środa, 21 marca 2018 r.

Chełm

Chełm ma największą bibliotekę cyfrową w regionie

  Edytuj ten wpis

Bibliotekarze zaczęli tworzyć chełmską Bibliotekę Cyfrową prawie rok temu. Uruchomili ją z początkiem tego roku. Obecnie to największa tego rodzaju placówka na całej Lubelszczyźnie.

– Dwa lata temu byłam na unijnym szkoleniu bibliotekarzy we Francji – mówi Anna Radosławska, dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej. – Między innymi zwiedzaliśmy tam różnego rodzaju biblioteki. Okazało się, że zbiory wszystkich są zdigitalizowane. Dlatego, kiedy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło program "Mecenat 2009” złożyliśmy wniosek o pieniądze na digitalizację naszych zasobów.

ChBP otrzymała na ten cel z ministerstwa około 100 tys. zł. Z własnych środków dołożyło do tego jeszcze 59 ty. Pieniędzy wystarczyło na zakup odpowiednich skanerów oraz oprogramowania do digitalizacji i udostępniania. Od listopada udało się wprowadzić do biblioteki cyfrowej już ponad 3,4 tys. pozycji. Dla porównania tego rodzaju biblioteka UMCS dorobiła się dopiero 2,5 tys. pozycji, a Bialska Biblioteka Cyfrowa niewiele ponad tysiąca.

Całością prac związanych z uruchomieniem i rozbudową Chełmskiej Biblioteki Cyfrowej zajęli się wspierani przez informatyków bibliotekarze z Działu Centrum Wiedzy o Regionie.

– Stawką było przede wszystkim uratowanie przed "zaczytaniem” najcenniejszych i najstarszych naszych zbiorów – mówi Andrzej Rybak, kierownik działu. – Chodziło także o to, aby każdy mógł korzystać z przynajmniej części naszych zasobów i to przez 24 godziny na dobę. Warunkiem jest oczywiście posiadanie komputera podłączonego do Internetu.

W bogatej kolekcji ChBC są czasopisma regionalne, takie dokumenty życia społecznego, jak plakaty, afisze, ulotne druki, ex-librisy, czy pocztówki. Ponadto zainteresowani znajdą w zdigitalizowanym zasobie kalendarze, książki, statuty, sprawozdania i regulaminy oraz zbiory kartograficzne. W ChBC wyodrębniono też specjalną kolekcję, nazwaną "dziedzictwem kulturowym”, na którą składają się najstarsze zabytki piśmiennictwa, czyli wydane przed 1946 rokiem.

– Akurat jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej – mówi Ilona Stankiewicz. – W bibliotece cyfrowej znalazłam szereg potrzebnych mi pozycji. Najważniejsze jest to, że mogę z nich korzystać nie wychodząc z domu.

Jedynym ograniczeniem przy wprowadzaniu kolejnych pozycji do ChBC są prawa autorskie. Dlatego też bibliotekarze podpisują umowy z tymi, którzy je posiadają. Dzięki temu bez ograniczeń mogą wprowadzać już do cyfrowych zasobów na przykład miejscowy tygodnik "Egeria”, naukowe publikacje PWSZ, czy wydawnictwa Stowarzyszenia "Rocznik Chełmski”. Podobne umowy podpisywane są także z indywidualnymi autorami.


W sieci

Chełmska Bibliotek Cyfrowa należy do Federacji Bibliotek Cyfrowych. Ta powstała po to, aby poszczególne placówki nie dublowały się wprowadzając do zasobów te same pozycje. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki na stronie internetowej federacji, aby dowiedzieć się, która z bibliotek posiada to czy inne wydawnictwo. W federacji jest już 58 bibliotek cyfrowych. Wśród nich pod względem liczby pozycji chełmska zajmuje około 20 miejsce. Od początku roku odnotowała już blisko 40 tys. wejść.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Agnes
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 października 2010 o 09:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie Barczyński idź Pan do odpowiedniego lekarza,który pomoźe Panu wyleczyć się z lubelszczyzny.Powodzenia w terapi.
Rozwiń
Agnes
Agnes (12 października 2010 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawo Chełmska Biblioteko! W końcu jesteśmy od innych miast lepsi
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!