czwartek, 22 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Jest już siedziba dla naukowców

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2011, 19:08

Zygmunt Gardziński, jak na byłego konserwatora zabytków przystało, zabiega o to, aby otaczający Akad
Zygmunt Gardziński, jak na byłego konserwatora zabytków przystało, zabiega o to, aby otaczający Akad

Prof. Józef Zając, rektor PWSZ w Chełmie, wydał zarządzenie w sprawie powołania Akademickiego Centrum Współpracy Transgranicznej. Swoją siedzibę będzie miało w Depułtyczach Nowych. Budynek na terenie podworskiego parku już jest gotowy.

Idea powołania ACWT powstała z chwilą, kiedy przed czterema laty gmina Chełm przekazała uczelni budynek po zlikwidowanej szkole wraz z otoczeniem. Przedsięwzięcie pozytywnie zaopiniował Senat PWSZ. Do uczelnianych planów przychylnie odniosło się także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i przekazało pieniądze na zaadaptowanie darowanego budynku na potrzeby centrum.

– Teraz wybieramy się do ministerstwa, aby przedstawić sprecyzowaną koncepcję działalności naszego centrum – mówi rektor Józef Zając. – Nie ukrywam, że liczymy na finansowe wsparcie nie tyle mające służyć bieżącemu utrzymywaniu ośrodka, co wspieraniu naukowych inicjatyw, któremu ma służyć.

W swoim zarządzeniu prof. Zając odpowiedzialnym za funkcjonowanie centrum uczynił Zygmunta Gardzińskiego, który do tej pory zajmował się zagraniczną współpracą uczelni.

– Nasza uczelnia utrzymuje już żywe kontakty z wyższymi szkołami na Ukrainie, Białorusi oraz na Słowacji – mówi Gardziński. – To znakomity punkt wyjścia do wspólnego realizowania różnego rodzaju problemów i tematów naukowych. Takie zespoły będziemy starali się zawiązywać odgórnie, ale przecież mogą one powstawać spontanicznie, czyli oddolnie.

Jednym z pomysłów na współpracę jest chociażby program badawczy, wdrożony przez naukowców politechników z Równego na Ukrainie. Pracują nad wykorzystaniem odpadów komunalnych do produkcji materiałów budowlanych. Tymczasem, PWSZ również ma wydział budownictwa i nic nie stoi na przeszkodzie, aby badacze z obu ośrodków połączyli swoje siły.

– Niedługo będziemy mieli specjalną ofertę dla naszych potencjalnych partnerów – dodaje Gardziński. – W sąsiedztwie Akademickiego Centrum powstaje Centrum Studiów Inżynierskich. Zostanie wyposażone w laboratoria najnowocześniejsze po naszej stronie Wisły. Spodziewamy się, że dostęp do nich dla Ukraińców, czy Białorusinów będzie nie lada gratką.

Gardziński liczy na to, że z czasem ACWT samo będzie w stanie się utrzymać. Zespoły naukowców mogą przecież pozyskiwać na swoje badania granty z różnych źródeł. Ponadto, mieszane ekipy badaczy będą w stanie rozwiązywać problemy techniczne na zlecenie sektora gospodarczego. Efektem mogą być nie tylko publikacje i opracowania, ale też patenty.

Urządzenie bazy dla centrum kosztowało 6 mln zł. Za te pieniądze w zmodernizowanym i rozbudowanym budynku wygospodarowano trzy sale konferencyjne, część hotelową, zaplecze gastronomiczne i pomieszczenia dla administracji. Wszystko o najwyższym standardzie, bo jak podkreśla rektor Zając, nauka powinna mieć odpowiednią oprawę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Chełmianin
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Chełmianin
Chełmianin (16 lutego 2011 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież Gardziński nie potrafi podjąć sam żadnej decyzji. Owszem ładnie mówi ale aby utrzymać taki Ośrodek to trzeba być kreatywnym człowiekiem z pomysłami Nie wystarczy administrować. Myślę,że długo nie będzie nim kierował.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!