wtorek, 20 lutego 2018 r.

Chełm

Chełm: Odsłonią tablicę poświęconą internowanym w więzieniu

Dodano: 11 grudnia 2016, 10:36

Na zewnętrznej ścianie Zakładu Karnego przy ul. Kolejowej w Chełmie, w niedzielę zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamięci internowanych w stanie wojennym.

Zakład Karny w Chełmie (fot. Google Street View)
Zakład Karny w Chełmie (fot. Google Street View)

– W początkowym okresie stanu wojennego do chełmskiego więzienia trafiło 76 działaczy Regionu Chełmskiego NSZZ „Solidarność”, w tym 44. z Chełma i po pięciu z Krasnegostawu i Włodawy – mówi Jan Paszkiewicz, przewodniczący chełmskiego Koła Terenowego LSRwSW. – Sam przewodniczący Bogdan Mikus wraz z pracownikiem regionu Zdzisławem Fiszem po zatrzymaniu w okolicach Ostródy zostali umieszczeni w Ośrodku Odosobnienia w Iławie. Do chełmskiego ZK zostało także skierowanych 13 działaczy „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Spośród internowanych w chełmskim ZK trzy kobiety zostały wkrótce przewiezione do Olszynki Grochowskiej, a czterech najstarszych wiekiem mężczyzn wysłano do Darłówka. Z kolei pozostali jako ostatni dołączyli do grup lubelskiej, bialsko-podlaskiej, siedleckiej oraz zamojskiej, które przebywały już w ZK we Włodawie.

– Lista wszystkich chełmskich internowanych w stanie wojennym obejmuje łącznie 89 działaczy znanych z nazwiska i imienia – dodaje Paszkiewicz, z wykształcenia i zawodu historyk. – Ich losy bywały potem różne. Jedni zostali zwolnieni wcześniej, drudzy przeszli przez dalsze ośrodki odosobnienia, głównie w Gołdapi, Załężu, Kielcach-Piaskach i Nowym Łupkowie. Niektórzy kontynuowali jeszcze działalność opozycyjną w antykomunistycznym podziemiu do 4. czerwca 1989 r., nierzadko doświadczając wielu szykan.

Spośród 89 internowanych 26 odeszło już na wieczną wartę, na emigracji w zachodniej Europie i Ameryce Północnej pozostaje 13, a w kraju 50. Z 13 internowanych członków rolniczej „Solidarności” żyje ośmiu. Sam Paszkiewicz zanim został internowany w chełmskim, a następnie włodawskim ZK był wielokrotnie zatrzymywany na 48 godzin. Działał od 1976 r. w Nurcie Niepodległościowym, po czym także w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela.

Uroczystość przygotowywana przez chełmski zarząd stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym rozpocznie się 11 grudnia o godz. 12.30 w Bazylice Narodzenia NMP mszą świętą w intencji ofiar stanu.

Użytkownik niezarejestrowany
Polak gorszego sortu ...
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 grudnia 2016 o 23:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
.....w.g zamieszczonej informacji już powinno być po zabawie, ale jakoś mało udokumentowana fotograficznie! Czyżby za zimno i katabas odmówił udziału, a przecież bez sukienkowego w szeregu, to żadna godna odnotowania impreza..
Rozwiń
Polak gorszego sortu ...
Polak gorszego sortu ... (12 grudnia 2016 o 11:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...brak na liście zaproszonych osoby prokuratora Stanisława Piotrowicza czyni tę imprezę wydarzeniem mało patriotycznym! A tak na marginesie wyrażę nadzieję, że na wspomnianej tabliczce nie będą umieszczone nazwiska osób internowanych!
Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2016 o 18:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To już kolejna tablica po tej Włodawskiej też na kryminale. I znów zjedzie się kilkadziesiąt osób które później pójdą na imprezę i będą pić wódkę :) a taka tablica pewnie kosztuje kilka tysięcy zł...kto i po co to finansuje ? Idą święta ... nie lepiej dać pracownikom nagrody ?
Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2016 o 12:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaraz zaraz przecież żaden z nich nie zginął. Mało tego, żaden z nich nie przebywał tam dłużej niż kilka miesięcy (to wyjątkowo długo). łacić odszkodowania.
Rozwiń
Gość
Gość (11 grudnia 2016 o 12:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tablicę powinien odsłaniać poseł Piotrowicz :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!