czwartek, 22 marca 2018 r.

Chełm

Miało być centrum handlowe, nadal jest ruina

Dodano: 10 grudnia 2015, 09:54

Ruiny budynków grożą zawaleniem
Ruiny budynków grożą zawaleniem

Chełm: Najeżony pułapkami teren po dawnej lokomotywowni kolejarze sprzedali prywatnej spółce z Rzeszowa. Kilkuletnia aktywność nowego właściciela ograniczyła się jedynie do wycinki drzew. A miało być centrum handlowe...

Te pułapki to ruiny budynków, które grożą zawaleniem, liczne, odsłonięte studzienki i kanały. Z ocalałych ścian biją w oczy napisy zakazujące wstępu na rumowisko z uwagi na zagrożenie katastrofą budowlaną.

– To teren kolejowy, a więc pozostaje w gestii wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego – mówi Jacek Osmoła, inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Chełm, kiedy pytamy o doglądanie nieruchomości.

Wychodzi na to, że inspektor do tej pory nie wie, że PKP już dawno pozbyły się parowozowni i nie są za nią w żaden sposób odpowiedzialne.

Jeszcze niedawno w ocalałych pomieszczeniach po parowozowni gnieździli się bezdomni. – Regularnie patrolujemy ten teren – mówi Leszek Smutniak ze Straży Miejskiej. – Z naszych doświadczeń wynika, że bezdomni z lokomotywowni przenieśli się dalej, do dawnej wagonowni, gdzie mają lepsze warunki. Wczoraj zabraliśmy stamtąd do ośrodka Monaru dwóch mężczyzn.

Straż Miejska kontaktuje się z właścicielem chcąc przymusić go, by zadbał o porządek na swojej nieruchomości. Tym bardziej, że teren ten zaczął być wykorzystywany jako nielegalne składowisko śmieci.

Jeśli chodzi o inwestycyjne plany rzeszowian, to nabywając nieruchomość deklarowali wybudować na terenie lokomotywowni efektowne centrum handlowe o nazwie… „Lokomotywownia”.

Z przygotowanej dla chełmskich radnych wizualizacji wynikało, że główny budynek planowanego centrum ma się wyróżniać wysokimi oknami i bryłą w kształcie łuku, charakterystycznego dla dawnych lokomotywowni.

Przed obiektem miała stanąć odrestaurowana lokomotywa, bądź przynajmniej wagon kolejowy.

W tamtym czasie inwestor mówił o dużych sklepach meblowych z artykułami wykończeniowymi i ogrodniczymi oraz sprzętem RTV i AGD.

Pod dachem „Lokomotywowni” miała się zmieścić także restauracja. Dla samych chełmian najbardziej istotna była natomiast obietnica od 250 do nawet pół tysiąca miejsc pracy. Ponadto liczyło się i to, że rzeszowska inwestycja mogłaby ożywić rozwój zapomnianego, wręcz opuszczonego kwartału miasta.

Od czasu wycinki drzew obecni właściciele dawnej lokomotywowni nie pokazali się w Chełmie. Jak dotąd z ich strony do magistratu nie wpłynął również wniosek o pozwolenie na budowę centrum handlowego. Nie wystawili też swojej chełmskiej nieruchomości na sprzedaż.

Czytaj więcej o: Chełm lokomotywownia
Gość
Gość
Gość
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 18:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

:ph34r: podobno bilety na basen za PISU bedom za darmo :P

Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Podobnie jest z lokomotywownią w Dęblinie - obecnie budynek popada w ruinę. Niedawno widniał tam baner "NA SPRZEDAŻ", ale czy PKP sprzedało te nieruchomości, czy nie, to nie wiem. Widziałem też, że "wachlarz" lokomotywowni Lublin tez ostatnio opustoszał. Widocznie i Lublin też pożegna się z lokomotywownią. Czemu? Nie wiem. W końcu gdzieś te lokomotywy muszą być naprawiane. Kiedyś to wszystko funkcjonowało, teraz nikomu nic się nie opłaca.
Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2015 o 07:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Solidarność ! Solidarność !
Rozwiń
Gość
Gość (10 grudnia 2015 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"yes, yes, yes, chciałoby się zakrzyknąć , ale pisu na pewno wszystko jeszcze bardziej spowolni." W Zamościu wybrali Wnuka popieranego przez PIS. Efekt? Remonty drogowe w miejscach w których poprzedni prezydent Zamoyski mówił - nie da się. Zamiany o które prosili mieszkańcy, a poprzednik mówił - Nie. W przyszłym roku w budżecie zapisane ogromne inwestycje drogowe modernizacja starych i budowa nowych ulic, infrastruktury itp. a poprzednik pewnie by jedynie załatał kilka dziur w na dwóch ulicach... Nowy duży inwestor IT w Zamojskiej SSE - poprzednich mówił przed wyborami, będzie inwestor, przegrał wybory a inwestor okazał się fikcyjny... Odbudowa kluby KS Hetman, poprzednik zrobił tak aby miasto nie wypłaciło należności z nakładów poniesionych na boiska treningowe, klub upadł. Nowy, tworzy fundację, kończy likwidację starego i tworzy nowy klub KS Hetman który ma wystartować w III lub IV lidze, a AMSPN zajmie się szkoleniem młodzieży jak dawniej. Kasa dla hetmana? Tak na równych zasadach, a nie jak u poprzednika klub łuczników z 5 zawodnikami dostaje dziesiątki tysięcy, a KS kilka... Remont zalewu zamojskiego aby stał się najatrakcyjniejszym obiektem w regionie - poprzednik coś tam mruczał, nic nie zrobił. Kolej, poprzednik nie dbał o to. Nowy dba, stara się o nowe połączenia kolejowe, wybudowno też dwa przystanki PKP, które mogą służyć mieszkańcom jako "kolej miejska" (dworzec PKP --> P. Stare Miasto --> OS. Zamoyskiego). Dwa lodowiska w ZMC, jedno płatne i profesjonalne na Rynku Wielkim, drugie amatorskie i darmowe w parku. Widać zmiany na PIS mogą być zmianami na lepsze. Co za idiota(ka) z Ciebie , poznać od razu żeś z Plemienia Tępych Dzid Poddanych . Co za tępa naiwność...
Rozwiń
Gość
Gość (10 grudnia 2015 o 19:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powiedzcie mi co w tym dziadowskim miescie wyszło.Trakt śródmiejski z blokadą prywatnej komunikacji a może schetynówki fundusze strefa wolna stok komunikacja miejska .nawet sylwestra spierd.......li.Czas stąd uciekać albo umierać .No cmentarz ładnie utrzymany akurat jest.Fisz Górny Mościcki Grzyb Kawałko Kurcewicz Poniatowski Matuszczak,Kozy wam doić ale i to byście spieprzyli
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!