czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Historyczna kamienica przestanie szpecić

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lipca 2012, 15:21

Po remoncie kamienica ma się skomponować z wcześniej zadbanym otoczeniem<br />
 (Fot. Jacek Barczyński)
Po remoncie kamienica ma się skomponować z wcześniej zadbanym otoczeniem
(Fot. Jacek Barczyński)

Jedna z najciekawszych pod względem architektonicznym kamienic w centrum Chełma doczekała się remontu. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 200 tys. złotych.

Zniszczona elewacja, sypiące się tynki i rozpadająca się stolarka drzwiowa i okienna. Pochodząca z końca XIX wieku kamienica zajmująca róg ulic Reformackiej i Podwalnej straszyła w centrum miasta.

– Dostaliśmy 200 tys. zł, co powinno wystarczyć na sfinansowanie najbardziej pilnych prac – mówi Józef Kendzierawski, dyrektor Wydziału Infrastruktury Komunalnej UM. – Liczę na to, że z czasem pieniędzy będzie więcej.

Prace remontowe obejmują między innymi wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, malowanie dachu, wymianę rynien, ułożenie opaski odwadniającej oraz prace wewnątrz budynku. Dzięki odnowie elewacji budynek odzyska swój pierwotny blask.

– W centrum miasta są jeszcze inne kamienice wymagające remontu, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim technicznych – przyznaje Agata Fisz, prezydent Chełma.

– Większość z nich należy do prywatnych właścicieli, a my możemy remontować jedynie obiekty stanowiące własność miasta. Uważam, że odnowiona kamienica przy Reformackiej 6 wraz z wcześniej odrestaurowaną na nasz koszt zabytkową figurą i skwerem odmienią wizerunek tamtej części śródmieścia.

W bezpośrednim sąsiedztwie swoją kamienicę przy ul. Lubelskiej 59 także remontuje i rozbudowuje znany chełmski przedsiębiorca Jacek Kozak. W nowych wnętrzach między innymi ma się znaleźć przestrzeń dla luksusowego klub spa.

Pomimo wieloletniego zaniedbania kamienica przy Reformackiej 6 wciąż uchodziła za jedną z najpiękniejszych w mieście. Wbudowana w 1880 r. i rozbudowana siedem lat później ma ciekawą historię.

Tutaj mieścił się m.in. carski urząd skarbowy, a następnie przez pewien okres Chełmska Szkoła Techniczna, którą po utworzeniu Guberni Chełmskiej przeniesiono z budynku przy ul. Pocztowej zajętego na rzecz Kasy Gubernialnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!