawłowie w 1913 r., w Chełmie ukończył Gimnazjum Czarnieckiego, a po długiej drodze wojskowej został ostatnim Ministrem Obrony na Uchodźstwie (przekazywał m.in. insygnia Prezydenta dla Prezydenta Wałęsy),
to otrzymałem odpowiedź- sprawa będzie rozpatrywana. I tak już jest rozpatrywana od dwóch lat.
Rozwiń
Rybka
Rybka (18 października 2010 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
STAROSTECKI PEWNIE JESZCZE BY SOBIE POCZEKAL NA OBYWATELSTWO, GDYBY NIE... WYBORY SAMORZADOWE I ZWIAZANE Z TYM PPLANY AKTUALNEGO PRZEWODNICZACEGO RADY PANA KUSMIERZA ZE ZNANEJ PARTII MILOSCI, UMIARU I PLURALIZMU - PiS.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!