piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Chełm

Chełm: Do parku miejskiego po granitowych schodach

Dodano: 10 września 2014, 20:00

Zaniedbany Park Miejski od dawna wymagał nowego zagospodarowania. Na dobry początek magistrat przeznaczył na ten cel 150 tys. zł. Tyle wystarczy na wyremontowanie zrujnowanych schodów i wymianę nawierzchni części alejek. Prace już ruszyły.

Pierwotnie rewitalizacja Parku Miejskiego wpisywała się w szerszy projekt pod nazwą "Ocalić od zapomnienia”. Obejmował on także budowę szlaków turystycznych, zagospodarowanie historycznej skarpy między ulicami Krzywą i Gdańską oraz inwentaryzację cmentarzy wojennych przy ul. Okszowskiej, Lesie Borek oraz cmentarza jeńców wojennych.

Przedsięwzięcie warte około 4 mln zł nie spotkało się jednak z uznaniem dysponentów pieniędzy unijnych i miasto postanowiło zadbać o skarpę i park w ramach własnych środków.

Na zamówienie magistratu projekt modernizacji parku miejskiego za 148 tys. zł wykonała profesjonalna firma z Warszawy. Przewiduje nowe nasadzenia, stylowe oświetlenie i ławeczki, monitoring, a nawet szalet, którego tam do tej pory nie było.

- Bez pieniędzy z zewnątrz zmuszeni jesteśmy rozłożyć rewitalizację parku na etapy - mówi Stanisław Mościki, zastępca prezydenta miasta. - W tym roku zarezerwowaliśmy w budżecie 150 tys. zł, które przeznaczyliśmy na remont wszystkich schodów prowadzących do parku. Zostaną odbudowane i obłożone granitem. Chcemy też rozpocząć remont kolejnych alejek w parku.

Miasto przeznaczyło także 180 tys. zł na modernizację historycznej skarpy między pl. Gdańskim i ul. Krzywą. Roboty trwają tam już od trzech tygodni. Dzięki zaawansowaniu prac ziemnych można już sobie wyobrazić, jak docelowo skarpa ma wyglądać.

- Położone wokół Starówki skarpy to w znacznej części pozostałości dawnych murów miejskich, które do początków XIX wieku otaczały Chełm - mówi Agata Fisz, prezydent miasta. - Do dzisiaj z tych budowli niestety nic nie pozostało. A szkoda, bo przecież nasze miasto miało nie tylko duże znaczenie administracyjne, ale i militarne. Dlatego postanowiliśmy zagospodarować skarpę, która dopełni urządzony niedawno plac Gdański. To także sposób na przypomnienie mieszkańcom i ich gościom zapomnianego fragmentu naszej historii - dodaje pani prezydent.

Zgodnie projektową dokumentacją, pracami objęto około 2 tys. mkw. terenu pomiędzy ulicami: Krzywą, Pijarską i Gdańską. W ramach zaplanowanych prac przewidziano przebudowę istniejących schodów z pl. Gdańskiego na ul. Krzywą i budowę nowych, które mają połączyć poszczególne poziomy skarpy. Znajdą się na niej nowe alejki, uzupełnione małą architekturą i stylowym oświetleniem.

Charakter zagospodarowania terenu nawiązywać ma do znajdującego się po drugiej stronie ulicy placu Gdańskiego. Dopełnieniem prac na skwerze będzie rekonstrukcja fragmentu dawnych umocnień miejskich.
Czytaj więcej o: Chełm park
Gość
hejter
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 września 2014 o 13:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wez czlowieku poświeć czas przez który piszesz te durne komentarze na wcześniejsze wyjscie z domu do pracy to zdązysz. Jak by wszysyc byli jak Ty to nic by nic było zrobione, schodki - nie bo chodniku, chodniki nie - bo ulice, ulice nie - bo ronda, ronda nie - bo rejowiecka, rejowiecka nie bo sciezka rowerowa itd. Jestes typem człowieka, który jak by miał wszystko to i tak by narzekał.

Gratuluję analizy tematu może by tak jednak coś trochę dla przedmieścia zrobić a nie tylko centrum, a te ZRUJNOWANE KAMIENICE BEZ TEORETYCZNEGO WŁAŚCICIELA, zawalone rudery , ITP. Lubię ładne miasto ale to wszytko to kiełbasa wyborcza i frak do gumofilców.

Rozwiń
hejter
hejter (12 września 2014 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wez czlowieku poświeć czas przez który piszesz te durne komentarze na wcześniejsze wyjscie z domu do pracy to zdązysz. Jak by wszysyc byli jak Ty to nic by nic było zrobione, schodki - nie bo chodniku, chodniki nie - bo ulice, ulice nie - bo ronda, ronda nie - bo rejowiecka, rejowiecka nie bo sciezka rowerowa itd. Jestes typem człowieka, który jak by miał wszystko to i tak by narzekał.

Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2014 o 10:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:ph34r: żeby sie nie po............li, tyle chodników wymaga naprawy, tyle ulic i to tych prowadzacych do miata z Polaki wymaga remontu a oini sobie granitowe schodki w parku robią, ta władza zyje w innym swiecie urojonych fantazji, aj z buta do miasta musze naginac bo Lubeska zamknieta a autobusu brak, pozdrawia :wacko:  :wacko: m

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!