piątek, 23 marca 2018 r.

Chełm

Chełm: Mieli tu być pacjenci, ale zamieszkali bezdomni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2012, 15:38

Już po pożarze miasto zleciło ekipie PUM takie zabezpieczenie budynku, aby nikt niepowołany nie mógł
Już po pożarze miasto zleciło ekipie PUM takie zabezpieczenie budynku, aby nikt niepowołany nie mógł

W nocy z wtorku na środę wybuchł pożar w od lat opuszczonym budynku po dawnej Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Lubelskiej w Chełmie. Tym razem palił się strop między piętrami. Atrakcyjny jeszcze niedawno budynek, z braku nadzoru i pomysłu na zagospodarowanie popadł w jeszcze większą ruinę.

Kiedy jedna ekipa strażaków dogaszała ogień, druga przeszukiwała budynek. Na górnym piętrze natknęli się na podtrutego już dymem koczującego tam bezdomnego. Niewykluczone, że to on zaprószył ogień. Natychmiast przekazali go ekipie pogotowia ratunkowego.

– To już kolejna nasza interwencja w tym budynku – mówi Tomasz Ważny, rzecznik chełmskich strażaków. – Aż żal patrzeć, jak ten historyczny budynek niszczeje. I to przy samej ul. Lubelskiej. Myślę, że w obecnym stanie nie wystawia miastu najlepszego świadectwa.

Ryszard Poniatowski, dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Mienia Komunalnego UM zapewnia, że budynek po dawnej "siódemce” wciąż jest na sprzedaż. Chociaż miasto ogłosiło już kilka przetargów, to dotąd nie udało się go zbyć.

– Problem w tym, że plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje dla tego budynku funkcje oświatowe – mówi Poniatowski. – Dlatego w celu zwiększenia kręgu zainteresowanych została wszczęta procedura zmiany planu dla obszaru położonego między kompleksem wojskowych obiektów i osiedlem Zachód.

Gwoli sprawiedliwości był moment, że dawna "siódemka” znowu miała gospodarza i to gotowego do zainwestowania tam dużych pieniędzy. Było to spółka Prof-Med, która zamierzała zaadoptować poszkolny obiekt na niepubliczną przychodnię.

Założycielem i pierwszym prezesem Prof-Medu był lek. med. Mariusz Cios związany z PO. Jeszcze kiedy prezydentem miasta był Krzysztof Grabczuk firma Ciosa stanęła do przetargu na wynajem budynku przy Lubelskiej i go wygrała.

Problem był w tym, że umowę podpisała już za kadencji Agaty Fisz, reprezentującej lewicę.

– Jako najemcy planujący dużą inwestycję chcieliśmy mieć gwarancje prawa do pierwokupu budynku, bądź pomniejszenia czynszu o kwotę wydaną na jego wyremontowanie – mówi Cios. – Kolejne nasze pisma w tej sprawie pozostawały bez echa. W końcu po czterech miesiącach daliśmy za wygraną.

Wyszło na to, że płacąc przez ten czas dzierżawę i ponosząc koszty inwentaryzacji budynku wyrzuciliśmy w błoto kilkanaście tysięcy złotych.

Prof-Med raz na zawsze stracił zainteresowanie budynkiem dawnej szkoły. Od kiedy się wycofał nie tylko tam się paliło, ale też kilkakrotnie przez pęknięte rury pomieszczenia zalała woda. Swoje zrobili też bezdomni i złomiarze, którzy wypruli ze ścian wszystko, co tylko dało się sprzedać.

O dawnej świetności budynku przypomina już jedynie misterny układ cegieł, który składa się na oryginalność i architektoniczny wdzięk elewacji.

Budynek, w którym działała podstawówka, a później jedna ze szkół zawodowych został wybudowany jeszcze przed pierwszą wojną światową. Już po wojnie, kiedy Polska odzyskała niepodległość ówcześni gospodarze miasta odkupili go z rąk prywatnych na szkołę publiczną.

Widząc w jakim jest dzisiaj poszanowaniu zapewne wstydząc się za swoich dzisiejszych następców przewracają się w grobach.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
ric
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 stycznia 2012 o 15:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1325767985' post='579309']
bo władza traktuje Zachód jako skansen, dziurawe ulice, wygaszone światła, bród, syf i ubóstwo,chodniki z 1945 roku i kupa chwastów zamiast galerii i kocie łby na Trubakowskiej. ALE za to ścieżka rowerowa za miliony do nikąd, a prze ścieżka wielka dziura , ktorą ktos zastawił pachołkiem ale jak przyjdą wybory to pani prezydent pofatyguje sie osobiście na 10 minut pozbierać głosy jak ostatnio.
[/quote]
INTERNET TO POTĘGA ALE NIE WE WSZYSTKIM załatali Dziurę przy mostku chyba czytająca szkoda żę od mózgu nie trafia im reszta negatywnych opinii, nie pozdrawiam.
Rozwiń
ric
ric (6 stycznia 2012 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to wstyd, że pani Prezydent 2 kadencje i nie moze sobie poradzić z mieniem w mieście
za co nasi urzędnicy biorą pieniądze?????
Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2012 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bo władza traktuje Zachód jako skansen, dziurawe ulice, wygaszone światła, bród, syf i ubóstwo,chodniki z 1945 roku i kupa chwastów zamiast galerii i kocie łby na Trubakowskiej. ALE za to ścieżka rowerowa za miliony do nikąd, a prze ścieżka wielka dziura , ktorą ktos zastawił pachołekiem ale jak przyjdą wybory to pani prezydent pofatyguje sie osobiście na 10 minut pozbierać głosy jak ostatnio.
Rozwiń
newbe
newbe (5 stycznia 2012 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ta kamienica to pomnik niegospodarności pani prezydent, a jest tego więcej, ale co tam "miasto nam pięknieję" LOL
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!